Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniaus nebetrikdo išmaldos prašytojai?

2013-06-23 23:54
Vilniaus nebetrikdo išmaldos prašytojai?
Vilniaus nebetrikdo išmaldos prašytojai? / Margaritos Vorobjovaitės nuotr.

Nors Vilniaus mieste draudžiama prašyti išmaldos ir ją duoti, jos prašančių sostinės gatvėse netrūksta. Ar teisingai elgiamės negailėdami lito elgetaujančiam asmeniui?

Tapo kasdienybe

Išmaldos prašantys asmenys nėra jokia naujiena nei senamiesčio kavinėse pietaujantiems ar vakarieniaujantiems vilniečiams ir miesto svečiams, nei pačių kavinių darbuotojams.

„Jų užtenka kasdien. Matome kokius penkis nuolatinius asmenis, kurie kasdien po keletą kartų čia ratais prasuka. Jei jie nepasirodo, atrodo, kad jau kas nors ne taip tądien“, – pasakodama šypsojosi Pilies gatvėje esančios picerijos „Charlie Pizza“ darbuotoja.


Kad tokių asmenų netrūksta, patvirtino ir greta esančių kavinių padavėjai. Tiesa, apie tai kalbėdami jie nesipiktina, kaip patys įvardijo, tai jau kasdienybė, prie kurios visi pripratę. Klausimas, ar tikrai nepyksta ir kavinių klientai?

„Na, skundų nesulaukiame. Būna, ir patys juos nuvejame šalin, kad nekibtų prie mūsų klientų“, – sakė viena Pilies šokoladinės darbuotojų.

Neneigė padavėjai, kad kartais kyla ir ginčų, kai klientai mėgina pasakyti elgetaujančiam asmeniui „ne“, o šis įkyriai toliau lenda.

Sušelpia svetimtaučiai

Bet štai visai sostinei puikiai Roželės vardu pažįstama išmaldos prašanti moteris, padavėjų tvirtinimu, kavinių klientams pykčio nekelia. Ir ne kartą teko savo akimis įsitikinti, kad daugelis jai mielai duoda litą kitą.
Pasirodo, tai daro ne tik miestiečiai, kuriems ši persona jau tapo tarsi neatskiriama miesto dalimi. Dėl jos išskirtinės išvaizdos dėmesį atkreipia bei kapeikos negaili ir užsieniečiai.

„Paprastai išmaldos prašantiems pinigų neduodu, tik kai viešiu užsienyje“, – sakė pirmą kartą Vilniuje besilankantis iš Bulgarijos namo į Estiją vykstantis Marekas.

Esą, kad neprikibtų, vyras paprašytas davė išmaldos Roželei. Ir dar pridūrė: „Žinote, kai sėdi prie stalo su vaiku ir prieina elgetaujantis žmogus, geriau jau duoti tą pinigėlį, nes niekad nežinai, ar nekils konfliktas.“

Priešingai nei užsienio svečių, ne visų lietuvių požiūris toks pat.

„Kodėl privalau kam nors tiesiog duoti pinigų? Tikrai neprivalau. Ypač mane erzina prašantys jauni žmonės. Žiūriu į tokius ir galvoju: “Esi jaunas, turi rankas, kojas, ne vėlu susiimti ir dar įsikabinti į gyvenimą.„ Bet veikiausiai tokiems kur kas paprasčiau paslampinėti ištiesus ranką. Žinoma, kam dirbti, jei gali paprašyti ir visada atsiras duodančių“, – piktinosi Vilniaus gatvės kavinėje „Coffee Inn“ kavą geriantis Tomas.

Duoti pinigų yra blogai

Kaip teigė savivaldybės atstovai, Vilniaus mieste galioja tvarkymo ir švaros taisyklės, kuriose draudžiama prašyti išmaldos ir jos duoti, išskyrus prie maldos namų. Pagal taisyklių reikalavimus pirmą kartą skiriama bauda yra 10 litų, antrą kartą gresia įspėjimas arba bauda iki 2 tūkst. litų.

Nors miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai nuolat, kaip teigė savivaldybė, pėsti patruliuoja centrinėje miesto dalyje, nubausti prašantį išmaldos pavyksta tik vieną kitą. Kita vertus, įdomu, kad apskritai pavyksta. Praėjusiais metais toks tebuvo vienas asmuo, šįmet – jau trys.

Sostinės valdžia ir pats miesto meras Artūras Zuokas teigė, kad duodami prašančiajam pinigų nerodome rūpesčio, o tik skatiname juos ir toliau daryti tą patį.

„Vilniaus miesto savivaldybė ir nevyriausybinės organizacijos gali pasirūpinti visais, kuriems reikalinga parama. Kelių centų ar litų davimas gatvėje nėra rūpinimasis artimu, nes taip duodantys tik palaiko tokių žmonių buvimą gatvėje, nesudarome jiems galimybės atsitiesti“, – sakė meras ir patarė, kad geriau yra nupirkti maisto, nusiųsti ten, kur dalijama informacija apie reikiamą ir galimą pagalbą.