Tautodailės metams skirtoje parodoje – grafika ir keramika

Lietuvos nacionaliniame muziejuje trečiadienį atidaroma Tautodailės metams skirta paroda „Tradicijų sąskambiai“. Pristatomi liaudies grafikės Onos Pusvaškytės ir puodžių karaliumi vadinamo Vytauto Valiušio darbai, kuriose atsispindi ir tautodailės tradicijos, ir inovatyvių formų paieška.

Tautodailininkė O. Pusvaškytė (g. 1940 m.), kilusi iš kaimo, netrukus tapo miesto žmogumi. Greičiausiai todėl jos kuriamuose medžio ir linoraižiniuose ryškėja simboliai, kurie artimi gamtos apsuptyje išaugusiam žmogui.

„Nuo pat tos akimirkos, kai baigiamajam darbui vietoj skulptūrinės kompozicijos pristatė grafikos darbų ciklą „Rugio kelias“, iki pat šiandien Ona Pusvaškytė liko ištikima linoraižymo technikai. Ilgus metus dirbdama kryptingai ji sugebėjo išsaugoti liaudies meno tradicijas unikaliuose linoraižiniuose“, – pasakoja Lietuvos nacionalinio muziejaus etnografė ir viena iš parodos kuratorių Edita Prelgauskienė.

Pasak kuratorės, O. Pusvaškytės darbuose dominuoja viena ar kelios statiškos figūros, apipintos augalų ornamentais, papildytos dekoratyviais gamtos vaizdais ar buities detalėmis. Raižymo technika pasižymi turtingomis, įvairiomis faktūromis, juodos ir baltos spalvų pusiausvyra.

Parodoje pristatoma daugiau nei pusšimtis O. Pusvaškytės linoraižinių.

Jo kūrybą galima būtų apibrėžti trimis žodžiais: tradicija, inovatyvumas ir forma.

Vytautas Valiušis jaunystėje svajojo apie muziką ar cirko artisto kelią. Vis dėlto genai pasirodė stipresni. Užaugęs puodžių šeimoje V. Valiušis (g. 1950 m.) tapo keramiku ir šiandien pelnytai yra vadinamas Lietuvos puodžių karaliumi.

V. Valiušis puoselėja liaudiškos keramikos tradicijas.

„Jo kūrybą galima būtų apibrėžti trimis žodžiais: tradicija, inovatyvumas ir forma. Pradėjęs nuo tradicinės keramikos, šiandien V. Valiušis ieško būdų, kaip ją pristatyti naujai. Moderniosios keramikos dirbinius – vazas, lėkštes, žvakides – kuria juodosios ir raugo keramikos technikomis. Juodosios keramikos dirbinius dekoruoja spalvota glazūra, išlaikydamas tradicines spalvas ir ornamentiką. Tautodailininko kūriniai pasižymi originaliais paties sukurtais ornamentais ir formų interpretacijomis“, – pasakoja Lietuvos nacionalinio muziejaus etnografė Elvyda Lazauskaitė.

Parodoje „Tradicijų sąskambiai“ vienoje erdvėje pristatomi dviejų tautodailininkų kūriniai skiriasi savo forma ir atlikimo technika, tačiau skamba turiniu.

Tautodailės metams skirtą parodą „Tradicijų sąskambiai“ lydės linoraižymo ir keramikos edukacijos, skirtos vaikų stovykloms, šeimoms ir suaugusiems. Jos prasidės liepos mėnesį ir tęsis iki rugsėjo.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
dar tokiu lt yra
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių