Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniečiai susirinko prie neblaivaus vairuotojo kapo (atnaujinta)

2013-06-27 19:11
Vilniečiai susirinko prie neblaivaus vairuotojo kapo (atnaujinta)
Vilniečiai susirinko prie neblaivaus vairuotojo kapo (atnaujinta) / Martyno Zarembos nuotr.

Nuo pat ankstyvo ketvirtadienio ryto Islandijos gatvėje būriavosi juodais drabužiais vilkintys žmonės.

Vieni rėmė į važiuojamosios gatvės dalies krašte iškilusį kupstą gedulo vainikus, kiti atsargiai dėliojo kapinių žvakutes tol, kol ant asfalto buvo tvarkingai išrikiuotas lyginis liūdesio žiburėlių kiekis.

Vienuoliktą valandą gedulo žvakutės buvo uždegtos, o prie kryžiaus, iškelto virš girto vairuotojo kapo atsistojo Lietuvos aludarių gildijos prezidentas Saulius Galadauskas. „Šia akcija skatiname žmones susimąstyti, – prakalbo jis – sukrovėme šią kapo imitaciją tam, kad visuomenė atkreiptų dėmesį į tai, kokios skaudžios gali būti vairavimo išgėrus pasekmės“.

Didžiulį barų kiekį priglaudusių Islandijos ir Vilniaus gatvių sankryžoje  „Girto vairuotojo kapas“ išdygo neatsitiktinai. S. Galadauskas, pats inicijavęs šią socialinę akciją, prasitarė, kad išsirinkti tinkamą vietą instaliacijai tam tikra prasme padėjo čia įsikūrusių naktinio pasilinksminimo įstaigų darbuotojai. Šie ne sykį yra papasakoję apie tai, jog pakankamai dažnai mato vos klubą ar barą palikusius, dar „šiltus“ vakarotojus, besisėdančius prie čia pat priparkuotos transporto priemonės vairo.

„Tačiau jokiu būdu nesame nusiteikę prieš barus – esame nusiteikę prieš tuos, kurie išėję iš jų elgiasi neatsakingai“ – savo intenciją patikslino S. Galadauskas. Jis taip pat priminė, kad akcija yra nukreipta ne tik į vairuotojus, kurie nesugeba suderinti alkoholio vartojimo ir transporto priemonės valdymo, tačiau ir į tuos, kurie į prie vairo besisėdančius draugus ar artimuosius žiūri tarsi pro pirštus, tokiu būdu toleruodami tokį jų elgesį. „Taip besielgiantis vairuotojas turi suprasti, kad jis nėra atsakingas tik pats už save – sakė S. Galadauskas - juk nukentėti gali ir jo artimieji, šeimos nariai, pakeleiviai, galiausiai – kiti eismo dalyviai.“

Girto vairuotojo kapą „papuošė“ gedulo vainikai, kurių juostose užrašytos Policijos departamento surinktos frazės, cituojančios neblaivais už vairo sulaikytų vairuotojų pasiteisinimus - „Kojos nelaiko, todėl vairuoju“; „Turėjęs namo parvežti draugas prisigėrė labiau už mane“; „Suvalgiau prasto maisto, išgerti reikėjo dezinfekcijai“; „Naktį bijojau eiti iki namų, o grįžti automobiliu atrodė saugiau“ ir kt.

Policijos departamento duomenimis, dėl girtų vairuotojų kaltės Lietuvoje vien pernai žuvo 27, sužeisti 374 žmonės. 2012 m. iš viso išaiškinta 12.164 atvejai, kai transporto priemonę vairavo neblaivūs vairuotojai.

Iš praeivių reakcijos buvo matyti, kad instaliacija nepaliko abejingais pro šalį einančių ar važiuojančių vilniečių. Dažnas vairuotojas, įsukdamas iš Islandijos į Vilniaus gatvę, ilgesniam laikui pasukdavo galvą ir įbesdavo mąslų žvilgsnį į kapo imitaciją, o bene kiekvienas pėstysis ar dviratininkas, aplenkęs ties vainikų kupstu besibūriuojančią minią kuriam laikui atsisukdavo, idant galėtų atidžiau ištyrinėti neįprastą kūrinį.

Nepraėjus nė pusvalandžiui nuo žvakučių uždegimo ir akcijos pristatymo, žinią apie ją greitai pasklido po socialinius tinklus – „Facebook‘e“ pasipylė  „Girto vairuotojo kapo“ vaizdai ir aprašymai, o „Instagram“ tinkle instaliacijos nuotrauka kėlė ryškų kontrastą su bendrame sraute paprastai pasirodančiomis plačiomis šypsenomis, kurių savininkai kartais pasirodydavo laikę pridėję prie žando alaus bokalą.

Praeiviai, išdrįsę pasidalinti savo emocijomis, kurios užplūdo juos vos pamačius šokiruojančią instaliaciją, beveik vienbalsiai pripažino šios sumanymo įgyvendinimo formos paveikumą. Tiesa, vieną moterį papiktino kryžiaus, kuriame jį atpažino būtent religinį simbolį panaudojimas. „Kur tai matyta?“ – nepritariamai klausinėjo ji. „Ir kodėl būtent katalikiškas? Kodėl? Prie ko jis čia išvis? Aiškiai perlenkėte lazdą“ – priekaištus akcijos organizatoriams dalino idėjos aiškiai nepriėmusi praeivė.