Teismas: vicemeras R. Adomavičius nuo pareigų gali būti nušalintas tik 3 mėnesiams

  • Teksto dydis:

Lietuvos apeliacinis teismas nusprendė, kad prekyba poveikiu kaltinamas Vilniaus miesto vicemeras Romas Adomavičius nuo pareigų gali būti nušalintas ne iki tol, kol bus išnagrinėta byla, o tik trijų mėnesių laikotarpiui.

Trečiadienį paskelbta Lietuvos apeliacino teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama. Laikino nušalinimo nuo pareigų terminas bus skaičiuojamas nuo rugsėjo 19 dienos.

Šia nutartimi teismas iš dalies patenkino R.Adomavičiaus gynėjo Romualdo Mikliušo skundą.

Apeliacinis teismas atkreipė dėmesį, kad miesto politikui pareikštame kaltinime nurodyta, kad nusikalstamą veiką jis galimai padarė dirbdamas savivaldybėje ir būdamas bendrovės "Vilniaus vandenys" stebėtojų tarybos nariu.

"Nėra pagrindo sutikti su kaltinamojo gynėjo argumentu, kad teismas nepagrįstai pratęsė laikiną nušalinimą nuo pareigų, kurios nenurodytos pareikštame kaltinime. Iš teismui pateiktos medžiagos matyti, kad ikiteisminio tyrimo metu liudytojais buvo apklausti Vilniaus miesto savivaldybės įmonių, kurių akcijų turi savivaldybė, darbuotojai. R.Adomavičius yra nurodytų įmonių stebėtojų tarybos narys, Vilniaus miesto savivaldybės taryboje užima aukštas, vadovaujančias pareigas, nusikalstama veika, kurios padarymu jis yra kaltinamas, yra tiesiogiai susijusi su jo užimamomis pareigomis, todėl yra pakankamas pagrindas manyti, kad užimamų, ne vien tiesiogiai pareikštame kaltinime nurodytų, pareigų ėjimas sudarytų pakankamas sąlygas piktnaudžiauti tarnybine padėtimi ir taip bandyti paveikti kitus asmenis, ne tik tiesiogiai, bet ir per kitus savivaldybės darbuotojus, ar kitaip trukdyti procesui", - mano Lietuvos apeliacinis teismas.

Teismas taip pat atkreipė dėmesę, kad socialdemokratui R.Adomavičiui pareikšti korupcinio pobūdžio kaltinimai yra tiesiogiai susiję su jo užimamomis pareigomis, todėl yra pakankamas pagrindas išvadai, kad tolesnis šių pareigų ėjimas sudarytų sąlygas panašaus pobūdžio naujų nusikalstamų veikų padarymui.

Tačiau Apeliacinis teismas sutiko su kaltinamojo gynėjo teiginiu, kad nušalinimo nuo pareigų terminas pratęstas nesilaikant Baudžiamojo proceso kodekso nuostatų, tačiau ši aplinkybė nepaneigia pačių laikino nušalinimo nuo pareigų termino pratęsimo pagrindų, todėl Vilniaus apygardos teismo nutartis pakeistina, nurodant, jog laikino nušalinimo nuo užimamų pareigų terminas R.Adomavičiui pratęsiamas trims mėnesiams.

Rugsėjį Vilniaus apygardos teismas pradėjo nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje Vilniaus miesto politikas kaltinamas prekyba poveikiu. Pradėjus nagrinėti bylą, socialdemokrato nušalinimas nuo pareigų savivaldybės taryboje, įvairių savivaldybės įmonių stebėtojų tarybose. Nušalinimas nuo pareigų politikui taikomas jau beveik metai  - pirmą kartą vicemeras nuo pareigų laikinai buvo nušalintas apylinkės teismo nutartimi 2012 spalio 19 dieną.

"Jeigu anksčiau nutartys dėl nušalinimo atitikdavo praktikos reikalavimus apie sprendimų surašymą, tai dabar turim absoliutų nonsensą - tekstas lapo nesiekia, vienas sakinys - nušalinimo pagrindai nėra išnykę. Pažeidžiamos sprendimų surašymo taisyklės", -  posėdyje antradienį sakė advokatas.

Jis taip pat kalbėjo apie Vilniaus apygardos teismo nutartyje nenurodytą konkretų nušalinimo nuo pareigų terminą.

"Teisėje terminai skaičiuojami dienomis, mėnesiais, metais. Kas gali dabar atsakyti, kad bus išnagrinėta R.Adomavičiaus byla? Šiurkščiausia klaida, pažeistos jo teisės", - tikino advokatas.

Jis taip pat sakė, kad savo kliento byloje yra pagrįstų įtarimų dėl nusikalstamos veikos imitavimo taikymo ir kaip pavyzdį nurodė Airijos piliečio Michaelo Campbello (Maiklo Kembelo) procesą Lietuvoje. Neseniai Lietuvos apeliacinis teismas išteisino šį Airijos pilietį, kuris buvo nuteistas 12 metų laisvės atėmimo bausme dėl rengimosi tiekti ginklus iš Lietuvos sukarintai grupuotei "Tikroji Airijos respublikonų armija". Teismas pareiškė, kad Jungtinės Karalystės, Airijos ir Lietuvos institucijos nepateikė duomenų, kurie paneigtų gynybos argumentus, jog kaltinamasis veikė išprovokuotas žvalgybos agentų. 41 metų airis paleistas teismo salėje.

Po advokato kalbos pasisakęs prokuroras Linas Kuprusevičius teigė, kad vicemero nušalinimo klausimas nagrinėjamas ne pirmą kartą, o gynėjo skunduose argumentai kartojami.

"Į juos atsakė apylinkės, apygardos ir Apeliacinis teismai. Nežinau, dėl ko rašomi skundai, dėl ko kartojama - gal nori dėmesio, nežinau. Kur yra nuostata, kad nuo pareigų, susijusių tik su kaltinimu?", - posėdyje kalbėjo prokuroras.

L.Kuprusevičius teigė, kad teismų praktikoje kaltinamieji ne kartą buvo nušalinti nuo pareigų iki bylos nagrinėjimo pabaigos ir tai nebuvo laikoma pažeidimu. Jis prašė atmesti skundą kaip nepagrįstą.
Tuo tarpu R.Adomavičiaus advokatas atskirto, kad kai tokių kaltinamųjų bylos nukeliaudavo iki Aukščiausiojo Teismo, nušalinimas nuo pareigų neribotam laikui jau buvo vertinamas kitaip.
"Esu demokratiškai išrinktas", - po posėdžio žurnalistams antradienį sakė R. Adomavičuus, paklaustas, kodėl taip veržiasi grįžti į miesto tarybą.

Jis prokuroro kalbą pavadino filosofija apie teisę, o ne teisės taikymu.

"Nušalinimu esu baudžiamas (..) 40 tūkstančių yra agentų numatyta suma. Raskit nors vieną mano užuominą - "duok pinigų". (..) Vienas, kuris nori išsukti savo uodegą. Visi čia yra įkaitai šitos situacijos. Kas ją sukūrė, išgirsite vėliau" , - žurnalistams sakė politikas.

Rugsėjį vykusiame teismo posėdyje Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras L.Kuprusevičius, skaitydamas kaltinamąjį aktą, paskelbė, kad nuo pareigų nušalintas sostinės 60-metis vicemeras, būdamas Vilniaus miesto savivaldybei priklausančios bendrovės "Vilniaus vandenys" stebėtojų tarybos nariu, žadėjo pasinaudoti savo tarnyba, įgaliojimais ir pažintimis, reikalavo ir priėmė didelės vertės kyšį - 40 tūkst. litų.

Bylos duomenimis, R. Adomavičius nuo 2012 metų birželio iki rugsėjo mėnesių provokavo bendrovės "Utenos melioracija" interesams netiesiogiai atstovaujantį buvusį "Vilniaus vandenų" vadovą Darių Norkų jam duoti 40 tūkst. litų kyšį. D.Norkus pinigus R.Adomavičiaus prašymu paliko jo automobilyje "Mercedes Benz". Už tai jis esą žadėjo paveikti bendrovės "Vilniaus vandenys" generalinį direktorių, kad bendrovė "Utenos melioracija" būtų pripažinta nugalėtoja beveik 9 mln. litų vertės vandentiekio statybos ir renovacijos darbų viešajame pirkime.

Be to, anot prokuroro, jis provokavo duoti 5 proc. kyšį nuo viso projekto vertės.

R. Adomavičius teigia esąs nekaltas dėl kyšio reikalavimo ir paėmimo. Jis tvirtino teisme duosiąs parodymus, kai bus apklausti visi bylos liudytojai ir ištirti pateikti jo kaltės įrodymai.

Anksčiau jis yra minėjęs, kad jo automobilyje rasti pinigai buvo skirti Seimo rinkimų kampanijai. Į parlamentą R. Adomavičius nebuvo išrinktas.

D.Norkus yra nuteistas kitoje baudžiamojoje byloje dėl korupcijos.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių