Baltieji rūmai: prieš pat J. Bideno vizitą į Ukrainą vyko „bazinė komunikacija su rusais“

Prieš pat JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) vizitą į Ukrainą vyko „bazinė komunikacija su rusais“, kad būtų išvengta nesusipratimų, pirmadienį sakė Baltieji rūmai.

Likus kelioms dienoms iki pirmųjų Rusijos invazijos metinių, JAV prezidentas iš anksto nepranešęs pirmadienį apsilankė Ukrainoje ir susitiko su šios šalies vadovu Volodymyru Zelenskiu, taip pademonstruodamas Vakarų solidarumą su šalimi, kuri vis dar kovoja su, jo žodžiais tariant, „žiauriu ir neteisingu karu“.

JAV vadovas priminė beveik prieš metus išsakytus nuogąstavimus, kad Rusijos invazinės pajėgos gali greitai užimti Ukrainos sostinę.

„Po metų Kyjivas stovi, – sakė J. Bidenas. – Ukraina stovi. Demokratija stovi. Amerikiečiai yra su jumis ir pasaulis yra su jumis.“

V. Zelenskis J. Bideno vizitą pavadino „itin svarbiu paramos visiems ukrainiečiams ženklu“.

Nors vakarietiškos raketų „žemė–oras“ sistemos pastiprino Ukrainos galimybes apsiginti, vizitas yra reta JAV prezidentų išvyka į konfliktų zonas, kur JAV ar jų sąjungininkės nekontroliuoja oro erdvės.

Ukraina stovi. Demokratija stovi. Amerikiečiai yra su jumis ir pasaulis yra su jumis.

Baltieji rūmai nepateikė konkrečių detalių, tačiau teigė, kad prieš pat J. Bideno vizitą „vyko bazinė komunikacija su rusais“, stengiantis išvengti bet kokio nesusipratimo, dėl kurio abi branduolinius ginklus turinčios šalys galėtų įsivelti į tiesioginį konfliktą.

JAV kariškių Ukrainoje nėra, išskyrus mažą jūrų pėstininkų dalinį, saugantį ambasadą Kyjive, tad šis J. Bideno vizitas yra dar komplikuotesnis nei ankstesnių JAV lyderių neseni apsilankymai karo zonose.

Kol J. Bidenas buvo Ukrainoje, iš Lenkijos oro erdvės Kyjivą stebėjo JAV sekimo lėktuvai, įskaitant oro radarą „E-3 Sentry“ ir orlaivį „RC-135W Rivet Joint“.

Pastarosiomis savaitėmis buvo spėliojama, kad J. Bidenas maždaug tuo metu, kai vasario 24-ąją bus minimos Rusijos invazijos metinės, gali apsilankyti Ukrainoje. Tačiau Baltieji rūmai ne kartą sakė, kad jokia prezidento kelionė į Ukrainą neplanuojama, net po to, kai anksčiau šį mėnesį buvo paskelbta apie J. Bideno vizitą Lenkijoje.

Nuo ankstyvo pirmadienio ryto daugelis pagrindinių Kyjivo gatvių ir centrinių kvartalų buvo aptverti be jokių oficialių paaiškinimų. Vėliau žmonės ėmė dalytis vaizdo įrašais, kuriuose matyti, kaip gatvėmis, į kurias buvo apribotas įvažiavimas, važiuoja ilgos automobilių kolonos.

Saugumo sumetimais J. Bideno vizitas Baltuosiuose rūmuose buvo planuojamas labai slaptai – apie šiuos planus žinojo tik palyginti nedidelė padėjėjų grupė.

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas (Džeikas Salivanas) sakė, kad  J. Bidenas galutinai pritarė kelionei, kuri buvo organizuojama kelis mėnesius, penktadienį per Ovaliajame kabinete vykusį susitikimą, kuriame jis buvo supažindintas su vizito saugumo planais.

Prezidentas keliavo su nedidele palyda, kurioje buvo tik keli vyresnieji padėjėjai ir du žurnalistai, kad būtų išlaikytas slaptumas.

J. Bidenas sekmadienį 4 val. 15 min. vietos laiku tyliai išvyko iš Andrewso (Endriuso) oro pajėgų bazės netoli Vašingtono ir pakeliui į Ukrainą buvo sustojęs Ramšteino oro pajėgų bazėje Vokietijoje. Į Kyjivą jis atvyko pirmadienį 8 val. ryto.

J. Bidenas Ukrainos sostinėje praleido daugiau nei penkias valandas – su V. Zelenskiu tarėsi dėl tolesnių veiksmų, pagerbė žuvusius šalies karius ir susitiko su JAV ambasados karo nuniokotoje šalyje darbuotojais.


Šiame straipsnyje: JAVJoe Bidenaskaras UkrainojeKyjivasvizitasRusija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių