Quantcast

Putinai kyla į paviršių

Bolševikai nebuvo vienintelė jėga 1917-aisiais siekusi perimti valdžią Rusijoje. Tų pačių metų rugsėjo 10–13 d. (matyt, pagal Grigalijaus kalendorių) savo laimę išbandė ir generolas Lavras Georgijevičius (1870–1918), miestui ir pasauliui labiau pažįstamas Kornilovo pavarde. Jo vadovaujamos pajėgos lyg ir ėjo Sankt Peterburgo kryptimi tam, kad sunaikintų vadinamuosius sovietus, tačiau joms taip ir nepavyko pasiekti savo svajonių, tad niekas negali pasakyti, kas dėjosi generolu Kornilovu vadinamo žmogaus galvoje ir kaip būtų pasisukusi Rusijos bei artimojo užsienio ateitis šio veikėjo sėkmės atveju.

Aleksandrui Fiodorovičiui (1881–1970), visuomenėje labiau pažįstamam Kerenskio pavarde, vėl pavyko išsaugoti valdžią, tačiau problemų jo vyriausybei kilo bene kiekvieną dieną – valstiečiai grobė dvarininkų žemes, rusų kareiviai iš Didžiojo karo (1914–1917) Rytų fronto dabar dezertyruodavo ištisais pulkais, darbininkai periminėjo įmonių valdymą į savo rankas, gamybos sektorius traukėsi, dėl nesibaigiančių piketų krito darbo našumas, padaugėjo pogromų, kareivių maištų, valstiečių sukilimų, padegimų, įsišėlo infliacija, o gauti maisto produktų darėsi vis sunkiau (vėl sklido kalbos apie badą).

Baigiantis 1917 m. vasarai, Antrojo reicho (1871–1918) pajėgos perėmė iniciatyvą Rytų fronte ir tų pačių metų rugsėjį jų rankose atsidūrė dabartinės Latvijos valstybės sostinė Ryga. Vėliau Rusijos žiniasklaidoje pasklido pasakojimai, apie prievartavimus ir plėšimus Rygoje, už kuriuos buvo atsakingi ne vokiečiai, o besitraukiantys rusų kariai.

Tai buvo didingos dienos, kai ore tvyrojo maištingos nuotaikos, o būsimųjų komjaunuolių miegamuosiuose lytinių sueičių metu orgazmo euforiją išreikšti norinčios lūpos vis dažniau tardavo žodžius „splotila naveki velikaja Rus“ (tuo padėdamos pamatus būsimajam Sovietų Sąjungos himnui).

Tai buvo didingos dienos, kai ore tvyrojo maištingos nuotaikos.

Tai buvo metas, kai Rusijos miestų gatvėse vis dažniau galėdavai išvysti žmones be galo rūsčiais teisuoliškais veidais. Jų veidai buvo tokie rūstūs, kad savo rūstumu pranokdavo net šią žiemą protestavusių ūkininkų, išmaniųjų „Hamas“ palaikymo komandos jaunuolių ir vakcinacijos priešininkų rūstybę. Net paties sovietinio paveldo sergėtojai negali žvelgti taip rūsčiai, kaip tie žmonės, kurių paveldą jie dabar sergsti.

1917 m. rudenį Aleksandro Fiodorovičiaus populiarumas vis labiau slopo, o vos prieš kelias savaites ties žlugimo riba balansavę bolševikai vėl ėmė atsigauti, tad Vladimiras Iljičius Uljanovas (1870–1924) Centro komitetui nusiųstoje žinutėje pareiškė, kad būtina dar kartą pabandyti perimti valdžią Piteryje ir Maskvoje (joje teigta, kad būtent dabar yra galimybių pasiekti absoliučią bei neabejotiną pergalę).

Kai kurie bolševikų veikėjai bijojo Laikinosios vyriausybės represijų ir abejojo dėl šio pasiūlymo, tačiau pats Iljičius tikėjo savo uosle.

„Kas revoliucijos metu bus prieš mus?“ – anot Aleksandro Edmundo Vasiljevičiaus Šotmeno (1880–1937), jo paklausęs Vova.

1917 m. spalio 6 d. (veikiausiai pagal Julijaus kalendorių), pasidabinęs žilų plaukų peruku, apsiginklavęs netikru pasu ir apsimetęs liuteronų bažnyčiai priklausančiu suomių pastoriumi, Vladimiras Iljičius grįžo į Sankt Peterburgą.

To paties spalio 10 d. menševiko Nikolajaus Nikolajevičiaus Chimero, labiau žinomo Suchanovo pavarde, bute prasidėjo slaptas Centro komiteto narių susitikimas (iš 24 narių atvyko tik 12), kuriame svarstytas klausimas dėl valdžios užgrobimo.

Pasakojama, kad diskusijos būta ilgos ir audringos. Seni Vovos bičiuliai Levas Borisovičius (1883–1936), visuomenėje labiau žinomas Kamenevo pavarde, ir Jevsej Geršonas Radomyslskis (1883–1936) esą oponavo ginkluoto sukilimo idėjai, o buto šeimininkė Galina Flakserman visą naktį kaitė vandenį arbatai ir rūpinosi, kad dalyviams nepritrūktų sausainių, tačiau galiausiai už „draugo Ivanovo“ (Vladimiro Iljičiaus) pasiūlymą nubalsuota dešimčia balsų prieš du.

Spalio 16 d. buvo surengtas dar vienas susirinkimas. Levas Borisovičius ir Jevsej Geršonas vėl pakartojo savo abejones, bet Vova taip įniršo, kad net peruką nuo galvos nusitraukė, tad galiausiai, surengus balsavimą, sukilimui pritarimą išreiškė jau 19 narių.

Spalio 24 d. Vovos entuziazmas virto kone tikra isterija, mat, ankstų tos dienos rytą vyriausybės kariuomenė uždarė bolševikų leidyklą, kurioje buvo kuriami leidiniai „Kareivis“ („Soldat“) ir „Darbo kelias“ („Rabočij put“).

Slėptuvės šeimininkė, jauna bolševikė (agronomė) Margarita Vasiljevna Fotanova buvo priversta visą dieną lakstyti, vykdydama Vovos pavedimus ir pranešinėti jam apie padėtį mieste. Iš jos Vladimiras Iljičius sužinojo, kad Laikinoji vyriausybė ne tik nujaučia artėjančius neramumus, bet ir yra nusiteikusi priešintis (mieste statomos barikados).

Naktį iš spalio 24 į 25 dieną Sankt Peterburge tai šen, tai ten vis prasiverždavo smurtas. Iš vadinamojo Karinio revoliucinio komiteto atėjo nurodymai lojalios įgulos kareiviams ir ginkluotiems savanoriams, vadinamiesiems raudoniesiems sargybiniams, perimti svarbių su ryšiais, finansais ir susisiekimu susijusių objektų kontrolę (ši užduotis įvykdoma kone nesusidūrus su jokiu pasipriešinimus), o tos pačios dienos rytą išleistas atsišaukimas, skelbęs apie Laikinosios vyriausybės nuvertimą.

Supratęs, kad padėtis beviltiška ir labai pavojinga, Aleksandras Fiodorovičius nusprendė palikti Žiemos rūmus. Kai kas tikina, kad pabėgimui reikalingą transporto priemonę jam parūpino JAV ambasados darbuotojai. Tai buvo automobilis su Jungtinių Valstijų vėliava.



NAUJAUSI KOMENTARAI

politinis ar elitinis lienočka net nežino

politinis ar elitinis lienočka net nežino portretas
bolševizmas - tai demokratijos pagrindas.

Lewonardas

Lewonardas portretas
Man tai kyla, kai tik pamatau Lewono nuotraukyte och kaip kyla.

dykas liūtas

dykas liūtas portretas
labiau žinomas kaip elitinė žydriukų paklodė, klysta. Galiu irodyti - niekur putinai nekyla. Žiuo metu žydi.
VISI KOMENTARAI 8

Galerijos

  • Žanrų niveliacijos era
    Žanrų niveliacijos era

    Šiomis dienomis, kai kino teatruose rodomas lietuvių autorių sukurtas filmas „Prezidentas“, pasakojantis mūsų šalies prezidento Valdo Adamkaus biografiją, daugelis kelia nebūtinai naują, tačiau retai tiksliai atsakomą klausim...

    1
  • Iššūkis moterims – įgyvendinti pokyčius versle
    Iššūkis moterims – įgyvendinti pokyčius versle

    Didesnis moterų verslumas rodo ne vien didesnį šalies ir pasaulio bendrąjį vidaus produktą (BVP). Savą verslą nuolat kuriančios moterys Lietuvoje gali paspartinti perėjimą prie tvaresnės visuomenės. ...

    2
  • Lietuvis ir azijietis
    Lietuvis ir azijietis

    Lietuvis J. turėjo viziją, kurią paskatino viskis, ir ėjo gatve migloto tikslo link. Nieko čia nebūtų tragiško – tegul sau eina linksmas, jei kitiems netrukdo. Tačiau štai niuansas: turėdamas savo viziją, lietuvis J. beveik nemat...

    4
  • Trump–Litovsko taika
    Trump–Litovsko taika

    Naujoji Rusijos valdžia, vadinamojo Sovnarkomo (Liaudies komisarų sovieto) nariai, laiko veltui negaišo, tad jau spalio 27 d. (lapkričio 9 d.) buvo išleistas specialus dekretas, leidžiantis griebtis represijų prieš bet kuriuos fiziniu...

    2
  • Ar padės laimėtas aukso puodas?
    Ar padės laimėtas aukso puodas?

    Turbūt daugelis iš mūsų norėtų laimėti loterijoje aukso puodą ir susikurti užtikrintą, orų ir saugų gyvenimą senatvėje. ...

    2
  • Kaukazo žaizdos
    Kaukazo žaizdos

    Graikų mituose Kaukazas – vienas tų stulpų, laikiusių pasaulį. Čia Dzeusas prie uolos prikalė ir amžinoms kančioms pasmerkė Prometėją – vieną garsiausių titanų – už tai, kad tas iš dievų pavogė ugnį ir perdavė ją m...

    2
  • Atsarginiai piliečiai
    Atsarginiai piliečiai

    Referendumas dėl Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo turint ir kitos šalies pilietybę įvyko, tačiau laukiamų rezultatų neatnešė. Keisti šalies Konstitucijos 12-ąjį straipsnį sutiko kiek daugiau nei 1 mln. rinkėj...

    7
  • Aikštei reikia konkretumo
    Aikštei reikia konkretumo

    Svarstydami, už ką balsuoti, žmonės klausinėjo vienas kitą: ar pakeis ką nors naujasis tautos vadas ar ir toliau sruvensime įkyrėjusia vaga? ...

    6
  • Savivertės nuospaudos
    Savivertės nuospaudos

    Šiandien „Eurovizijoje“ nuskambės lietuviškai atliekama daina, pakėlusi visą Malmės areną ant kojų. Koks pasididžiavimas sava kalba! Nereikia nė 1,3 mln. eurų, už kuriuos Valstybinė lietuvių kalbos komisija ketina stiprint...

    6
  • Skaitymo pagirios
    Skaitymo pagirios

    Skaudėjo galvą, nes gegužęs 7 d., kaip ir kasmet, buvo švenčiama Knygos diena. Skaitytoja vėl padaugino – per daug prisiskaitė, nes be saiko varė iki paryčių. Tada prisiekė – daugiau nė puslapio, na, nebent tik savaitgaliais ir t...

    1
Daugiau straipsnių