„Tebūnie naktis!“: netikėti kultūros ir tamsos viražai

Naktį iš birželio 18 d. į 19 d. Vilniaus miesto gyventojus ir svečius kultūringai naktinėti gundys penktoji „Tebūnie naktis!“. Kultūros nakties tradicija gyvuoja gausaus būrio menininkų iniciatyvumo bei kūrybingumo dėka. Šiemet nuo sutemų iki aušros miegoti neleis per 100 nemokamų renginių. 

Įkvepiantis entuziazmas

Vieną naktį metuose visų akyse vyks nepamirštamas nakties ir kultūros žaidimas. Tamsoje, išnykus ribai  tarp tikrovės ir fantazijos, susitiks tikros ir išgalvotos būtybės. Nakties dyvai karaliaus miesto meno mekose, parkuose, aikštėse, bažnyčiose, žolynuose, medžių lapijoje ir net Neries vandenyse.

Visa tai - daugiau kaip keturių šimtų be atlygio savo pojektus kultūros naktyje pristatyti sutikusių menininkų bei ištikimų bendražygių - kultūros savanorių - dėka. Nepaisant daugiau nei dvigubai sumažėjusio kultūros nakties finansavimo, pavyko išsaugoti tradicinius, jaunimo tarpe itin populiarius „Tabūnie nakties!“ renginius: draudimo bendrovė „Seesam Lietuva" dovanoja šokių pamokas po atviru dangumi, privačių rėmėjų dėka kino fanai galės mėgautis kino ant žolės seansais, atgis magiška bei paslaptinga „Ledainės pasaka" Katedros aikštės pašonėje.

Jubiliejinės – penktosios - kultūros nakties proga mūsų partneriai ir rėmėjai - kūrybos agentūra „Astos dizainas“ - padovanojo projektui naują, intriguojantį ir smagų įvaizdį. 

„Jau antrus metus iš eilės Vilniaus menininkai, kultūros ir visuomeninės organizacijos susitelkia bendram tikslui – išsaugoti ir tęsti vieną didžiausių sostinės renginių. Europai paskelbus 2011 metus savanoriškos veiklos metais, galime didžiuotis, kad kultūros naktis, ko gero, yra didžiausias savanoriškos iniciatyvos ir veiklos projektas Vilniuje. Penktosios kultūros nakties renginių gausa - tai visų palaikančių kultūrą indėlis ir dovana miestui.

Kultūros naktis – savotiškas „magnetas“ ištraukiantis žmones iš namų. Tūkstantinės minios išeina „ieškoti meno“, o ne sėdėti prie televizoriaus”, - sako kultūros nakties iniciatorė Daina Urbanavičenė.

„Tebūnie nakties!“ renginiai kasmet pritraukia per 100 tūkstančių lankytojų. Projekto sėkmė ir teigiami visuomenės vertinimai skatina siekti, kad kultūros nakties tradicija įsitvirtintų Lietuvos sostinėje. „Džiugu, kad Vilnius išties yra kūrybingų, entuziastingų ir iniciatyvų žmonių miestas.

Kasmet gausėjanti „Tebūnie nakties!“ programa, kurios renginius aplanko daugybė vilniečių ir miesto svečių įrodo šio projekto svarbą sostinės gyvenimui. Dėsime visas pastangas, kad kultūros naktis ir kiti didieji tęstiniai, pasibaigusios programos„Vilnius – Europos kultūros sostinės 2009“, renginiai tokie kaip Gatvės muzikos diena, Menas netikėtose erdvėse ir LUX šviesos festivalis sulauktų deramo dėmesio ir būtų įtvirtinti ne tik miesto kultūriniame gyvenime, bet ir tarptautinėje kultūros ir meno arenoje“,  sako Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas. 

Magiški kultūros maršrutai

Kuklus projekto finansavimas netapo kliūtimi projekto organizatorių ir menininkų entuziazmui ir siekiui sukurti įdomią ir rekordiškai gausią programą, kurioje šiemet puikuojasi per 100 nemokamų renginių. Lyginant su ankstesniais metais, tai rekordinis projektų skaičius.

Pasak D. Urbanavičienės, maloniai stebina ne tik programos dalyvių aktyvumas, bet ir jų idėjų novatoriškumas bei užmojai.

Pirmą kartą kultūros naktyje dalyvaus visi pagrindiniai sostinės teatrai, pristatysiantys naujausius sezono spektaklius bei teatralizuotus, poetizuotus ar muzikinius reginius. Vėlai vakare duris atvers Nacionalinis, Lietuvos rusų dramos, Lėlės, Jaunimo, Mažasis, Keistuolių teatrai, „Meno fortas”, „Atviras ratas”, „Menų spaustuvė”, jaunųjų kūrėjų įsteigtos grupės.

Šiemetinė kultūros naktis puikuosis solidžia tarptautine programa, prie kurios aktyviai prisidėjo užsienio šalių ambasados, Amerikos, Vokietijos, Lenkijos, Prancūzijos kultūros centrai bei Šiaurės ministrų tarybos biuras. Vienas ryškesnių tokio bendradarbiavimo su menininkais pavyzdžių - Prancūzų kultūros centro ir audiovizualinės poezijos grupės „AVaspo“ projektas „De Solitude". Nebylus kinas vienatvės lange – toks šios lietuvių grupės ir dviejų prancūzų vaizdo menininkų – N.Perge ir R. Dupont - kūrybinio bendradarbiavimo kodas. Tai instaliacija, vienadienė paroda, kurios dramaturginę liniją brėš poezijos, muzikiniai, performanso štrichai.

Kaip ir kasmet renginių gausa vilios į skirtingus Vilniaus dailės akademijos rūmus. Dizaino inovacijų centre bus demonstruojamos kompiuterizuotų CNC staklių galimybės. Tai vienintelės tokios technologijos staklės Šiaurės Europoje, be kurių neapsieina nei viena aukštoji Europos dizaino mokykla. Dailininkų ir dizainerių valdų šurmulys susisieks su viena aktyviausių kultūros nakties zonų - Sereikiškių parku, kuriame iki ryto siaus įvairių tautų ir stilių šokiai: flamenko, samba, bachata, salsa, tango ir kiti.

Naktį lankytojams duris atvers daugiau kaip 20 sostinės muziejų. Jie kvies apžiūrėti veikiančių ekspozicijų, paklausyti šiuolaikinių senovinės muzikos interpretacijų, pamalonins teminėmis ekskursijomis. Ekskursijų maršrutai kvies sėsti ant dviračių, atrasti nepažintą Vilnių ir nuves net iki Aklųjų bibliotekos, kur bus galima skaityti pirštais ir išmokti rašyti brailio raštu. 

Vienas populiariausių kultūros nakties žanrų – muzika. Šiemet Lukiškių aikštėje susirinkusiųjų širdis vėl virpins klasikinės muzikos koncertas, atliekamas maestro Petro Geniušo ir jaunųjų pianistų. Teatro, muzikos ir kino muziejaus kiemelio terasoje įsikurs „SoulCatcher” muzikos erdvė, kurioje įvairių stilių gyva ir technologizuota muzika lepins Igno Juzoko suburta atlikėjų kompanija.

Čia išvysime ir į Lietuvą neseniai grįžusią dainininkę Rasą Bubulytę ir jos su norvegų muzikantais suburtos grupės naujausią koncertinę programą. Pirmą kartą į kultūros nakties programą įsijungęs Vilniaus universiteto planetariumas pakvies į muzikinę kelionę planetomis ir žvaigždynais su klausytojų pamėgtu „Saulės brolių” kolektyvu.


Šiame straipsnyje: Tebūnie naktis

NAUJAUSI KOMENTARAI

vytautas

vytautas portretas
Ir , kaip mes besielgtume,o protas sako, kad naktis yra duota poilsiui ne tik žmogui, bet visai gyvūnijai ir gamtai...
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių