Quantcast

Sprendimas dėl gėjų eitynių Gedimino prospekte - tik penktadienį

Vilniaus apygardos administracinis teismas sprendimą dėl gėjų eitynių Gedimino prospekte skelbs penktadienį.

Trečiadienį teismas iš esmės išnagrinėjo Lietuvos gėjų lygos (LGL) skundą, kuriame ginčijamas savivaldybės sprendimas neleisti rengti eitynių Vilniuje, Gedimo prospekte.

Vilniaus miesto savivaldybės Teisės departamento direktorius Edvardas Varoneckas prašė posėdį atidėti, argumentuodamas, kad savivaldybei reikia daugiau laiko pateikti dokumentams, tačiau teismas jo prašymo netenkino. Taip pat teismas nepatenkino savivaldybės administracijos prašymo trečiuoju asmeniu byloje patraukti tvarką per renginį turintį užtikrinti Policijos departamentą.

Pareiškėjui teisme atstovavęs advokatas Vytautas Mizaras tvirtino, kad savivaldybei nesuderinant eitynių prašomoje vietoje „akivaizdžiai pažeidžiamas lygiateisiškumo principas ir sąmoningai diskriminuojama socialinė grupė, nestandartinės seksualinės orientacijos asmenys“.

Advokatas pabrėžė, jog kitais atvejais savivaldybė leido renginius Gedimino prospekte - socialdemokratų eiseną minint Tarptautinę darbo dieną gegužės 1-ąją ir t.t., o vienintelis leidimo negavęs renginys buvo tautinio jaunimo rengtos eitynės kovo 11-ąją, kai, pasak advokato, prospekte vyko kiti renginiai.

„Štai aš girdžiu teismo posėdyje, kad renginiai nevyksta ir kad pateiks įrodymus, kad nevyks - sveikam protui prieštarauja tokie teiginiai ir pozicija. Ši socialinė grupė aiškiai diskriminuojama atsakovo veiksmais. (...) Atsakovo veiksmai aiškiai rodo, kad sąmoningai atsisakoma derinti eitynių vietą ir bandoma dirbtinai ieškoti pagrindo jų nekeisti“, - kalbėjo advokatas.

Savivaldybės administracijos atstovas E.Varoneckas tvirtino, jog eitynės Gedimino prospektu negalimos, nes pažeistų reikalavimą piketus bei mitingus rengti išlaikant atitinkamą atstumą nuo valdžios institucijų, teismų. Jis taip pat pabrėžė, kad uždarant prospektą keturioms valandoms būtų sustabdytas viešasis transportas, sutriktų eismas, kaip argumentą minėjo ir tai, jog per renginį esą tektų uždaryti lauko kavines, kurios dėl to turėtų finansinių nuostolių.

„Teisės aktai mus įpareigoja preciziškai laikytis įstatymų, kaip jau minėjau, Susirinkimų įstatymas nesuteikia teisės tokių renginių rengti prie valstybės institucijų ir teismų ne arčiau negu 75 metrai. Turbūt pastebėjote, kad pareiškėjo atstovas su tokia pozicija sutiko, kad tokia nuostata yra, ir ji yra imperatyvi, ir savivaldybė turi pareigą vykdyti teisės akto reikalavimą“, - sakė E.Varoneckas.

Klausiamas, kodėl tuomet prospekte vyko kiti renginiai, savivaldybės atstovas tvirtino, jog leidimai renginiams išduodami skirtingu teisiniu pagrindu, vienu atveju - pagal Susirinkimų įstatymą, kitu gali būti išduodamas, kaip reglamentuoja Vilniaus miesto tvarkymo ir švaros taisyklės.

„Skirtingi teisės aktai reglamentuoja tuos dalykus, tiek švaros taisyklės, kurios lemia tuos dalykus, ir Susirinkimų įstatymas, būtent šitas prašymas buvo pateiktas remiantis Susirinkimų įstatymu“, - sakė teisininkas.

Savivaldybės atstovas teisme taip pat sakė esąs įsitikinęs, kad žmogaus teisės neduodant leidimo rengti eitynes Gedimino prospektu nėra pažeidžiamos.

„Mūsų nuomone, visi įrodymai pateikti, kad jokios žmogaus teisės nėra pažeidžiamos, o kaip tik siekiama padėti jas įgyvendinti“, - sakė E.Varoneckas.

LGL projektų vadovas Tomas Vytautas Raskevičius po teismo posėdžio žurnalistams tvirtino neabejojantis, kad sprendimas bus jų naudai.

„Šita byla yra didžiulis postūmis užtikrinti susirinkimų teisę visoms visuomenės grupėms be išimties, tikrai tikime ir pasitikime teismu, kad sprendimas bus mūsų naudai, ir manome, kad tai būtų vienu žingsneliu arčiau iki efektyvios žmogaus teisių apsaugos Lietuvoje“, - sakė T.V.Raskevičius.

Teismui apskųstas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atsisakymas išduoti leidimą rengti eitynes „Už lygybę“ centrine sostinės gatve.

Savivaldybė tikino, kad leidimas neišduotas, nes „yra didelė tikimybė, jog incidentai, nepaisant policijos dalyvavimo, gali pasikartoti bei gali kilti grėsmė viešajai tvarkai, moralei, visuomenės saugumui“.

Vilniaus valdžia siūlo eitynių organizatoriams nuošaliau esančią Upės gatvę, bet šie nesutinka ir siekia renginio Gedimino prospekte, kur dažnai vyksta kitokios eitynės ir demonstracijos.

Lietuvos gėjų lyga jau laimėjo vieną bylą, kai teismai nurodė, kad Vilniaus valdžia neturi teisės pati nustatyti eitynių vietos.

Organizatoriai teigia, kad eitynės, kurios rengiamos daugelyje Vakarų šalių, svarbios siekiant atkreipti dėmesį į seksualinių mažumų diskriminavimą ir paskatinti lygybę. Kai kurie kritikai Lietuvoje tai vadina „homoseksualizmo propaganda“.

Vilniaus valdžios poziciją pasmerkė tarptautinė nevyriausybinė organizacija „Amnesty International“. Jos atstovai žadėjo rinkti parašus ir įteikti juos prezidentei bei Vilniaus merui.

Eitynės „Už lygybę“ planuojamos liepos 27 dieną.

Pirmosios seksualinių mažumų eitynės Lietuvoje įvyko 2010 metais. Eitynėse Upės gatvėje tuomet dalyvavo keli šimtai žmonių, o griežtai saugomoje teritorijoje juos pasitiko apie tūkstantis protestuotojų.NAUJAUSI KOMENTARAI

apie

apie portretas
90proc. tautos prieš pederasrų eitynes, o kažkas spres leisti ar neleisti

....

.... portretas
uz durniau tau tik pries asile

bicas

bicas portretas
tokio eitynes manau turetu but uzdraustos,ne tik lietuvoje,bet ir visoje europoje,tai baisu ka jie prapoguoja,sveiku protu mastanciam zmogui tai nesuvokiama ir nepaaiskinama.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

 • Vilniuje laikinai sustabdyta dviejų viešojo maitinimo įmonių veikla
  Vilniuje laikinai sustabdyta dviejų viešojo maitinimo įmonių veikla

  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad dėl grubių higienos pažeidimų savaitgalį buvo laikinai sustabdyta UAB „Salero“ kavinės (Vilniaus g. 39 / Klaipėdos g. 6, Vilnius) veikla. UAB „Salero“ kavinės veiklą nutarta laikina...

 • Rožinis „Nedelsk“ autobusėlis atvyksta į Vilnių <span style=color:red;>(vietos ir laikas)</span>
  Rožinis „Nedelsk“ autobusėlis atvyksta į Vilnių (vietos ir laikas)

  Liepos 12-13-ą dienomis geriausių Lietuvos onkologų ir sveikatinimo projekto „Nedelsk“ koordinatorių komanda šiais metais nemokamai tikrins bei konsultuos moteris dėl krūties vėžio Vilniaus mieste. Susitikimų metu gydytojai pasakos apie šios lig...

 • Į teisiamųjų suolą sėsiantis R.Adomavičius nori grįžti į miesto tarybą
  Į teisiamųjų suolą sėsiantis R.Adomavičius nori grįžti į miesto tarybą

  Nuo Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nario ir kelių įmonių stebėtojų tarybos nario pareigų dar trims mėnesiams nušalintas prekyba poveikiu įtariamas sostinės vicemeras Romas Adomavičius nori panaikinti jam taikomus apribojimus. Socialdemokrata...

 • Vokiečių gatvė turi  atnaujintą  fontaną
  Vokiečių gatvė turi atnaujintą fontaną

  Vilniuje pradėjo veikti suremontuotas Vokiečių gatvės fontanas. „Džiaugiuosi, kad vis daugiau privačių įmonių, žmonių, prisijungia prie projekto „Dovana Vilniui“ ir padeda gražinti miestą", - sakė Vilniaus meras Artūras Zuokas. Fontanas ...

  2
 • „Air Lituanica“ rugpjūtį skraidins į Berlyną
  „Air Lituanica“ rugpjūtį skraidins į Berlyną

  Lietuvos kapitalo skrydžių bendrovė „Air Lituanica“ rugpjūčio pradžioje pradės skraidinti į Berlyną. Šių metų rudenį „Air Lituanica“ iš Vilniaus oro uosto pradės skrydžius ir į Maskvą, Miuncheną ir Prahą. „Tikimės pasiekti apie ...

  2
 • Jaunesni nei 1,5 metų vaikai priimami ne į visus Vilniaus darželius
  Jaunesni nei 1,5 metų vaikai priimami ne į visus Vilniaus darželius

  Kai kurie Vilniaus darželiai nepriima vaikų, kuriems nėra pusantrų metų, rašo „Lietuvos žinios“. Valdininkų teigimu, jaunesnių vaikų grupes leidžiama sudaryti tik tuose darželiuose, kurie atitinka higienos normas. „Atsižvelgiant į tėvų p...

 • ES sveikatos ministrai tarsis, kaip kovoti su rūkymu
  ES sveikatos ministrai tarsis, kaip kovoti su rūkymu

  Pirmadienį Vilniuje prasideda neformalus dviejų dienų Europos Sąjungos (ES) šalių sveikatos apsaugos ministrų susitikimas, kuriame ketinama aptarti kovą su rūkymu ir vyresnio amžiaus žmonių gerovę. „Vis dažniau sveikatos apsaugos sistemos susi...

  1
 • Mokslo centre kartu darbuosis ir studentai, ir mokslininkai
  Mokslo centre kartu darbuosis ir studentai, ir mokslininkai

  Vilniuje, vadinamajame Saulėtekio slėnyje, šalia šiemet atidarytos Vilniaus universiteto bibliotekos, netrukus prasidės naujo mokslo centro statybos. Rugpjūtį prasidėsiančioms statyboms jau gręžiami poliai. Šioje Saulėtekio slėnio vietoje statom...

 • Kita Valstybės dienos „džiaugsmų“ pusė
  Kita Valstybės dienos „džiaugsmų“ pusė

  Valstybės dienos rytą  Vilniuje policija rado dvi išniekintos Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos. Apie 8 val. Švitrigailos gatvėje rasta viena trispalvė buvo nulaužtu kotu. Pareigūnai pastebėjo ir kitą sunaikintą valstybės simbolį - kab...

  4
 • Daugiabučio namo kieme Vilniuje rastas sprogmuo
  Daugiabučio namo kieme Vilniuje rastas sprogmuo

  Šeštadienio rytą daugiabučio namo kieme Vilniuje rastas daiktas, panašus į sprogmenį. Įtariama, kad 10 val. 35 min. Grigiškėse, Šviesos g., aptiktas radinys - granatos sprogdiklis. Policijos pareigūnai daiktą, panašų į sprogmenį, išsiv...

Daugiau straipsnių