Žvėryno bendruomenė vėl kyla į kovą

Gyventojams, kovojantiems už aplinkos bei kultūros vertybių išsaugojimą, į rankas įduotas naujas ginklas - ištaisytos  Orhuso Konvencijos vertimo klaidos. Būtent šiuo dokumentu pirmoji žada pasinaudoti Žvėryno bendruomenė.

Nesugebėjo išversti dokumento

Vyriausybė pripažino, kad Orhuso Konvencijos vertimas buvęs klaidingas – skelbia Žvėryno bendruomenė. Lietuva Orhuso Konvenciją ratifikavo dar 2001 m , tačiau esą pagal senąjį vertimą buvo suvaržytos šalies piliečių teises kreiptis į teismą aplinkos klausimais. Taip pat valstybės institucijos nevykdė savo prievolės organizuoti visuomenės dalyvavimą sprendžiant aplinkosaugos ir kultūros vertybių išsaugojimo klausimus. Esą dažnai tai būdavo patikima pelnu suinteresuotoms verslo bendrovėms.

„Daugybė vertimo klaidų iš esmės iškraipė Konvencijos nuostatas ir turėjo labai skaudžių pasekmių. Pavyzdžiui, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2004 m. sausio 23 d. nusprendė, kad visuomenė negali ginti viešojo intereso dėl Žvėryne buvusio Radvilų vandens malūno su tvenkinių sistema kultūrinio kraštovaizdžio apsaugos“, - rašome pranešime spaudai.

Ketina pakelti senas bylas

2008 m. pavasarį Vyriausybė ėmėsi taisyti esmines Orhuso Konvencijos vertimo klaidas. Neseniai naujasis variantas patvirtintas ir paskelbtas „Valstybės žiniose“. Jis atvėrė kelią gyventojams kreiptis į teismą aplinkos klausimais. Pirmoji šia teise žada pasinaudoti Žvėryno bendruomenė.

„Mes padavėme prašymą atnaujinti bylą dėl Žvėryno malūno ir Latvių gatvės 53 namo. Ten, šalia Rusijos federacijos ambasados, buvo pastatytas gyvenamasis namas“, - tikino Žvėryno bendruomenės pirmininko pavaduotojas Paulius Markevičius.

Žvėryno bendruomenė aktyviai gynė nuo visiško sunaikinimo Latvių gatvėje esantį kultūrinio paveldo objektą – XVII amžiaus vandens malūną. Nepaisant bendruomenės pastangų, šioje vietovėje iškilo Norvegijos bendrovės „Moller Real Estate“ keturių aukštų pastatas.

Gindama viešąjį interesą Žvėryno bendruomenė taip pat buvo priversta kreiptis į teismą, kad šis panaikintų Vilniaus savivaldybės išduotą statybos leidimą šalia Žvėryno tvenkinių esančiame žemės sklype Latvių 53 . Ten buvęs medinis namelis neaiškiom aplinkybėm sudegė. Jo vietoje Vilniaus savivaldybė leido statyti 44 butų daugiaaukštį gyvenamąjį namą.

Vienas iš bendruomenės kreipimosi į teismą uždavinių - suformuoti naują teismų praktiką sprendžiant panašaus pobūdžio bylas.


Šiame straipsnyje: Žvėrynasorhuso konvencija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių