Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė penktadienį susitikusi su Lietuvos merais aptarė savivaldybių vaidmenį viešajam saugumui, valstybės tarnybos pertvarką, paragino plėsti priedangų, perspėjimo sirenų tinklą.
Savivaldybės siūlo iš viso atsisakyti kompensacijų už išlaidas, susijusias su tarybos nario veikla, ir mokėti bendrą išmoką, kurią politikai naudotų savo nuožiūra, sako Savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė.
Net kelios merų kėdės užimtos itin jaunų politikų. Yra gimusių jau nepriklausomoje Lietuvoje. Išrinkti merai pripažįsta, kad iš oponentų dažnai girdi priekaištų dėl jauno amžiaus, tačiau patys tai laiko tik privalumu, pasakojama LNK reportaže.
Savivaldos rinkimai baigėsi: daugiausiai merų postų laimėjo socialdemokratai, o štai konservatoriai šiuose rinkimuose pasirodė perpus prasčiau nei prieš ketverius metus. Labiausiai nustebino socialdemokrato Robert Duchnevič triumfas – jis tapo Vilniaus rajono meru. Apie rinkimų atgarsius – politologas Ainius Lašas LNK reportaže.
Savivaldos rinkimų nesklandumai rodo, kad Rinkimų kodeksą gali tekti koreguoti, bet Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) ir jos vadovės Jolantos Petkevičienės atsakomybės klausimą kelti dar anksti, sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Naujai išrinktos savivaldybių tarybos ir merai ketverius metus dirbs turėdami kitokias galias nei iki šiol – merai daugiau sprendimų galės priimti savarankiškai, tarybose sustiprintos opozicijos teisės.
Daugelis perrinktų merų kritikuoja naują savivaldos įstatymą – nenori tapti marionetėmis. Nariai gavo daugiau galių – bus vykdomoji valdžia. Panašiai, kaip ir Vyriausybė. Bet kalbinti nauji merai naujomis galiomis nesidžiaugia, pasakojama LNK reportaže.
Kaip praėjo savivaldos rinkimai? Kas nustebino labiausiai ir buvo netikėta, o kas, priešingai, buvo nuspėjama? LNK žurnalistai klausė politikos apžvalgininko, politologo Vytauto Dumbliausko.