Quantcast

Vilniaus teismas sprendžia dėl Rusijos piliečio D. Ustinovo ekstradicijos į JAV

  • Teksto dydis:

Vilniaus apygardos teismas antradienį išnagrinėjo Lietuvos generalinės prokuratūros pareiškimą dėl Rusijos piliečio Dmitrijaus Ustinovo išdavimo JAV. Sprendimas bus skelbiamas po savaitės. Tačiau jis nebus galutinis - šalys jį dar galės skųsti Lietuvos apeliaciniam teismui.

Svarstant Lietuvos generalinės prokuratūros prašymą teismo posėdyje dalyvavo D.Ustinovas, jo advokatas ir prokurorė. D.Ustinovą į posėdį atlydėjo ginkluoti pareigūnai, nes jis laikomas suimtas.

Pareiškime išduoti D.Ustinovą prokuratūra nurodė, kad birželį gautas JAV teisinės pagalbos prašymas dėl 47 metų Rusijos piliečio išdavimo baudžiamajam persekiojimi. Teisinės pagalbos prašyme teigiama, kad įtariama, jog nuo pernai spalio, veikdamas bendrininkų grupėje, D.Ustinovas eksportavo ir pasikėsino eksportuoti JAV gynybos ginkluotės sąraše esančias priemones: naktinius optinio matymo prietaisus, nuotolinio matymo vaizdo kameras ir kt. Taip pat rašoma, kad jis vykdė šių priemonių kontrabandą, legalizavo nusikalstamu būdu gautus pinigus.

JAV rašte taip pat minimos tūkstantinės JAV dolerių sumos, kurias D.Ustinovas pervedė bendrininkui. Susidomėjus šiais sandėriais teisėsaugai, JAV teisėjas išdavė D.Ustinovo arešto orderį.

"Aš palaikau prašymą, nes patikrinus pateiktus visus JAV Teisingumo departamento dokumentus, nenustatyta jokių pagrindų, kurie neleistų išduoti D.Ustinovo JAV, todėl prašau jį išduoti JAV", - teisme sakė Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorė Rozita Požarskienė.

Vėliau ji žurnalistams sakė, kad Vilniuje jo kaltės klausimas nesprendžiamas, teismo procesas vyks JAV.

Pasak prokurorės, nustatyti septyni pinigų pervedimo atvejai, be to, užfiksuota, kaip D.Ustinovas su bendrininku tariasi apgauti JAV ir Rusijos muitinės pareigūnus. Kai bendravo "skype" programa, pareigūnai nustatė D.Ustinovo asmenybę ir kaip jis atrodo.

"Gerbiamas teisme, šiandien trys mėnesiai nuo mano laikymo izoliatoriuje. Turėjau daug laiko pagalvoti apie įvykius. Dabar suprantu, kad tai buvo provokacija. (...) Tikiuosi objektyvaus Lietuvos sprendimo. Mane kaltina nusikaltimais, kurių nepadariau", - sakė teismui D.Ustinovas.

Jis teigė daugelį metų propaguojantis sveiką gyvenimo būdą ir su tuo susijęs jo verslas - turizmo ir laisvalaikio prekės.

Teisme apklaustas Krašto apsaugos ministerijos atstovas - kapitonas Andrejus Demečko. Jis patvirtino, kad byloje minimi prietaisai yra JAV ginkluotės sąraše. Kai kurie jų gali būti naudojami ir karo, ir civilinėje apyvartoje, tačiau tam būtinas leidimas. Pasak prokuratūros, tokiu JAV institucijų leidimu D.Ustinovas nepasirūpino.

D.Ustinovo gynėjas advokatas Drąsutis Zagreckas prašė teismo "iškviesti kompetentingą specialistą, o ne tą kuris atsinešė iš interneto atspausdintus lapus".

"Specialistas negalėjo atsakyti, kurioms prekėms reikėjo licencijos. Dar susiraskime specialistą, kuris pasakys, kad šiandien yra antradienis", - replikavo specialisto liudijimui advokatas.

Teismas gynėjo prašymo nusprendė netenkinti.

Advokatas D.Zagreckas stebėjosi, kodėl Lietuva taip skuba išduoti D.Ustinovą, nes, pavyzdžiui, buvęs EBSW prezidentas Gintaras Petrikas Lietuvai buvo išduotas tik po trejus metus vykusio proceso.

"Mano supratimu, jo veika neatitinka nei nusikaltimo, nei baudžiamojo nusižengimo požymių. Jokių duomenų, kad vykdė nusikalstamas veikas, nėra. Sumos mokėtas neva už prietaisus ir pervestos sumos visiškai nesutampa", - kalbėjo advokatas.

Sulaikyti ir suimti V.Ustinovą Lietuvos pareigūnų paprašė JAV Teisingumo departamentas - gauta žinių, kad jis per Lietuvą gali bėgti į Rusiją. D.Ustinovui kaltinimai JAV pateikti kovo 25-ąją. JAV jam gresia įkalinimas ne mažiau kaip 20 metų.

"Žmogus internetu norėjo žiūronus nupirkti, o jam dabar gresia 20 metų kalėjimo", - sakė D.Ustinovo advokatas D.Zagreckas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių