Quantcast

Olandijos ekspertai: Malaizijos MH17 lėktuvo juodosios dėžės nemėginta liesti

  • Teksto dydis:

Pradėjo Malaizijos lėktuvo katastrofos aukų atpažinimą

Tarptautinės policijos agentūra „Interpol“ antradienį pranešė, kad viena jos grupė pradėjo bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo katastrofos Ukrainos rytuose praėjusią savaitę aukų atpažinimo procedūras.

„Surinkti aukų palaikai, pažymėti etiketėmis ir sunumeruoti, buvo pervežti traukiniu vagonuose šaldytuvuose iš Donecko į nurodytą operacijų centrą Charkove, kur Interpolo reagavimo į nelaimes grupė (Incident Responce Team) kartu su ten esančiomis tarptautinėmis nelaimės aukų identifikavimo grupėmis atliks pirminius tyrimus“, – sakoma Prancūzijos Lijono mieste būstinę turinčios organizacijos pareiškime.

Taip pat nurodoma, kad atlikus pirminius tyrimus, aukos bus pervežtos į Nyderlandus, kur bus atliktas išsamus identifikavimas.

V. Putinas: pasistengsime paveikti Ukrainos sukilėlius

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pažadėjo, kad Maskva pasinaudos savo įtaka ir paveiks Ukrainos liaudies gynėjus, jog būtų užtikrintas visavertis keleivinio Malaizijos lėktuvo katastrofos, įvykusios netoli Donecko, tyrimas.

„Mus ragina paveikti (Ukrainos) pietryčių liaudies kariuomenę. Visa, kas mūsų jėgoms, mes, žinoma, darysime“, – pareiškė V.Putinas per Saugumo tarybos posėdį.

Aukų palaikai į Olandiją bus atskraidinti trečiadienį 

Ukrainoje sudužusio Malaizijos keleivinio lėktuvo aukų pirmieji palaikai trečiadienį bus atskraidinti į Nyderlandus, antradienį pranešė premjeras Markas Rutte (Markas Rutė).

„Rytoj pirmasis lėktuvas (su palaikais) išskris į Eindhoveną“ pietų Nyderlanduose, M.Rutte sakė žurnalistams po to, kai į Ukrainos šiaurės rytinį Charkovo miestą atvyko traukinys, atvežęs aukų kūnus iš prorusiškų sukilėlių kontroliuojamos teritorijos.

„Charkove atliekami pasiruošimai, kad atpažinimą būtų galima atlikti Nyderlanduose kiek įmanoma geriau“, – nurodė M.Rutte ir pridūrė, kad šis procesas gali tęstis kelis mėnesius.

„Kai tik bus atpažinta kuri nors auka, pirmiausiai ir skubiausiai bus informuota šeima ir niekas kitas. Tai gali trukti savaites arba mėnesius“, – pažymėjo premjeras.

Požiūris į Rusiją „fundamentaliai“ pasikeitė po keleivinio Malaizijos lėktuvo numušimo praėjusią savaitę, ir Europos Sąjunga (ES) privalo spausti Maskvą, kad ši labiau stengtųsi slopinti neramumus Rytų Ukrainoje, antradienį sakė Olandijos premjeras.

Europos pareigūnai yra sakę, kad Olandija, kuri per ketvirtadienio katastrofą neteko 193 savo piliečių, turi moralinę teisę reikalauti iš savo partnerių Europoje griežtesnių sankcijų ir kitų priemonių Rusijai.

„Mes norime teisingumo, vieningo Europos Sąjungos požiūrio ir spaudimo Rusijai daryti daugiau, – sakė M.Rutte. – Mūsų prioritetai yra šie: mūsų žmonių susigrąžinimas, nepriklausomas tyrimas ir teisingumas“.

Jis nurodė, kad Ukraina Olandijai suteikė pagrindinį vaidmenį katastrofos priežasčių tyrime. 

Juodąsias dėžes  perduos tarptautinei tyrėjų grupei

Malaizija antradienį pranešė laikysianti Ukrainoje sudužusio oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo juodąsias dėžes, kol bus sudaryta tarptautinė tyrėjų grupė, tuomet perduos jai tuos prietaisus.

„Malaizijos grupė perėmė juodąsias dėžes, kurios atrodo esančios geros būklės. Jos bus saugiai laikomos Malaizijos, kol bus oficialiai sudaryta tarptautinė tyrimo komanda“, – sakoma Malaizijos premjero Najibo Razako (Nadžibo Razako pranešime.

„Tuomet perduosime juodąsias dėžes tarptautinės tyrėjų grupės tolesnei analizei“, – pridūrė jis.

Aukų kūnai pasiekė Ukrainos vyriausybės kontroliuojamą Charkovą

Traukinys, vežantis dalies iš 298 žmonių, žuvusių per praeitą savaitę įvykusią Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofą rytų Ukrainoje, palaikus, antradienį atvyko į Kijevo vyriausybės kontroliuojamą Charkovo miestą, pranešė vienas naujienų agentūros „Reuters“ liudininkas.

Ukrainos pareigūnai sakė, kad palaikai bus išskraidinti į Nyderlandus.

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuvas „Boeing 777“ nukrito kai veikiausiai buvo numuštas raketa, o dauguma iš beveik 300 jame buvusių žmonių buvo Nyderlandų piliečiai.

JT reikalauja nevaržomos prieigos prie katastrofos vietos

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba pirmadienį pritarus Rusijai vienbalsiai pasmerkė Malaizijos keleivinio lėktuvo numušimą ir pareikalavo užtikrinti nevaržomą prieigą prie katastrofos vietos prorusiškų separatistų kontroliuojamuose Ukrainos rytuose.

Australijos iniciatyva parengtoje griežtoje rezoliucijoje reikalaujama atlikti tarptautinį tyrimą ir patraukti atsakomybėn šios tragedijos kaltininkus.

„Turime gauti atsakymus. Turime užtikrinti teisingumą“, - sakė Australijos užsienio reikalų ministrė Julie Bishop (Džuli Bišop), kreipdamasi į 15-a Saugumo Tarybos narių.

Ministrė pridūrė: „Dabar širdgėlą lydi pasipiktinimas, mums matant groteskiškus pažeidimus katastrofos vietoje“, patekimą į kurią kontroliuoja ginkluoti sukilėliai, kurie, kaip parodė vaizdai iš nelaimės rajono, naršo po tragedijos vietoje išsibarsčiusius aukų asmeninius daiktus.

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs lėktuvas „Boeing 777“ sudužo ketvirtadienį, kaip manoma, numuštas raketos „žemė-oras“. Žuvo visi 298 juo skridę žmonės, tarp jų 193 Olandijos piliečiai ir 28 australai.

Saugumo Taryba paragino šalis bendradarbiauti atliekant katastrofos tyrimą. Šis raginimas neabejotinai skirtas Rusijai, kuri kaltinama parama prorusiškiems sukilėliams ir įtariama perdavusi jiems zenitinių raketų kompleksus.

Po tris dienas trukusių derybų Rusija sutiko pritarti rezoliucijai, kai dokumento tekste buvo padaryti pakeitimai apibrėžiant, kas vadovaus Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofos tyrimui.

„Sveikiname Rusijos paramą šiandien priimtai rezoliucijai, tačiau būtų nereikėję jokios rezoliucijos, jei Rusija ketvirtadienį būtų pasinaudojusi savo įtaka separatistams ir įtikinusi juos sudėti ginklus bei užleisti (katastrofos) vietą tarptautiniams ekspertams“, - sakė JAV ambasadorė Samantha Power (Samanta Pauer).

S.Power paragino Rusiją imtis ryžtingų veiksmų, kad būtų pradėtas tyrimas, ir prisidėti prie pastangų sureguliuoti konfliktą Ukrainos rytuose, kur sukilėliai kovoja su vyriausybinėmis pajėgomis.

„Jei Rusija nebus dalis sprendinio, ji toliau bus problemos dalis“, - pabrėžė JAV diplomatė.

15-a Saugumo Tarybos narių pareikalavo, kad bet kokia karinė veikla, įskaitant ginkluotų grupuočių veiksmus, būtų „nedelsiant nutraukta rajone aplink katastrofos vietą, kad būtų sudarytos sąlygos saugiam tarptautiniam tyrimui“.

Rusija reikalavo padaryti pakeitimus rezoliucijos tekste, kad būtų aiškiai apibrėžta, jog Ukraina dalyvaus katastrofos tyrime, tačiau jam nevadovaus - šis vaidmuo patikėtas Tarptautinei civilinės aviacijos organizacijai (TCAO).

Maskva taip pat siekė, kad dokumente formuluotė „buvo numuštas“ (shooting down) būtų pakeista neutralesniu žodžiu „sudužo“ (downing), teigdama, jog tai yra išankstinė nuostata, galinti pakenti nešališkam tyrimui.

„Būtų labai lengvabūdiška suteikti Ukrainai vadovaujamą vaidmenį tyrime“, - sakė Rusijos ambasadorius Vitalijus Čiurkinas, pridūręs, kad Ukraina turi „pateikti atsakymus“ apie įvykius prieš Malaizijos orlaivio katastrofą.

Maskvos pasiuntinys griežtai atsikirto į JAV kaltinimus, kad Rusija prisidėjo prie lėktuvo numušimo, pareiškęs, kad „nėra reikalo diskusijos apie tragediją paversti farsu“.

Pasaulio lyderiai pareikalavo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasitelktų savo įtaką ir įtikintų sukilėlius perduoti aukų palaikus ir užtikrinti laisvą prieigą prie katastrofos vietos.

Per pasaulį ritantis pasipiktinimo bangai dėl šiurpaus chaoso tragedijos vietoje, sukilėliai, kaltinami trukdymu tyrimui, pirmadienį sudarė susitarimą su Malaizija ir perdavė jos pareigūnams dvi juodąsias dėžes, rastas tarp „Malaysia Airlines“ lainerio nuolaužų.

Tuo tarpu iš separatistų kontroliuojamos stoties praėjus keturioms dienoms po katastrofos buvo leista išvažiuoti pirmajam traukiniui su maždaug 280 aukų palaikais.

Nyderlandų užsienio reikalų ministras Fransas Timmermansas (Fransas Timermansas), nuskridęs Niujorką dalyvauti Saugumo Tarybos posėdyje, išreiškė pasipiktinimą dėl delsimo užtikrinti katastrofos rajono apsaugą ir pranešimų apie įkalčių naikinimą.

„Turi būti nepakeliama pirmiausia netekti vyro ir vėliau bijoti, kad kažkoks banditas gali pavogti jo vedybinį žiedą nuo jo palaikų“, - sakė F.Timmermansas.

„Iki paskutinės gyvenimo dienos nesuvoksiu, kodėl prireikė tiek daug laiko tam, kad gelbėtojams būtų leista atlikti jų sunkų darbą, ir kodėl žmonių palaikai turėjo tapti politinio žaidimo dalimi“, - sakė jis.

Rusijos prezidentas ir Olandijos premjeras aptarė katastrofos tyrimą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksti antradienį telefonu pasikalbėjo su Olandijos premjeru Marku Rutte (Marku Rute) ir aptarė tarptautinį tyrimą dėl „Malaysia Airlines“ lėktuvo katastrofos Ukrainoje, pranešė Kremlius.

Tai buvo antras kartas per tris dienas, kai V.Putinas kalbėjosi su M.Rutte apie tą lėktuvo katastrofą, per kurią žuvo 298 žmonės, tarp jų – 193 Olandijos piliečiai.

Kremlius sakė, kad buvo aptarta „tiesioginė ir visiška ekspertų prieiga prie tragedijos vietos“ tolesniam Jungtinių Tautų (JT) Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO) tyrimui.

„Atsižvelgiant į tai, vėl buvo pabrėžta skubaus ir besąlygiško ugnies nutraukimo konflikto zonoje būtinybė“, – pridūrė Kremlius.

Vėliau antradienį Rusijos ambasadorė Malaizijoje Liudmila Vorobjova paragino vadovavimą tyrimui dėl lėktuvo numušimo perduoti „tarptautinei bendrijai“, o ne Ukrainai.

Aukų palaikai bus išvežti iš kovos veiksmų zonos 

Traukiniui, kurio vagonuose šaldytuvuose sukrauti 280 žmonių, žuvusių per Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofą, palaikai, pagaliau buvo leista išvykti iš prorusiškų sukilėlių kontroliuojamo rytinio Ukrainos regiono, o kovotojai antradienį paskelbė paliaubas aplink tos tragedijos vietą.

Praėjus penkios dienoms po to, kai oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvas, kaip įtariama, buvo numuštas raketa „žemė–oras“, Ukrainos separatistai nusileido įnirtingam tarptautiniam spaudimui perduoti tyrėjams palaikus ir lainerio juodąsias dėžes.

Pokalbių pilotų kabinoje savirašis ir skrydžio duomenis fiksuojantis įrenginys buvo perduoti Malaizijos pareigūnams separatistinės Donecko liaudies respublikos „premjero“ Aleksandro Borodajaus žurnalistų akivaizdoje.

„Įsakysime nutraukti ugnį 10 km pločio teritorijoje aplink“ katastrofos, pareikalavusios visų 298 tuo lėktuvu skridusių žmonių gyvybių, vietą, sakė A.Borodajus.

Po kelias dienas trukusių įnirtingų ginčų sukilėliai taip pat leido išgabenti žuvusiųjų palaikus.

Sukrauti vagonuose, jie antradienį bus atvežti į Kijevo vyriausybės kontroliuojamą Charkovo miestą, o iš ten bus išskraidinti į Nyderlandus. Malaizijos laineris sudužo skrisdamas iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą, o Nyderlandų piliečių buvo daugiausiai tarp šios katastrofos aukų – per ją žuvo 193 olandai.

Sukilėliai pademonstravo gerą valią po to, kai JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) paragino Maskvą spausti Ukrainos separatistus bendradarbiauti su katastrofos tarptautiniais tyrėjais.

Maskva taip pat palaikė Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos rezoliuciją, smerkiančią to lėktuvo numušimą ir raginančią užtikrinti tyrėjams laisvą prieigą prie katastrofos vietos.

Tačiau vienas aukšto rango Rusijos gynybos ministerijos pareigūnas tvirtino, kad „Rusija nesuteikė sukilėliams raketų sistemų „Buk“ arba kokių nors kitų ginklų bei karinės įrangos“.

Juodosios dėžės – nepaliestos

„Malaysia Airlines“, supurtyta antros savo lainerio katastrofos praėjus vos keturiems mėnesiams po to, kai jos reiso MH370 lėktuvas dingo virš Indijos vandenyno, pirmadienio vakarą buvo priversta teisinti savo sprendimą nukreipti savo maršrutus iš Ukrainos į Sirijos oro erdvę.

„Sirijos oro erdvei netaikomi suvaržymai“, – sakoma nacionalinės oro bendrovės pranešime.

Ukrainoje esantys Malaizijos ekspertai sakė, kad MH17 lainerio juodosios dėžės buvo „nežymiai apgadintos, tačiau nepažeistos“.

„Mes neradome juodųjų dėžių iš reiso MH370 (lėktuvo, kovą dingusio virs Indijos vandenyno), todėl džiaugiamės galėdami susigrąžinti šias“, – sakė vienas Malaizijos ekspertų grupės narys.

Tuo tarpu priešiškumą tarp Ukrainos konflikto šalių pirmadienį pabrėžė susirėmimas sukilėlių tvirtovėje Donecke, kur per artilerijos apšaudymą žuvo penki žmonės, o dar 12 buvo sužeisti.

B.Obama dėl tos padėties kaltino Rusiją, kuri, anot jo, daro „tiesioginę įtaką tiems separatistams“.

Pasak JAV lyderio, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas privalo įrodyti „palaikantis nuodugnų ir sąžiningą tyrimą“.

B.Obama pabrėžė, kad „dabar Rusijai tenka pareiga reikalauti, kad separatistai liautųsi trikdę (lainerio katastrofos) įrodymus ir nedelsiant suteiktų ten jau esantiems tyrėjams visišką ir netrikdomą prieigą prie sudužimo vietos“.

Spaudžiama Maskva smogė atgal, teigdama, jog jos duomenys rodo, kad vienas Ukrainos karinis lėktuvas skrido vos už 3–5 kilometrų nuo „Boeing 777“ prieš jam sudūžtant ketvirtadienį.

„Kokiu tikslu karinis lėktuvas skrido civilinės aviacijos maršrutu praktiškai tuo pačiu metu ir tokiame pačiame aukštyje kaip keleivinis laineris?“ – klausė generolas leitenantas Andreju Kartopolovas.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka iškart atmetė tą kaltinimą, sakydamas, jog Rusija paskelbė „neatsakingą ir klaidinantį pareiškimą“.

Sielvartui virstant pykčiu, Nyderlandų prokuratūra paskelbė pradėjusi baudžiamąjį tyrimą dėl lainerio numušimo.

Įniršis taip pat buvo jaučiamas Nyderlandų piliečio Hanso de Borsto, netekusio per tą katastrofą savo 17-metės dukros Elsemiek (Elsemik), atvirame laiške.

„Labai ačiū ponui Putinui, separatistų lyderiams arba Ukrainos vyriausybei už mano brangaus ir vienintelio vaiko nužudymą, – jis rašė laiške, kurį paskelbė Olandijos žiniasklaida. – Tikiuosi, kad didžiuojatės, sunaikinę jos jauną gyvybę – ir kad galite žiūrėti į save veidrodyje.“

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

kodėl keleivių pasai buvo vienam lagamine

kodėl keleivių pasai buvo vienam lagamine portretas
ir visai sveiki? pačiose pirmose laidose rodė, daiktų dar nebuvo surnkę. Daiktai iš bagažo skyriaus mažai apgadinti.

gggg

gggg portretas
Niekas nieko nezino, bet visi mielai fantazuoja. Net nezinoma ar lektuvas buvo pasautas ar sprogimas buvo viduje. Bet jeigu jau virs Ukrainos, vadinasi pasautas. O jei pasautas vadinasi ta padare rusai a ne? Arba zydai. Arba Landsbergis.:-)

kiryfly

kiryfly portretas
Vitauta Didysis, Gediminas koke kalba kalbo ?????
VISI KOMENTARAI 150

Galerijos

Daugiau straipsnių