Quantcast

„Žaliojo Vilniaus žemėlapis“ - ekologiškos parduotuvės ir parkai

Vasario 7-ą dieną veikli jaunimo komanda pristatė projektą „Žaliasis Vilniaus žemėlapis“. Kartu su būriu savanorių studentai ir organizacijų „Darom“ bei „Žali“ atstovai žada „pritaškuoti“ sostinės žemėlapį žymomis, kurios vilniečiams bei turistams parodytų ekologiškų organizacijų,viešojo transporto stotelių, kavinių bei parduotuvių buvimo vietas. Taip pat šiais taškais būtų žymimi miesto parkai ir kitos žalios erdvės, skirtos laisvalaikiui gamtoje.

Projektą finansavo Europos Sąjungos tarptautinė jaunimo bendradarbiavimo agentūra.

Nuo technologijų iki autobusų stotelių

Nuo vasario 7- osios pradėtas ir 10 savaičių trukmės viešų ekologijos paskaitų bei edukacinių seminarų ciklas, skirtas visiems vilniečiams. 

„Žaliųjų“ vietų žemėlapio projektas įvykdytas daugelyje Europos miestų. Savo „tašką“, tiksliau – organizaciją ar vietovę gali pasiūlyti bet kuris visuomenės narys. Tuomet „žalioji“ komanda aiškinasi, ar jis atitinka projekto kriterijus.

„Ką mes vadiname žaliaisiais taškais? Išskyrėme 6 kategorijas, - dėstė projekto iniciatoriu s Justas Brazauskas. - Pirmą jų - „žaliasis verslas“. Tai žalios kavinės, parduotuvės, ūkininkų turgeliai. Antra kategorija – žaliosios technologijos. Į ją įtrauksime mokslo ir tyrimų centrus. Pavyzdžiui tokius, kurie tobulina saulės elementus ar kuria elektromobilius. Prie technologijų galime priskirti ir modernius pastatus, kurie taupo šilumą, elektros energiją, yra renovuoti. Tada – žaliasis transportas. Čia bus žymimos viešojo transporto stotelės, dviračių takai ir netgi elektromobilių įkrovimo aikštelės. Taip pat Vilniuje yra daug vietų, kur gyventojai gali bėgioti, važinėti dviračiais, žaisti tinklinį. Jas taip pat sužymėsime grupėje „žaliasis laisvalaikis“.

Prireiks „žaliojo audito“

Į likusias kategorijas : „Žalioji visuomenė“ bei „Žalioji kultūra“ projekto rengėjai nori įtraukti visas ekologiška veikla užsiimančias nevyriausybines organizacijas bei susivienijimus, taip pat meninikus, muzikantus, kurių kūrybą galima vienu ar kitu požiūriu priskirti aplinką bei gamtą puoselėjančiai ar ekologiškomis idėjomis pagrįstai veiklai.

„Šiame projekte esu atsakinga už tai, kad žaliasis taškas būtų iš tikrųjų žalias,“ - į iškilusius renginio dalyvių klausimus atsakė Danutė Jarmalovič. - Mes tikrinsime ir, gali būti, kad ištrinsime kai kuriuos uždėtus taškus.“

„Visi taškai turės būti patvirtinti. Aliksime savotišką „žaliajį auditą, - pridūrė projekto iniciatorius Justas Brazauskas. - Jei visai nesuprasime, kodėl ta vieta turėtų būti laikoma ekologiška, vyksime pabendrauti su organizacija ar įmone. Konsultuosimės su „anti green washing'o“ (žaliojo smegenų plovimo red. past.) ekspertais. Pažadame atskirti žalius taškus nuo žalsvų, truputį pažaliavusių, pseudo žalių, na, suprantate apie ką aš. Prie kiekvieno taško yra galimybė komentuoti. Visuomenė galės pranešti, jei įmonė ar organizacija tik girsis, kokia yra ekologiška.“

Sieks bendradarbiauti su „taškais“

Konferenciją pradėję dūdmaišio garsais projekto iniciatoriai teigė, jog „Vilnius green map“ tarsi papildo jau penktus metus organizuojamos akcijos „Darom!“ veiklą. Šiais metais aplinką balandžio mėnesį tvarkys savanoriai maždaug 100 šalių.

„Žaliojo žemėlapio“ idėja projekto iniciatoriui Justui Brazauskui kilo pastebėjus tokį pat Budapešto ekologiškų vietų bei erdvių žemėlapį. Jis tikisi, jog Vilniaus žaliasis žemėlapis bus matomas ne tik internete, tačiau išleistas ir popieriniu formatu.

Tikėtina, jog ateityje bus organizuojamos ir ekologiškos ekskursijos, kurių metu dalyviai aplankys pagrindinius žemėlapyje pažymėtus taškus.

„Su kiekvienu „tašku“ megsime ryšį. Na, gal išskyrus tik bokštus ar medžius. Tai turėtų būti ne tik žymėjimas, tačiau ir kažkoks bendravimas su organizacijos ar įmonės atstovais. Galbūt pasiūlysime kavinei visus „žaliosios ekskursijos“ dalyvius kartą nemokamai pavaišinti kava? Galbūt surengsime „žaliojo žemėlapio“ organizacijų ar įmonių mugę. Bendrausime ir stengsimės kurti naujas iniciatyvas“, - teigė idėjos autorius J. Brazauskas.

Spustelėjus vieną iš žemėlapio taškų bus pateikiama konkretesnė informacija, aprašymas arba organizacijos bei įmonės kontaktai.

Kiek sostinėje „žaliųjų“ įmonių?

Projekto komanda tikisi, jog iki balandžio pabaigos žemėlapis bus gausiai užpildytas. Didžiąją darbo dalį atliks ir projekto savanoriai, kuriems teks žymėti, fotografuoti bei filmuoti į „žaliuosius taškus“ pretenduojančias vietas.

Projekto pristatyme dalyvavę jaunuoliai sunerimo, ar pažymėjus gražų gamtos kampelį, jo neužplūs pasilinksminti mėgstantis jaunimėlis, paliksiantis čia krūvas šiukšlių. Visgi projekto „Žaliasis Vilniaus žemėlapis“ vadovas Karolis Bužinskas mano, jog tokį žemėlapį tyrinės tik ekologija susidomėję ir gamtą tausoti bei saugoti pasiryžę žmonės.

Vis dėlto, taip ir liko neatsakytas klausimas, kokia bendrovė ar įstaiga vadinsis „žalia“? Ta, kuri rūšiuoja atliekas, tačiau gamina cheminius ploviklius? Ar ta, kuri nemoka atlyginimų vokeliuose (visgi taupo popierių)?

Patyrę renginio svečiai patarė projekto rengėjams išgryninti kriterijus, pagal kuriuos jie vertins „žaliąsias“ verslo įmones.

Nuo kito antradienio „NVO Avilyje“, įsikūrusiame prekybos centro „Gedimino 9” trečiame aukšte, paskaitas skaitys bendrovės „Baltic cycle“ direktorius Frankas Wurft, sveikatingumo treneris Tomas Lenartas, verslo konsultantas bei organizacijų psichologas Antanas Kairys, eko bendruomenės narys Darius Ražauskas, „EKO redakcijos“ vadovas Martynas Norbutas bei kiti ekologiško gyvenimo aktyvistai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių