Pereiti į pagrindinį turinį

Atskleisti neteisėtai brūkšninius kodus išdavinėjusios asociacijos nusikaltimai

2013-09-17 10:13 diena.lt inf.
A. Ufarto/BFL nuotr.
Turinys

Vilniaus miesto apylinkės teismui perduota baudžiamoji byla dėl didelės vertės svetimo turto įgijimo apgaule, svetimo prekių ar paslaugų ženklo naudojimo, neturint tam leidimo ir neteisėto vertimosi ūkine veikla. Pranešimai apie įtarimą įteikti dėl juridinio asmens – asociacijos, jos valdybos nario ir darbuotojos padarytų nusikaltimų, praneša Policijos departamentas.

Sudėtingą bei didelės apimties ikiteisminį tyrimą, kurį sudaro net 36 tomai medžiagos, atliko Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai. Valstybinį kaltinimą teisme palaikys – Vilniaus apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorai.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad 2009 m. rugsėjo 30 d. buvusių Lietuvos pramonės, prekybos ir amatų rūmų asociacijos (toliau – LPPARA) darbuotojų iniciatyva įregistruota asociacija pradėjo vykdyti neteisėtą veiklą brūkšninių kodų teikimo srityje. Naujosios organizacijos darbuotojai, kaip įtariama, slapta pasisavino jų veiklai būtinus duomenis apie veikiančio LPPARA padalinio klientus, pabandė sunaikinti informacines bazes, taip pat sunaikino prieigą prie įmonės svetainės internete.

Įtariama, kad savo veiklą naujoji asociacija pradėjo apgaule iš įmonių susirinkdama mokesčius už suteiktus brūkšninius kodus, kuriuos įmonėms skirdavo veikiantis LPPARA padalinys. Pasinaudojant tuo metu LPPARA vykstančia reorganizacija, naujoji asociacija pranešdavo, esą LPPARA padalinys dėl pertvarkos nebevykdo veiklos bei apsiskelbdavo teisėta to padalinio teisių perėmėja. Tokiu būdu apgaule iš 180 įmonių buvo surinkta apie 90 tūkst. litų mokesčių.

Neteisėtu būdu surinkusi pradinį kapitalą naujoji asociacija, netapusi tarptautinės GS1 AIBL organizacijos nare, neturėdama jos sutikimo ir nemokėdama narystės mokesčių, nepaisydama brūkšninius kodus išduodančių organizacijų pretenzijų bei reikalavimų, toliau vykdė neteisėtą ūkinę veiklą, t.y. išdavinėjo tarptautinio palaikymo neturinčius brūkšninius kodus pagal GS1 tarptautinius standartus, neteisėtai naudojosi svetimu GS1 prekės ženklu bei už tai gavo apie 70 tūkst. litų pajamų mokesčių pavidalu.

Dėl tokios asociacijos neteisėtos veiklos buvo pažeista ne tik Lietuvos pramonės, prekybos ir amatų rūmų bei Tarptautinės nepelno asociacijos GS1 AISBL dalykinė reputacija, bet ir sukelta grėsmė vieningai rinkai bei pažeisti vartotojų interesai, taip pat sumenkintas Lietuvos tarptautinis prestižas.

Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas už didelės vertės svetimo turto įgijimą apgaule, numato laisvės atėmimo bausmę iki aštuonerių metų, už svetimą prekių ar paslaugų ženklo naudojimą, neturint tam leidimo – baudą arbą laisvės apribojimą, arba laisvės atėmimą iki dviejų metų, o už neteisėtą vertimąsi ūkine veikla – baudą arba laisvės apribojimą, arba laisvės atėmimą iki ketverių metų.