Quantcast

Teismui perduota 35 mln. litų vertės cigarečių kontrabandos byla

  • Teksto dydis:

Prokurorai ir muitininkai baigė tirti itin didelio masto kontrabandinių cigarečių gabenimo bylą. Per tyrimą nustatyta, kad per dvejus metus į Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos šalis vilkikais neteisėtai įvežta ir išvežta cigarečių, kurių muitinė vertė viršija 35 milijonus litų.

Nelegaliai per sieną gabenta arba bandyta pergabenti daugiau nei 84,6 mln. vienetų kontrabandinių rūkalų.

Iki šiol tai didžiausia tokio pobūdžio byla perduota teismui nepriklausomos Lietuvos teisėsaugos istorijoje, pirmadienį pranešė Generalinė prokuratūra.

Nustatyta, kad neteisėtai pergabenti rūkalus padėjo muitinės pareigūnai - bendra kyšių, kurie buvo perduoti Baltarusijos ir Lietuvos muitinės pareigūnams, praleidusiems be muitinio tikrinimo cigaretes vežusius vilkikus, suma viršija milijoną litų.

Prieš teismą stos aštuoni Lavoriškių, Medininkų ir kitų pasienio kontrolės punktų jaunesnieji ir vyresnieji inspektoriai - septyni vyrai ir viena moteris. Muitinės vadovybė teigia, kad korupciniai faktai atskleisti pačios muitinės iniciatyva.

Iš viso kaltinimai pateikti 26 asmenims.

Pasak prokuroro Justo Lauciaus, už vieno vilkiko, kuriame gabenta iš Baltarusijos į Lietuvą apie 600 dėžių beveik 2 mln. eurų (apie 7 mln. litų) vertės kontrabandinio krovinio praleidimą Lietuvos ir Baltarusijos muitinės pareigūnai galėjo gauti iki 25-30 tūkst. eurų (86-103 tūkst. litų) kyšių.

"Dalindavosi visi asmenys, kurie buvo grandinėje. Buvo kad ir už 5 tūkst. litų praleisdavo, ir už 8 tūkst. eurų ", - sakė J.Laucius.

Tarp įtariamųjų yra ir užsienio šalies pilietis - jis teismo laukia suimtas. Tyrimo duomenimis, šis asmuo buvo Kaliningrade, Rusijoje, veikiančios pervežimo įmonės vadovas. Šios įmonės vilkiku gabentos cigaretes.

Korupcija įtarti Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnai valstybei yra grąžinę per 137 tūkst. litų, jie laikomi Generalinės prokuratūros depozitinėje sąskaitoje.

Vilniaus teritorinė muitinė šioje byloje pateikė 19 mln. litų ieškinį, apribotos nuosavybės teisės įtariamųjų turtui už daugiau nei 1,7 mln. litų. Per tyrimą rasta apie 5 mln. litų. Dėl dalies turto teismai pasisakė - jis perduotas valstybės nuosavybėn civiliniams ieškiniams patenkinti.

Šioje byloje asmenys kaltinami nusikalstamo susivienijimo kontrabandai ir neteisėtam disponavimui akcizais apmokestinamomis prekėmis Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos valstybėse kūrimu, dalyvavimu jo veikloje, papirkimu, prekyba poveikiu, kyšininkavimu, kitomis nusikalstamomis veikomis.

"Tai paskutinė dalis itin didelio bendro Generalinės prokuratūros ir Muitinės kriminalinės tarnybos tyrimo. Jo pradžia - 2011 metų pavasaris. Iki tol iš šios bylos išskirta ir teisminiam nagrinėjimui perduota 12 baudžiamųjų bylų, jose kaltinamaisiais patraukti 28 asmenys, iki šio dienos įsiteisėjusias teismų nuosprendžiais ar baudžiamaisiais įsakymais kaltais pripažinta 18 žmonių. Valstybei įsiteisėjusiais sprendimais priteista per 18 mln. litų Vilniaus teritorinės muitinės pateiktų civilinių ieškinių", -  pirmadienį per spaudos konferenciją sakė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras J.Laucius.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, kontrabandinės cigaretės gabentos iš Baltarusijos ir Rusijos, akcizais apmokestinamomis prekėmis neteisėtai disponuota Lietuvoje, Lenkijoje ir Vokietijoje nuo 2009 metų pradžios iki 2011 metų pavasario.

Atlikdami tyrimą, Lietuvos pareigūnai bendradarbiavo su Lenkijos ir Vokietijos teisėsaugos pareigūnais. Pareigūnų teigimu, kontrabandinės cigaretės Lietuvoje neužsibūdavo - jos gabentos į Lenkiją ar Vokietiją. Trijų įtariamųjų baudžiamasis persekiojimas perduotas Lenkijai. Dar penki asmenys ieškomi.

Muitinės kriminalinės tarnybos direktorius Mantas Kaušilas sakė, kad pradėtas žvalgybos operatyvinis tyrimas buvo ilgalaikis, tęsiamas porą metų - vyko slaptos operacijos, vyko telekomunikacijų tinklais perduodamos informacijos kontrolė, buvo sulaikomi asmenys ir transporto priemonės.

"Buvo siekiama surinkti informaciją apie visos grandinės asmenų veiksmus - pradedant vairuotojais, baigiant tais amenimis, kurie kontrabandą organizuodavo. Taktiniais sumetimais buvo atliekamai sulaikymai įvairiose šalies vietose. Kadangi cigaretės būdavo išvežamos į Vakarų Europos, kreipėmės į OLAF - kovos su sukčiavimu biurą. Jam padedant, vyko sulaikymai Lenkijoje ir Vokietijoje",  - sakė M.Kaušilas.

Baudžiamoji byla penktadienį perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.

Iš viso per didelį tyrimą teismams perduoti 55 asmenys, dalis jų nuteisti, dalis dar teisiami.


Šiame straipsnyje: kontrabandamuitinėcigaretės

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių