Pereiti į pagrindinį turinį

V.Navickas: žurnalistams leidimai nebus naikinami (papildyta)

2009-09-07 19:41
V.Navickas: žurnalistams leidimai nebus naikinami (papildyta)
V.Navickas: žurnalistams leidimai nebus naikinami (papildyta) / Kęstučio Cemnolonskio nuotr.
Turinys

Vilniaus miesto valdžia sumojo planą, kaip atsikratyti kritiškos žiniasklaidos dėmesio.

Pirmiausia žurnalistams buvo panaikinta nelegali galimybė naudotis vidine dokumentų sistema „Avilys“, vėliau buvo atimtas spaudos kabinetas, o galiausiai imta svarstyti, kad derėtų panaikinti ir žurnalistų leidimus lankytis savivaldybėje.

Spaudė dėl menkiausios kritikos

Vasarį prie Vilniaus miesto valdžios vairo stojusi nauja koalicija deklaravo būsianti ypač atvira visuomenei ir pirmiausia – žiniasklaidai. Tačiau atvirumas baigėsi jau po savaitės. Mat naujasis Vilniaus meras, konservatorius Vilius Navickas po kiekvienos žiniasklaidos priemonėje pasirodžiusios kritiškos informacijos ėmė auklėti žurnalistus.

„Vilniaus dienos“ žurnalistei ne kartą buvo prikišama dėl dienraštyje ir jo portale pasirodžiusios informacijos. Išsikvietęs žurnalistę ant kilimėlio dar vasarį meras įrodinėjo, kad eksperimentas, kuomet buvo tikrinamos jo lenkų kalbos žinios, yra neetiškas. Jo, kaip politiko, anketoje buvo viešai deklaruojama, jog V.Navickas gerai kalba lenkiškai, tačiau eksperimento metu meras prabilti šia užsienio kalba nesiryžo.

Nustūmė nuo dokumentų

Vilniaus miesto valdžia taip  pat buvo kritikuojama dėl abejotinos vertės komandiruočių, krizės metu išreikšto mero požiūrio į „per mažą jam nustatytą atlyginimą“ ir kitų.  Kuomet Vilniaus valdžia suprato, kad žurnalistus žodžiu auklėja bergždžiai, rado kitą būdą, kaip sukliudyti rinkti ir viešinti informaciją. Liepą buvo užtausta iš kitų, ne savivaldybės tinklo, kompiuterių naudotis vidaus dokumentų sistema „Avilys“.

Šia sistema žiniasklaidos atstovai naudojosi nelegaliai, prie „Avilio“ prisijungdami tarybos narių arba savivaldybės darbuotojų pašnibždėtais slaptažodžiais. Tačiau tikslas pateisina priemones: sistemoje esantys dokumentai yra tiksliausias informacijos šaltinis. 

Nuo tos akimirkos prie tarybos ir kolegijos posėdžių medžiagos nebegalėjo prieiti ne tik žurnalistai, bet ir eiliniai miesto tarybos nariai. Mat šiems norint pasiruošti posėdžiui, dabar tenka traukti į savivaldybę.

Pasunkėjo ir žurnalistų darbas: užuot nagrinėję tarybos posėdžių dokumentus, gyventojų skundus, priimtus savivaldybės vadovų sprendimus, dabar tenka remtis tik nuogirdomis ir opozicijos komentarais, nors šių informacija ne visada būna tiksli.

Panaikino spaudos kabinetą

Kone tuo pačiu metu, kai buvo uždrausta naudotis „Aviliu“, staiga buvo panaikintas ir savivaldybėje egzistavęs spaudos centras – vienintelė oficiali darbo vieta žiniasklaidos atstovams. Į kabinetą buvo įkelta dalis „Vilniaus – Europos kultūros sostinės 2009“ (VEKS) darbuotojų.

Iš pradžių buvo mąstyta, kad žiniasklaida su VEKS darbuotojais galės dalytis šiuo kabinetu. Tačiau taip mąstyta iki vicemero Gintauto Babravičiaus skambučio „Vilniaus dienos“ žurnalistei. Telefonu buvo paaiškinta, neva žmonės bijo dirbti viename kabinete su žiniasklaida. Iš pradžių dar buvo numatyta paieškoti kitos vietos. Savaitei buvo paskirtas mero patarėjos Larisos Dmitrijevos kabinetas, tačiau ėmus šią kritikuoti dėl jos suplanuotos abejotinos vertės komandiruotės į Italiją, kabinetas buvo skubiai atimtas, žurnalistams nepasiūlius jokios alternatyvos.

Norėtų atimti ir leidimus

Paskutinis lašas, perpildęs žiniasklaidos kantrybę – planas panaikinti žurnalistų leidimus į savivaldybę. Imta slapta svarstyti, kad žurnalistams būtina grąžinti spaudos centrą antrame savivaldybės aukšte, tačiau būtina uždrausti aukščiau jo palikti.

Sumota, kad centre sėdės savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus darbuotojas, su kuriuo žurnalistams teks derinti visus interviu. Pačiam susirasti pašnekovą žurnalistui bus neįmanoma, nes vartai priglaudus leidimą prie 3-20 aukšto durų nebeatsidarys.  Jei pavyks pašnekovą pasigauti savivaldybės pirmo aukšto fojė, šis greičiausiai atsisakys kabėti, nes tai daryti bus uždraudę pats Vilniaus meras.

Sužinoję apie paskutinį planuojamą kirtį žiniasklaidai, žurnalistai ėmė aktyviau domėtis, ko šiais veiksmais siekia Vilniaus valdžia. Tačiau pirmas bandymas kreiptis į merą buvo nesėkmingas. Kadangi pirmadienį leidimai dar veikė, žurnalistai pakilo į 19-ąjį savivaldybės aukštą, kur įrengtos mero valdos. Patekti į priimamąjį nepavyko, nes šių durų žiniasklaidos leidimai nerakina jau seniai. Teko 10 minučių tupėti liftų aukštelėje.

Patekti į priimamąjį pavyko tik sekant iš paskos savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus vedėjai Daivai Savickienei. Šioji nukulniavo į mero kabinetą informuoti V.Navicko, kad už durų jo laukia žiniasklaida, norinti teirautis dėl suvaržymų rinkti ir skleisti informaciją. Iš atostogų primą dieną grįžęs meras nenusivaldė: jo šūksniai apie naujos tvarkos (apie kurią žurnalistai nė nebuvo viešai informuoti) buvo gerai girdėti ir priimamajame. Galiausiai meras nusprendė pakomentuoti po 15 minučių, tik ne gerta savo kabineto. Žurnalistai buvo paprašyti keliauti į spaudos centrą ir ten laukti. Buvo pabrėžta, kad tokia tvarka nuo šiol galios visada.

- Ar tiesa, kad žurnalistams bus panaikinti leidimai savivaldybėje ir jie galės pakilti ne aukščiau antro aukšto?

Vilniaus meras Vilius Navickas: Žurnalistams čia yra spaudos patalpa. Mes visą laiką su žurnalistais bendravome visuose aukštuose. Aš nematau problemos. Ne vieną kartą pakildavote į viršų interviu paimti, pakilsite ir kitą kartą. Žurnalistams leidimai nebus naikinami.

Vilniaus vicemeras Gintautas Babravičius: Nenorime jūsų varginti, kad jūs lankytumėtės po tuos ankštokus koridorius ir galbūt visiškai netyčia ir to nenorėdami netrukdytumėte žmonėms dirbti. Savivaldybėje numatytas vieno langelio principas, neišskiriant nei žurnalistų nei kitų piliečių. Ar žurnalistas, ar šiaip pilietis iš gatvės gali įtakoti vienus ar kitus savivaldybės sprendimus. Dabar yra savivaldybėje gražus spaudos centras, jūs čia galėsite prieiti prie informacijos, kuri reikalinga jūsų darbui. 

- Ar bus galima nuo šiol rinki informaciją savivaldybėje tik per savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus atstovą, ar žurnalistui bus galima, kaip anksčiau, tiesiogiai bendrauti su visais savivaldybėje dirbančiais tarnautojais?

V.Navickas: O kada mes jums draudėme bendrauti su departamentų ar skyrių vadovais? Niekada gyvenime nedraudėme ir nesiruošiame drausti.

G.Babravičius: Jūs niekuo nesiskiriate nuo kitų piliečių. Jūs kol kas galėsite patekti visur, kur ir galėjote, konkrečių sprendimų dėl to priimtų nėra. Bet, jeigu manęs kas nors klaustų, vardan jūsų ir mūsų visų gerovės logiška būtų, kad jūs galėtumėte patekti ne tik į pirmus du, bet ir į 20 aukštą, kuriame vyksta atviri kolegijos posėdžiai.  Jei norėtumėte patekti kitur, rašytumėte pareiškimą, kaip rašo kiekvienas pilietis, ir bendra tvarka gausite.

- Gal ketinate oficialiai leisti žurnalistams naudotis vidine dokumentų sistema „Avilys“, kurioje pateikiama tiksliausia informacija apie svarstomus klausimus, tačiau kuria iki liepos žiniasklaidos atstovai naudojosi nelegaliai?

V.Navickas: Mes manome, kad čia buvo netvarka. Naudojimasis „Aviliu“ yra betvarkė. Pati pripažinote, kad naudojote nelegaliai. Ta tvarka bus nustatinėjama, bet manau, kad ‚Avilys“ yra darbuotojams, o ne nelegaliam naudojimui.

G.Babravičius: Vienu metu prie „Avilio“ duomenų galėjo prieiti virš 1 tūkst. žmonių be jokių apribojimų. Kildavo bėdų, kad žurnalistai pirmieji susipažindavo su dokumentu ir jau manęs klausinėdavo, nors aš su tuo dokumentu dar nebūdavau susipažinęs. Iš to būdavo daugiau žalos negu naudos.

Šitą informaciją jūs gausite. Ji, kaip ir kita informacija, kuri jaudina piliečius, bus vieša – čia mūsų strateginis principas. Žiniasklaida galės prisijungti prie „Avilio“ duomenų: dokumentų, priimtų projektų, kitų dalykų, bet ne informacijos, kuri yra pasitarimų objektas. Mes turime įvairių rezonansinių sferų: Kalvarijų turgus, paminklai ant Žaliojo tilto. Bet kol vyksta pasitarimai ir išsakomos nuomonės, tikslinami duomenys, tokia informacija pasidaro žiniasklaidos spekuliacijų objektu. Iš to jokios naudos.