Quantcast

Buvęs Nacionalinio maisto ir veterinarijos instituto vadovas G. Pridotkas nuteistas kalėti

Už daugiau nei 296 tūkst. eurų įgijimą nusikalstamu būdu, kyšininkavimą ir kitus nusikaltimus buvusį Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto vadovą Gediminą Pridotką teismas nuteisė realia dvejų metų laisvės atėmimo bausme.

Jam taip pat paskirta 18 tūkst. eurų bauda bei penkerius metus uždrausta dirbti valstybės tarnyboje.

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį paskelbė, kad nusikaltimai buvo įrodyti.

G. Pridotkas šiuo metu yra laisvėje, jam skirtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Valstybės naudai bus konfiskuoti 275 tūkst. eurų, jie yra depozitinėje prokuratūros banko sąskaitoje.

Už stambaus masto kyšininkavimą Baudžiamasis kodeksas numato tik laisvės atėmimo bausmę.

„Dirbdami komandoje su Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnais identifikavome ir išaiškinome teisinės simuliacijos būdu užmaskuotas latentines korupcinio bei finansinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Išskirtinį rezultatą lėmė profesionalus, daug kruopštumo, atidumo ir įžvalgumo pareikalavęs ir itin sutelktai vykęs prokurorų, patyrusių STT tyrėjų ir analitikų darbas“, – baudžiamosios bylos baigtį komentuoja Europos deleguotasis prokuroras Vytautas Kukaitis.

Nuosprendis yra negalutinis ir gali būti skundžiamas.

G. Pridotkas išklausyti nuosprendžio neatvyko.

Aukštas pareigas ėjęs valstybės tarnautojas anksčiau per posėdžius pripažino kaltę dėl visų jam pareikštų kaltinimų kyšininkavimu, pinigų plovimu, neteisėtu praturtėjimu, dokumentų klastojimu, apgaulingu finansinės apskaitos tvarkymu ir organizavimu.

Prokuroras V. Kukaitis sako, kad G. Pridotkas nepadėjo išaiškinti nusikalstamos veikos, nusikaltimus pirmiausia padėjo išaiškinti kyšio davėjai.

Tuo metu kaltinamojo advokatas Andrius Baranskis prašė klientui skirti ir švelnesnę bausmę nei numato įstatymas.

Ėmė kyšius už palankumą ateityje

ELTA primena, kad buvęs Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktorius G. Pridotkas kaltintas tuo, kad panaudodamas jo paties ir sutuoktinės įsteigtą juridinį asmenį, taip pat kitas 15 susijusių įmonių, iš fizinių asmenų priėmė kyšius už palankumą ateityje instituto vykdomuose viešuosiuose pirkimuose, legalizavo nusikalstamu būdu įgytas lėšas bei neteisėtai praturtėjo.

Bendra kaltinime nurodyta galimai gautų kyšių, neteisėto praturtėjimo ir nusikalstamu būdu legalizuoto turto suma siekia 296 tūkstančius 871 eurą.

G. Pridotkas teismui pasakojo, kad ketino palikti tarnybą Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, norėjo pradėti savo verslą, jis prašė seniai pažįstamo verslininko paskolinti pinigų.

Vėliau G. Pridotkas parengė COVID-19 valdymo planus, jie buvo šabloniniai, planus gavusios įmonės, apmokėjo sąskaitas į G. Pridotko mažosios bendrijos sąskaitą.

Realiai taip buvo legalizuoti G. Pridotko pinigai – 53 tūkstančiai eurų. Verslininkas taip pat tikėjosi G. Pridotko palankumo ateityje.

Kitas verslininkas G. Pridotkui pareiškė, kad kyšį sumokės, jei jo įmonė laimės instituto paskelbtą konkursą.

Buvo svarstoma, kaip tie pinigai būtų perduodami.

„Aš pasakiau, kad turiu mažąją bendriją ir į jos sąskaitą galima perversti pinigus“, – pasakojo G. Pridotkas.

Buvo rengiamos suklastotos tariamų paslaugų pirkimo sutartys ir sąskaitos faktūros, realiai paslaugos nebuvo perkamos, realiai įmonės paslaugų nepirko, tačiau nuo pervedamų sumų buvo mokami mokesčiai valstybei, PVM mokestis.

Ikiteisminis tyrimas, kurį atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Centrinės tyrimų valdybos pareigūnai, buvo pradėtas 2021 m. pabaigoje STT gavus informacijos apie Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžetų lėšomis vykdomuose viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių įmonių įtariamas neteisėtas finansines ir asmenines sąsajas su projektus vykdančiais, administruojančiais asmenimis.

Europos deleguotųjų prokurorų biuro Lietuvoje prokurorai kartu su STT tyrėjais ir antikorupcinės žvalgybos analitikais, šioje byloje atlikę daugiau nei kelių šimtų ūkinių-finansinių operacijų, susirašinėjimų, kontaktų, judėjimo ir kitų duomenų analizę, surinko pakankamai pagrįstų faktinių duomenų, kurie leido atskleisti sudėtingą nusikalstamų veiksmų schemą: projektų vykdytojai ir kiti suinteresuoti asmenys, veikdami per tarpinių įmonių grandinę bei jų vadovus, imituodavo įvairių paslaugų pirkimų – pardavimų sandorius, atlikdavo fiktyvias finansines transakcijas, tikslu jose paslėpti išankstinius nusikalstamus susitarimus, t.y. kyšių perdavimą, pinigų plovimą ir neteisėtą praturtėjimą.

Šiame atliktame ikiteisminiame tyrime baudžiamojon atsakomybėn iš viso patraukti 23 asmenys.

3 asmenų, padariusių korupcinio ir finansinio pobūdžio veikas, atžvilgiu procesai jau užbaigti supaprastinta proceso forma, t.y. teismo baudžiamaisiais įsakymais.

Bendra jiems skirtų baudų suma – daugiau nei 77 tūkst. eurų, dar 60 tūkst. eurų buvo konfiskuoti. 12 asmenų buvo pripažinti padarę tarpines nusikalstamas veikas ir teismo buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės ir perduoti laiduotojams.

Teisėsauga tyrė ir G. Pridotko sutuoktinės, buvusios laikinosios Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorės Evelinos Pridotkienės dalyvavimą neteisėtai įgyjant turtą.

E. Pridotkienės bylą teismas sausio 31 dieną baigė baudžiamuoju įsakymu ir skyrė jai daugiau nei 18 tūkst. eurų baudą.

Baudžiamasis įsakymas yra įsiteisėjęs.

Nustačius naujų nusikalstamų veikų požymius, įskaitant įtariamą ne mažiau kaip 100 000 eurų Europos Sąjungos lėšų užvaldymą sukčiavimo būdu, 7 kitų asmenų atžvilgiu tyrimas buvo atskirtas ir šiuo metu tęsiamas toliau.

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas yra Žemės ūkio ministerijai pavaldi ir atskaitinga įstaiga, ji atlieka įstatymais ir kitais teisės aktais jam pavestas rizikos vertinimo ir nacionalinių referentinių laboratorijų funkcijas 39 srityse bei laboratorinius tyrimus maisto ir pašarų saugos ir kokybės bei veterinarijos srityse.NAUJAUSI KOMENTARAI

kuriai cia politinei gaujai priklause?

kuriai cia politinei gaujai priklause? portretas
gerove nuostabus krastas...aferistu rojus ta 100% isitikines ka isteisins... vabsce prokurore dziaugtis da tures jog jos is darbo neispirdolins uz asobos is farmacevtu klano izeidima... ir vabsce kas suisije su vakcina privaloma, testais mokamis, brangiom kaukemis gradeliais yra geris nenusakomas ir nediskutuotinas... nenori sest i teisiamuju suola tai cyt i tebune gerove aferistams ...

tokiu bajeriu prisidirbt gali

tokiu bajeriu prisidirbt gali  portretas
tik turedamas tik riebios ppolitines partijos uznugari... jei nedidalinsi pelnu i toki posta sansu pault ner...tiek norinciu inest indeli i GEROVE ir tiek istroskusiu uzsidirbt kad ministeriju durys nespeja uzsidarinet... nu tiesiog gerovve...kaip maras.... a paskuj stebisi ko komentatoriai tokie pikti...ko tiek daug pilieciu bega i uzsieni...

Pridotkas negali

Pridotkas negali portretas
nekalėti.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių