A. Zuokas: Vilniaus elektrinė galėtų pagaminti trečdalį AE elektros (papildyta)

 • Teksto dydis:

Atnaujinta ir biokuru kūrenama Vilniaus termofikacinė elektrinė pagamintų trečdalį elektros, kurią galėtų pagaminti atominė elektrinė, teigia Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas. Tačiau "Lietuvos energijos" vadovas Dalius Misiūnas tikina, kad dideli pajėgumai nėra elektrinės rekonstrukcijos tikslas.

"Po modernizacijos trečiojo TEC (termofikacinės elektrinės - BNS), būtų galima gaminti elektros energiją, kurios kaina atitiktų rinkos kainą ir tokiu būdu mums nereiktų importuoti elektros. (...) Trečiojo TEC pajėgumai yra 400 megavatų, tai yra trečdalis atominės elektrinės, apie kurią kalba Baltijos šalys. Vien tik trečias TEC galėtų gaminti trečdalį elektros, kuri planuojama Visagino atominėje elektrinėje", - ketvirtadienį po „Lietuvos energijos“ ir Vilniaus šilumos tinklų ketinimų protokolo pasirašymo žurnalistams sakė A.Zuokas.

D.Misiūnas teigė, kad tokio galingumo elektros gamyba nėra įmonės tikslas.

"400 megavatų - dabartinė instaliuota elektros galia, kuri nėra naudojama pilnai, tikrai nėra mūsų sprendinyje. Tokio dydžio, mano vertinimu, ne tas galingumas, į kurį mes apeliuojame", - kalbėjo D.Misiūnas.

Anot jo, kogeneracija yra labai svarbi strategijos dalis: "Esant šilumos poreikiui, gaminti šilumą ir elektrą yra pats efektyviausias būdas".

D.Misiūno teigimu, investicijos į elektrinės atnaujinimą gali siekti nuo 0,5 mlrd. litų iki daugiau nei 1 mlrd. litų.

Dokumentas numato rekonstruoti trečiąją Vilniaus termofikacinę elektrinę, pritaikant ją biokurui arba komunalinėms atliekoms. Elektrinė, kurią šiuo meti iš Vilniaus šilumos tinklų nuomojasi Prancūzijos koncerno "Dalkia" valdoma "Vilniaus energija", vėliau bus perduota „Lietuvos energijai“.

A.Zuokas sakė, kad šiuo metu deramasi su "Dalkia" dėl elektrinės nuomos sutarties nutraukimo.

"Šiuo atveju mes turėsime peržiūrėti sutartį (su "Dalkia" - BNS), kol dar nėra pasibaigęs sutarties laikotarpis (2017 metų vasarį - BNS). Išankstinį pritarimą iš "Dalkia" ir "Vilniaus energijos" mes turime. Praktiškai trečiąjį TEC, kuris ir šiuo metu nėra naudojamas nei elektros, nei šilumos gamybai, išskyrus, kai būna labai šaltos dienos žiemą, mes po galimybių studijos atlikimo išimtume iš sutarties", - tvirtino meras.

Anot jo, "Dalkia" už sutarties nutraukimą nieko nereikalauja: "Nieko nereikalauja, nes derybų procesas dar vyksta dėl sutarties pakeitimo".

Vilniaus šilumos tinklų vadovas Arūnas Keserauskas teigė, kad koncernui "Dalkia" nėra būtina laikyti neveikiančią elektrinę.

"Trečias TEC neturi kvotos ir jis nebedirba, nuomininkui laikyti turtą, kuris jam netarnauja ir neduoda pajamų, turbūt taip pat nėra tikslinga. Ir abiejų šalių interesas tada būtų grąžinti turtą savininkui", - sakė A.Keserauskas.

Pasak A.Zuoko, projekto analizė turi būti atlikta iki šių metų pabaigos, o elektrinė naujai įmonei turėtų būti perduota kitais metais.

"Esminis tikslas yra dar iki šių metų pabaigos atlikti analizę, studiją, kurios pagrindu būtų kitų metų pavasarį įsteigta bendra "Lietuvos energijos" ir Vilniaus šilumos tinklų įmonė. Jos tikslas būtų modernizuoti trečiąjį TEC, gaunant papildomą Europos Sąjungos paramą", - teigė Vilniaus meras.

Skelbta, kad taršos reikalavimų neatitinkanti trečioji Vilniaus termofikacijos elektrinė gali būti uždaryta 2016-ųjų pradžioje. Anksčiau "Vilniaus energija" skaičiavo, kad norint naudoti dujomis kūrenamą elektrinę nuo 2016 metų, į jos pertvarką reikėtų investuoti apie 1,2 mlrd. litų.

"Dalkia" į Vilniaus šilumos ūkį atėjo 2002 metų vasarį - tuomet su jo valdoma "Vilniaus energija" buvo sudaryta ilgalaikė 15 metų trukmės šilumos tinklų nuomos sutartis, kuri nustos galioti 2017 metų vasarį.

"Dalkia" vasarą skelbė, kad į sostinės šilumos ūkį jau yra investavusi 562 mln. litų – 96 proc. įsipareigotos investuoti sumos.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių