G. Landsbergis: V. Rakučio komentarai Holokausto tema – neadekvatūs

Valdančiųjų konservatorių pirmininkas užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako esąs pasipiktinęs Seimo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario Valdo Rakučio komentarais Holokausto tema.

Ministro teigimu, Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną paskelbtam komentarui, kuriame kalbama apie žydų kolaboravimą su nacių ir sovietų režimais, trūko adekvatumo ir supratingumo, o Seimo nario paskelbta nuomonė neturi nieko bendro su partijos ar Vyriausybės nuostatomis.

„Man pikta, labai žmogiškai pikta, kad pritrūko adekvatumo ir supratingumo. Seimo nario nuomonė neturi nieko bendro nei su mano pozicija, nei su nuostatomis, kurias gina mano atstovaujama partija ar Vyriausybė, kurioje dirbu“, – BNS atsiųstame komentare teigė G. Landsbergis.

Šiuo metu Paryžiuje viešintis ministras teigė vizito metu aplankęs Prancūzijos Šoa muziejų pagerbti Holokausto aukas.

Man pikta, labai žmogiškai pikta, kad pritrūko adekvatumo ir supratingumo.

„Šeši milijonai žydų visame pasaulyje, 200 tūkstančių vien tik mūsų krašte, mūsų kaimynų, kraštiečių, brolių ir seserų. Žmonių, be kurių negaliu įsivaizduoti Lietuvos istorijos. Širdyje turi įsirėžti žodžiai – mes niekada nepamiršime ir neleisime, kad tai pasikartotų“, – teigė G. Landsbergis.

Parlamentinės Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Valdas Rakutis savo viešai paskelbtame komentare ragindamas ieškoti žydų genocido priežasčių minėjo žydų vaidmenį Holokauste ir represinėse sovietinėse struktūrose.

„Bet kaip gi su tais talkininkais? Kas tie žmonės, kurie perima baisias idėjas? Ar tai lietuvių tautos lyderiai, tokie kaip pirmasis savanoris Kazys Škirpa ar generolas Vėtra? O gal Antanas Smetona? Nepaisant didelio pastarųjų metų ažiotažo niekaip nepavyko įrodyti, kad holokaustą organizavo jie. Ne, tai visai kiti žmonės, dažnai neišsilavinę, linkę pasijusti svarbiais gavę šautuvą į rankas, kartais stipriai nukentėję nuo 1941 m. sovietinių represijų, kartais aklai vykdę įsakymus. Jie panašūs į stribus. Pažinkime juos, supraskime, kodėl jie taip darė. Juk holokausto vykdytojų netrūko ir pačių žydų tarpe, ypač getų savivaldos struktūrose. Mes turime garsiai įvardinti šiuos žmones ir pasistengti, kad panašių į juos neatsirastų vėl. Bet taip pat atsakyti į klausimą, kokios buvo pačių žydų pažiūros, kokios idėjos paskatino daliai žydų bendradarbiauti su sovietų valdžia, užimti svarbias pareigas represinėse sovietų struktūrose. Kartais priežasčių suvokimas leidžia suprasti ir pasekmes, nors ir nepateisina poelgių“, – rašė V. Rakutis.

V. Rakutis pagal išsilavinimą yra istorikas. Jis yra dėstęs Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje, ėjo patarėjo pareigas Lietuvos kariuomenėje.

TS-LKD frakcijos seniūnė: tai nėra frakcijos pozicija

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pabrėžia, kad viešumoje pasirodęs parlamentaro Valdo Rakučio autorinis tekstas „Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena: ar jau suvokiame tragedijos priežastis ir išmokome pamokas?“ nėra frakcijos pozicija.

Konservatorių frakcijai priklausančio istoriko V. Rakučio straipsnis, viešumoje išplatintas trečiadienį minint tarptautinę Holokausto atminimo dieną, susilaukė nemažai kritikos dėl kai kurių išsakytų teiginių.

Savo tekste parlamentaro mandatą turintis istorikas svarstė, ar nereikėtų daugiau dėmesio skirti klausimams, apie tai, kokios idėjos paskatino dalį žydų bendradarbiauti su sovietų valdžia, užimti svarbias pareigas represinėse sovietų struktūrose. V. Rakutis taip pat teigė, kad buvo žydų, kurie kolaboravo su nacių režimu.

„V. Rakučio tekste išreikštos mintys nėra frakcijos pozicija. Tai yra Seimo nario asmeninė nuomonė“, – išplatintame pranešime teigia TS-LKD frakcijos seniūnė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

„Šiandien minime tarptautinę Holokausto dieną. Ši diena skirta pagerbti Holokausto aukas. Turime suprasti, kad mūsų šalį ši tragedija palietė itin skaudžiai. Šiandien turime kalbėti apie atjautą bei atminti žmonių išgyventą siaubą. Nėra jokio pateisinimo Holokaustui – žmonijos tragedijai, pražudžiusiai milijonus šeimų“, – teigia frakcijos seniūnė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Nezabitauskas

Nezabitauskas portretas
Žinoma, ponai komentatoriai, žydas galvažudys daug blogesnis už lietuvį galvažudį, nes jis - žydas! Pagal jus, ir nekaltus žmones, mažus vaikus galima žudyti, jei jie - žydai! Tačiau kaip jūs, vargšai mano tautiečiai, galite melsti Marijos, Kristaus motinos, užtarimo? Juk ji - žydė!

\\\\\.../////

\\\\\...///// portretas
Savo tautiečius palaiko.

Kęstas

Kęstas portretas
A. Lukašenka nemelavo: pasirašo susitarimą dėl naftos produktų krovos Rusijos uostuose Tai didžiulis pajamų iš Klaipėdos uosto praradimas mums. Iš ko pareikalauti atsakymo? Iš Landsbergių. Jie dabar tiesiogiai, o ne iš už kampo, kaip visada, valdo Lietuvos užsienio politiką, kuri ir vėl žlugdo mūsų ekonomiką. Rusijos premjeras Michailas Mišustinas įpareigojo Transporto ministeriją derėtis ir pasirašyti su Baltarusija susitarimą dėl jos eksportuojamų naftos produktų krovos Rusijos uostuose. Atitinkamu Rusijos vyriausybės potvarkiu, toks susitarimas su Baltarusija turėtų galioti iki 2023 metų pabaigos, o krovos apimtys per metus siektų 2-3,5 mln. tonų." Nuorodas ir platesnį aptarimą galima rasti, guglinant žodžius apie mokslą-studijas-ekonomiką.
VISI KOMENTARAI 55
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių