D.Tuskas: „WikiLeaks“ sugriovė Lenkijos santykių su JAV iliuzijas

Tinklalapyje "WikiLeaks" paskelbti slapti JAV diplomatiniai dokumentai privertė Lenkiją atsisakyti iliuzijų dėl jos santykių su Vašingtonu, antradienį pareiškė šalies premjeras Donaldas Tuskas.

"Mes susiduriame su tikrai rimta problema. Tai ne įvaizdžio problema, kaip tai yra kai kurių valstybių atveju; tai nėra ir reputacijos problema, kaip Jungtinių Valstijų atveju ", - žurnalistams Varšuvoje antradienį sakė D.Tuskas, "WikiLeaks" paskelbus kelis su JAV ir Lenkijos santykiai susijusius dokumentus.

"Problema - iliuzijų praradimas dėl skirtingų valstybių santykių pobūdžio, ir tarp tokių artimų sąjungininkių kaip Jungtinės Valstijos ir Lenkija", - sakė jis.

Antradienį Didžiosios Britanijos dienraštyje "Guardian" cituojama "WikiLeaks" paskelbta informacija "nušvietė JAV santykius su Lenkija ir kitomis sąjungininkėmis", pridūrė premjeras.

Dokumentai rodo, kad Lenkija tikėjosi gauti operatyvinių raketų "Patriot" su kovinėmis galvutėmis, o ne neužtaisytas raketas, kurios, aukšto Lenkijos gynybos pareigūno žodžiais, yra vertos tiek pat, kiek "gėlių vazonai".

2009 metų gegužę Lenkijos ir JAV pareigūnai susitarė Lenkijoje dislokuoti pirmąją mokomąją "Patriot" raketų bateriją. Vėliau, Rusijai išreiškus pasipiktinimą dėl šio Vašingtono žingsnio, buvo paskelbta, kad Lenkijoje dislokuojamos raketos neturi kovinio užtaiso.

Lenkija tikėjosi, kad raketas aptarnaus Vašingtono siųstas personalas, tačiau slapti JAV dokumentai rodo, kad Vašingtonas to neketina daryti.

"Lenkai mano, kad nuolatinei baterijai aptarnauti reikės maždaug 110 karių, kurie, kaip tikisi lenkai, čia dirbs nuolatos rotacijos principu", - rašoma 2009 metų vasario 13 dokumente.

"Dabartiniuose JAV planuose numatoma skirti tik 20-30 karių dislokuotai įrangai prižiūrėti", - sakoma jame.

"WikiLeaks" paskelbtuose dokumentuose minimi klausimai "tikrai bus svarbūs prezidento (Bronislawo) Komorowskio (Bronislavo Komorovskio) ir prezidento (Baracko) Obamos (Barako Obamos) pokalbiuose", - sakė D.Tuskas.

B.Komorowskis turėtų lankytis Vašingtone trečiadienį B.Obamos kvietimu.


Šiame straipsnyje: Donaldas TuskasWikiLeaks

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių