Quantcast

Algų karpymas dar nesibaigė

Vidutinis bazinis atlyginimas šiemet mažėjo maždaug 1 proc. Kitais metais jis jau turėtų didėti apie 0,1 proc., tačiau ekspertai siūlo neatsipalaiduoti, nes sunkmetis dar nesibaigė.

Buvo ir pakilimų

Iki pernai daugelyje šalies įmonių atlyginimai kilo maždaug vienodai. Tačiau šiemet daugeliui bendrovių kortas sumaišė sunkmetis. Didelė dalis darbdavių karpė atlyginimus ir mažino etatus.

Tačiau buvo ir tokių bendrovių, kurios stiprino savo komandas, o geriems specialistams atlyginimus net šiek tiek kilstelėjo.

"Atlyginimų pokyčius šiais metais lėmė trys pagrindiniai veiksniai: verslo sektoriaus specifika, konkrečios įmonės padėtis ir tai, ar įmonė yra lietuviško, ar užsienio kapitalo. Vienos buvo priverstos atlyginimus sumažinti, kitos stengėsi išlaikyti tokį patį atlyginimų lygį, tačiau buvo ir tokių, kurios atlyginimus darbuotojams pakėlė", – teigė "Hay Group" generalinė direktorė Baltijos šalims Neda Songinaitė.

Labiausiai atlyginimai mažėjo mažmeninės prekybos (apie 6–7 proc.) ir pirminių žaliavų apdirbimo sektoriuose (apie 10 proc.), o labiausiai kilo farmacininkams (apie 15 proc.). Tiesa, buvo karpomi priedai bei premijos, priklausančios nuo darbo rezultatų. Vidurinės grandies vadovams ir vyresniesiems specialistams priedai sumažėjo 39 proc., specialistams – 33 proc., aptarnaujančiam personalui – 40 proc.

"Atlyginimai paaugo tuose sektoriuose, kurie šiuo metu lengviau išgyvena sunkmetį: tarptautinėse farmacijos, greito vartojimo prekių, aukštųjų technologijų, telekomunikacijų bendrovėse. Mažmeninės prekybos įmonės, statybų sektoriaus bendrovės savo veikloje turi ieškoti sąnaudų mažinimo ir efektyvaus valdymo strategijų – tai atsispindi ir šių sektorių darbuotojų atlyginimuose", – dėstė N.Songinaitė.

Dar ne pabaiga

Be to, įmonės atsisako ir įvairių nuo darbo rezultatų tiesiogiai nepriklausančių piniginių išmokų, kurios anksčiau buvo išmokamos automatiškai.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad latviai ir estai kitąmet jau žada didinti atlyginimus savo darbuotojams. Tokia pati tendencija matoma ir visoje Europoje.

Lietuviams "Hay Group" ekspertai rekomenduoja neatsipalaiduoti, nes net 40 proc. tyrimo dalyvių kitąmet planuoja koreguoti atlyginimus. Nors daugelis įmonių, mažinusių atlyginimus ar darbuotojų skaičių, tikisi, kad artimiausiu metu prie šio klausimo grįžti nereikės, optimistinių prognozių taip pat nepateikia.

Lietuvoje kitąmet specialistams atlyginimus vidutiniškai žadama mažinti dar apie 0,1 proc., o darbininkams – apie 0,6 proc. Tiesa, aukščiausio ir vidutinio lygio vadovams bei aptarnaujančiam personalui žadama 0,3–0,4 proc. atlyginimą pakelti. Padėtis pastebimai turėtų pagerėti tik 2012 m.

Latvijoje ir Estijoje jau kitąmet visose grupėse prognozuojamas 0,4–2 proc. kilimas.

Pirmauja Vilnius ir Klaipėda

Be to, šiais ir veikiausiai kitais metais bus gerokai sunkiau rasti darbą. Tik 26 proc. tyrimo dalyvių nurodė, kad jų bendrovėms trūksta specialistų. Pernai su šia problema susidūrė net 70 proc. tyrimo dalyvių. Įmonės nurodė, kad šiuo metu joms sunkiausia pasamdyti kvalifikuotus projektų vadovus, rinkodaros ir pardavimo projektų vadovus, specifinių kompetencijų IT specialistus.

Konsultacijų bendrovė taip pat pastebi, kad šiemet, kaip ir pernai, didžiausi atlyginimai mokami Vilniuje ir Klaipėdoje. Kaune atlyginimai maždaug 7–10 proc. mažesni.

Dar mažiau gauna kitų šalies miestų gyventojai. Vienodas pareigas einantys asmenys Panevėžyje gauna apie 15 proc. mažiau nei vilniečiai ir klaipėdiečiai. Šiauliuose – beveik 20 proc. mažiau.


Skaičiai ir faktai

"Hay Group" 2009 m. atliktame tyrime dalyvavo daugiau kaip 200 Lietuvos įmonių, buvo išanalizuoti daugiau nei 68 tūkst. darbuotojų atlyginimai. Tyrime buvo analizuojami atlyginimų pokyčiai, įvykę per laikotarpį nuo 2008 m. gegužės 1 d. iki 2009 m. gegužės 1 d.

Konsultacijų bendrovės "Hay Group" to paties pavadinimo antrinė įmonė Lietuvoje, dirbanti trijose Baltijos šalyse, kasmet savo klientėms, Lietuvos, Latvijos ir Estijos bendrovėms, pateikia atlyginimų rinkos tyrimo ataskaitą. Joje išsamiai apžvelgiami atlyginimų rinkos pokyčiai bei atliekamos prognozės.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

  • Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija
    Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija

    Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus išaugo 2,9 proc., o palyginti su paskutiniuoju 2023 m. ketvirčiu jis padidėjo 0,8 proc. Didžiausią teigiamą įtaką BVP pokyči...

  • Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas
    Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas

    Rinkimai demokratinėje valstybėje – tai pirmiausia visuomenės brandumo įvertinimas, tarsi lakmuso popierėlis, parodantis, kiek laisvos Lietuvos piliečiai turi galimybių ir noro per rinkimus išreikšti savo valią ir lemti valstybės r...

    2
  • Rinkimų kampanija lygi nuliui
    Rinkimų kampanija lygi nuliui

    Rinkimų į valstybės vadovo postą šiemet nebus, prezidento institucija po D. Grybauskaitės – nususinta ir nebeaktuali. Tyla, ramybė ir bangų ošimas – kampanija lygi nuliui. Kybo tik keli ironiški premjerės plakatai tarp ...

    7
  • Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?
    Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?

    Pastarąjį dešimtmetį pajutome tikro „vakarietiško“ gyvenimo skonį. Mūsų jau nebestebina kavos puodelio kaina Madride, nes Vilniuje už jį mokame beveik tiek pat. Daugeliui savotišku standartu tapo ir savaitgalio kelion...

    3
  • (Ne)reikalingos knygos
    (Ne)reikalingos knygos

    Užbaigdami Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, šiandien  bibliotekininkai leisis į žygį Plateliuose. Tai šios profesijos atstovų žinutė visuomenei, kad bibliotekininkai – ne tarp knygų lentynų užsisklendusi, o aktyvi,...

  • Vagių ir šliundrų sovietai
    Vagių ir šliundrų sovietai

    Niekas negali pasakyti, ką Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) iš tiesų veikė nuo 1913-ųjų rudens iki 1917-ųjų pavasario, gyvendamas Sibiro tremtyje. ...

    19
  • Mergelė Bufetava
    Mergelė Bufetava

    Prastai lietuviškai kalbantis pilietis Z. Z. turėjo jugoslavišką bufetą. Kažkada pirktą pagal pažintis už talonus. Nors Jugoslavijos jau nėra, tačiau bufetas tebestovi. Virš bufeto ant sienos prikalta Rusijos vėliava. Kartą, kai...

    6
  • Pirmi mero V. Benkunsko kadencijos metai: sostinė išsirinko merą, kuris dirba puse etato
    Pirmi mero V. Benkunsko kadencijos metai: sostinė išsirinko merą, kuris dirba puse etato

    Kasmetinė mero ir tarybos darbų ataskaita ilgus metus buvo privalomas dokumentas, kurį miesto vadovas kasmet pateikdavo vilniečiams, kad jie galėtų matyti, kaip vykdomi valdžios  įsipareigojimai. Šią tradiciją įvedė Artūras Zuokas, ka...

    4
  • Timūras be būrio
    Timūras be būrio

    Potvynis Sibire nesibaigia, užtvindė jau ir urano kasyklas (skęstantys miestai, kaimai, namai su visu gyvuoju inventoriumi šiuo atveju – ne tiek svarbūs), taiką vis drumsčia ukrainiečių koviniai dronai (nepainioti su kovinėmis žąsimis),...

  • Atstatėme istorinį teisingumą
    Atstatėme istorinį teisingumą

    Man, kaip partizano ir tremtinės dukrai, itin svarbu ir labai džiugu, kad balandžio 18-ąją Seime įstatymo pakeitimu atstatytas istorinis teisingumas nuo okupacijų nukentėjusiems panašaus likimo Lietuvos gyventojams. Mano inicijuotoms Asmenų, nu...

    3
Daugiau straipsnių