Quantcast

Lieknėjimo priepuoliai gali baigtis mirtimi

Grožis ir sveikata

Lieknėjimo priepuoliai gali baigtis mirtimi

Norėdamos vasarą pasitikti gražesnės bei lieknesnės, dauguma jaunų mergaičių ir moterų pradeda laikytis įvairių dietų, neretai peržengdamos ribą, už kurios prasideda sunkiai išgydomos ligos - nervinė anoreksija ir bulimija.

Prasideda nuo dietos

Pasak Klaipėdos psichiatrijos ligoninės gydytojo Olego Dutovo, sergančiųjų šiomis psichikos ligomis skaičius vis didėja. Manoma, jog civilizuotose, ekonomiškai stabiliose šalyse nervine anoreksija serga apie 1 proc., nervine bulimija - apie 10 proc. jaunų 12-24 metų moterų, tačiau susirgti galima bet kokiame amžiuje. Vyrai retai tampa šių ligų aukomis.

Nervinė anoreksija ir nervinė bulimija - glaudžiai tarpusavyje susijusios ligos: dažnai po anoreksijos prasideda bulimija, kiek rečiau - atvirkščiai.

Anoreksija beveik visada prasideda nuo dietos laikymosi. Iš pradžių atsisakoma tik “pavojingų” tukinančių produktų - riebaluose keptų patiekalų, saldumynų, makaronų, picos ir pan., vėliau racionas tampa vis skurdesnis - žalios salotos, virti ryžiai; galiausiai pasitenkinama tik keliomis stiklinėmis skysčių (vandens, arbatos ar kavos be cukraus, sulčių) per dieną. Kad greičiau nukristų ir be to žaibiškai tirpstantys kilogramai, labai daug, iki visiško išsekimo sportuojama.

Sergant bulimija, badavimas kaitaliojasi su persivalgymo priepuoliais, dažniausiai patyrus stresą. Bandant numalšinti žvėrišką alkį, valgoma viskas iš eilės milžiniškais kiekiais. Tokiais, kad net gali plyšti skrandis. Apimta gėdos dėl tokio elgesio, nesugebėjimo savęs kontroliuoti, silpnavališkumo ir baimės priaugti svorio, ligonė atlieka organizmo valymą: sukelia vėmimą, geria vidurius paleidžiančių vaistų, diuretikų ar kitų medikamentų. Tarp persivalgymo priepuolių sergančioji laikosi griežtos dietos, badauja, perdėtai mankštinasi. Skirtingai nuo sergančiųjų anoreksija, sergančios bulimija moters svoris būna normalus arba šiek tiek mažesnis už normalų. Tačiau ir anorektikės, ir bulimikės veidrodyje mato iškreiptą savo kūno atvaizdą, nuolat kartoja, jog yra labai storos ir bandys numesti dar keletą kilogramų.

p>Siekia idealo

Priežasčių, dėl kurių prasideda lieknėjimo maratonas, besibaigiantis sunkiais valgymo sutrikimais, labai daug. Sutrikimui įtakos turi paveldimumas (rizika padidėja net kelis kartus), psichologinė, socialinė, kultūrinė aplinka, kurioje vaikas auga. Ne mažiau svarbus yra žiniasklaidos, formuojančios visuomenės sąmonėje kaulėtos moters-mergaitės grožio idealą, vaidmuo. Iš televizoriaus ekrano, reklaminių plakatų, jaunimui bei moterims skirtų leidinių puslapių į mus žvelgia vien aukštos, lieknos ir gražios kaip lėlės merginos. Informacijos apie gyvybei pavojingus valgymo sutrikimus žurnaluose, beje, irgi netrūksta, tačiau pervertęs puslapį randi naujos “superveiksmingos” dietos receptą, liekninamųjų tablečių ar kremų reklamos skelbimą arba stulbinančios modelio karjeros pasiekusios paauglės gyvenimo istoriją. Tokiomis sąlygomis net savimi pasitikinti suaugusi moteris pradėtų jaustis nevisavertė.

Baudžia kūną

Nervine anoreksija ar bulimija sergančios merginos stengiasi nuslėpti savo ligą nuo aplinkinių bei artimųjų: anorektikės badmiriavimo apskritai nelaiko liga - jos tai vadina “sveika mityba”, bulimikės gėdijasi valgymo įpročių. Ligonės nekenčia savo kūno, bausdamos, kankindamos jį, jaučia savotišką pasitenkinimą. Į gydytojus kreipiasi dažniausiai tik artimųjų verčiamos, todėl labai svarbu kuo anksčiau atkreipti dėmesį į pasikeitusį dukters, sesers ar draugės elgesį, nuotaiką, įpročius ir, be abejo, išvaizdą, kol liga nepasiekė kritinės ribos, kai išsekusiam organizmui padėti bus nebeįmanoma.

Bando žudytis

Abiejų ligų pasekmės organizmui sunkios. Ligones nuolat kamuoja mintys apie maistą, depresija, nerimas; baimė priaugti svorio, nors iš kūno likę tik oda aptempti kaulai; jos tampa irzlios, nervingos, nenoriai bendrauja; apleidžia mokslus, darbą, draugus, konfliktuoja su šeimos nariais; visą laiką jaučia silpnumą, mieguistumą, dreba nuo šalčio. Kartais bandoma nusižudyti.

Labai pasikeičia išvaizda: oda tampa sausa, šerpetoja, įgauna gelsvą ar pilkšvą atspalvį. Slenka plaukai, lūžinėja nagai, nudyla dantų emalis, jie genda ar net iškrenta. Išretėja kaulai, dingsta mėnesinės.

Gali sustoti širdis

Nesaikingas vidurius laisvinančių ar šlapimą varančių vaistų vartojimas, dažnas vėmimas gali sukelti rimtų komplikacijų. Nuolat geriant diuretikus, iš organizmo išvaromi skysčiai. Kadangi visos gyvybinės funkcijos vyksta skysčiuose, pradėjus juos šalinti sutrinka organizmo reguliacija. Greičiausiai pakinta elektrolitų pusiausvyra - sumažėja natrio, kalio, chloro, padaugėja kalcio. Dėl to gali sutrikti širdies ritmas ir laidumas, kartais širdis visai sustoja. Atsiranda virškinimo trakto sudirginimo simptomų. Slopinama centrinė smegenų veikla, pradeda kamuoti galvos skausmai, svaigimas, sutrinka įvairūs jutimai. Be to, kai kurie diuretikai alergizuoja organizmą, todėl gali atsirasti bėrimų, dilgėlinė ir pan. Neretai visi šie sutrikimai baigiasi mirtimi.

Vaistai nepadeda

Nervinės anoreksijos ir nervinės bulimijos gydymas - labai sudėtingas ir ilgai trunkantis procesas. Vien tik vaistais (dažniausiai antidepresantais) šių valgymo sutrikimų išgydyti neįmanoma. Labiausiai padeda psichoterapija, kurios metu padedama suvokti priežastis, paskatinusias sutrikimo atsiradimą, bandoma suformuoti teigiamą požiūrį į kūno svorį, išmokti mylėti kūną, sureguliuojama mityba.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių