Lietuvos ekonomikos augimo vėl galima tikėtis sumažėjus infliacijai ir grįžus prekių paklausai, o tai gali įvykti šių metų pabaigoje arba kitais metais, sako SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
Kasmet visame pasaulyje vartotojai praranda arba išmeta beveik trečdalį viso užauginto ir pagaminto maisto – nenuostabu, kad vis dažniau girdime raginimus maistą vartoti ir auginti kuo tvariau. Tačiau neretai tvariai užaugintas, transportuotas ir parduodamas maistas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kur kas brangesnis. Ar tai tiesa? Į šį klausimą mėgino atsakyti Vaidas Baumila.
Rusijai pradėjus karą Ukrainoje su šia agresore bet kokius, tarp jų ir prekybos, ryšius nutraukė arba ketino tai padaryti nemažai valstybių, tačiau iki šiol prekybos apimtys su Rusija išlieka gana didelės. SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas sako, kad prekyba maskuojama reeksportu per aplinkines šalis, o kai kurios valstybės tiesiog nebuvo pasiruošusios staiga atsisakyti partnerystės su Rusija.
Šių metų Lietuvos ekonomikos augimo prognozę SEB bankas padidino dėl geresnio nei tikėtasi trečiojo ketvirčio, tačiau kitų metų augimo prognozę šiek tiek sulėtino. Pasak banko ekonomisto Tado Povilausko, 2023 metais šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) balansuos tarp nedidelio augimo ir nedidelio nuosmukio.
Rugsėjo mėnesį toliau smarkiai augo maisto kainos. Ir šis augimas nustebino net ekonomistus. Mat ir taip Lietuvoje maisto kainų vidurkis didesnis nei Europos Sąjungos. Pasak ekspertų, pastebima ir dar viena nemaloni tendencija: verslas didėjančias sąnaudas vis dažniau permeta ant vartotojų pečių. Plačiau apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su SEB banko ekonomistu Tadu Povilausku.
Būsto rinkoje lėtėjant kainų augimui metų pabaigoje jos gali ir sumažėti, teigia SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas. Anot jo, Vilniuje vasaros mėnesiais pasirašyta itin mažai naujų būsto pirkimo sandorių, todėl jų paklausą galėtų spartinti arba nuolaidos, arba mažesnės kainos.
SEB bankui pagerinus šių metų Lietuvos bendrojo vidaus augimo (BVP) prognozę nuo 0,9 proc. iki 1,5 proc., banko ekonomistas sako, kad išankstiniai BVP duomenys parodė, kad Lietuvos ekonomikai antrą ketvirtį karo Ukrainoje įtaka buvo mažesnė, negu prognozuota. Be to, trečiąjį ketvirtį Lietuvos ekonomiką teigiamai veikia grūdų ir rapsų derlius. Visgi rudenį ir žiemą labiausiai veiks energetikos kainos.
SEB bankui pagerinus šių metų Lietuvos bendrojo vidaus augimo (BVP) prognozę nuo 0,9 proc. iki 1,5 proc., banko ekonomistas sako, kad trečiąjį ketvirtį Lietuvos ekonomiką teigiamai veikia grūdų ir rapsų derlius. Tačiau neigiamos įtakos turi pramonės, mažmeninės prekybos rezultatai.
Lietuvoje daugėjant bankrutuojančių įmonių, SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas teigia, kad nesulaukęs valstybės pagalbos dėl išaugusių energijos kainų, ateinančiais mėnesiais verslas gali patirti „labai skaudžių pokyčių“, o bankrotų skaičius viršyti normalų lygį.