Klaidos žinutė
User error: Failed to connect to memcache server: 127.0.0.1:11211 in dmemcache_object() (line 415 of /home/www.diena.lt/public_html/sites/all/modules/memcache/dmemcache.inc).
Stalinas
Šiandien ir vėl sunku atsispirti jausmui, kad kur nors Paryžiuje ar Romoje labai norima atsukti laiką atgal ir sugrįžti į kokius 1987-uosius. Kai Šaltasis karas virto šaltuoju pavasariu, žvaigždžių karų planai nuo Gorbio šypsenos tirpo it varvekliai, kai Vakarų verslui švietėsi galimybės postsovietinėse rinkose realizuoti antrarūšę produkciją, o eiliniams piliečiams – pigiai pakeliauti, parsivežti sovietinę karišką kepurę, vergiško nuolankumo žmoną ar bent matriošką.
Rusijoje vis daugiau žmonių gerbia Josifą Staliną ir mano, kad jis atliko teigiamą vaidmenį jų šalies raidoje, rodo antradienį paskelbti sociologinių tyrimų bendrovės „Levada Centr“ apklausos rezultatai.
Taline nežinomi vandalai nuniokojo paminklą stalinizmo aukoms, ketvirtadienį pranešė Estijos atminties institutas.
Maskvos centre pirmadienį tūkstančiai rusų susirinko pagerbti Josifo Stalino teroro aukas, nors iš pradžių buvo abejota, ar miesto valdžia leis surengti šią tradicinę ceremoniją.
Prieš beveik pusę metų Kaune, šalia užkandinės „Keulė Rūkė“ pastatytas Stalino biustas su kiaulės nosimi per šį laikotarpį sulaukė pačių įvairiausių reakcijų. Miesto savivaldybė dėl jo yra net gavusi skundą.
Vaikų mušti nevalia, prieš juos smurtauti negalima nei psichologiškai, nei, ką jau kalbėti, viela, šiekštu ar pagaliu. Šitai pagaliau suprato ir Rusijos Dūmos deputatai (apie mūsiškius – vėliau), nusprendę tai įtvirtinti įstatymo raide.
Grupė parlamentarų siūlo keisti kultūros vertybių aprašą ir nebesaugoti objektų, susijusių su okupuotos Lietuvos vadinamojo 1940 metų Liaudies Seimo nariais ir jų įgaliotiniais, „parvežusiais Lietuvai Stalino saulę“ – perdavusiais SSRS Aukščiausiajai Tarybai deklaraciją, kurioje prašoma priimti Lietuvą į SSRS.
Lietuvai minint sovietų įvykdytų trėmimų metines, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius antradienį perspėjo dėl sovietų diktatoriaus Josifo Stalino reabilitavimo Rusijoje.
Sovietmetis – epocha, kuriai negali likti abejingas. Ne tik dėl to, kad dalis iš mūsų gyveno tais laikais, bet ir dėl galimybės pažvelgti į sovietmetį per naujausių istorinių tyrinėjimų prizmę. Naujas suvokimo erdves atveria Lietuvos istorijos instituto parengtas straipsnių rinkinys "Stalininis režimas Lietuvoje 1944–1953 m." Knyga padeda suprasti, kaip buvo kuriamas sovietinis gyvenimo būdas pokariu.
Hibridinė tapatybė
Šiandien retai susimąstome apie SSRS palikimo unikalumą. Istorikai, tyrinėjantys šios valstybės raidą, kalba apie sovietinėje sistemoje gyvenusi
Buvusių sovietų kolaborantų garbei pavadintų gatvių pervardijimas lig šiol kursto aistras. Klaipėdoje tebėra Stalino saulės vežėjų – Salomėjos Nėries bei Liudo Giros gatvės, o ant Vilties g. 4 namo tebekabo memorialinė lenta, liudijanti, jog ten gyveno dar vienas jų bendrakeleivis – Antanas Venclova. Kas lėmė kūrėjų nusikalstamą tarnystę bei kaip jie tai išpirko, neaišku ir šiandien.
