Vilnius - Europos kultūros sostinė liko be programos

Vilnius jau dvi savaites nešioja Europos kultūros sostinės karūną, tačiau programa ne tik kad nevyksta sklandžiai, priešingai – ji visiškai suparalyžiuota.

Rezultatų nėra

Ledai pajudėjo tik tiek, kad nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) projektų vykdytojai pagaliau išsikovojo dialogą su politikais, kurio viešai reikalavo praėjusį penktadienį sušauktoje spaudos konferencijoje: šiandien vykusio Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros posėdžio durys buvo atvertos ir kultūrininkams.

Posėdyje dalyvavo ir kultūros ministras Remigijus Vilkaitis.
Dvi valandas trukusios karštos politikų ir VEKS programos operatorių diskusijos apčiuopiamų rezultatų nedavė.

Lyg parengiamajame etape

Dar labiau išryškėjo tik tai, kad niekas nieko dorai nežino: Kultūros ministerija iš viešosios įstaigos VEKS esą neišprašo projektų sąmatų, operatoriai iki šiol nenutuokia, kokiais kriterijais remiantis bus iš naujo atrenkami ir pervertinami ekspertų jau seniai įvertinti ir VEKS tarybos patvirtinti jų projektai.

Ministerija sako iš savo darbuotojų tam sudariusi darbo grupę, Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas kraipo galvas patardamas į grupę įtraukti kito VEKS steigėjo – Vilniaus savivaldybės – ir pačios viešosios įstaigos atstovų. Tuo metu VEKS projektų vykdytojai primygtinai reikalauja, kad projektų vertinime dalyvautų ir nepriklausomi kultūros ekspertai.

Terminas – vasario pradžia

Visos suinteresuotos pusės turi savo įsivaizdavimą apie tolesnę VEKS programos eigą, tačiau laikas tiems įsivaizdavimams įgyvendinti jau seniai praėjo.

Dėl to R.Vilkaitis pažadėjo projektų operatorius kviesiąs individualiam pokalbiui. Prieš vizitą ministras jiems pataria atlikti namų darbus - savo renginių sąmatas sumažinti apie 40 procentų.

„VEKS programa privalo įvykti. Esu už tai, kad iš jos nebūtų išbrauktas nei vienas projektas, tačiau sąmatas renkite proto ribose – įsijauskime į bendrą šalies situaciją“, - ragino ministras.

Projektų operatorius su naujomis sąmatomis jis ketina priimti pagal VEKS programos išsidėstymą laike – pirmaisiais metų mėnesiais turėsiančių vykti VEKS projektų įgyvendintojai pas ministrą keliaus pirmieji. Ministras ir komiteto nariai projektų vykdytojams galutinę VEKS programos sudėtį pažadėjo pateikti iki vasario 1 dienos. 

Laikas prisiminti atstumtuosius

Kultūrininkai sako, kad iki vasario bus sugaišta per daug laiko, jie nežino, ar vykdyti ir toliau investuoti į savo idėjas, ar jų atsisakyti. VEKS atstovo spaudai Alberto Barausko teigimu, tai jau padarė 4 projektų vykdytojai.

„Tai nėra daug, tačiau labai daug projektų šiandien yra pakibę ant plauko, gauname įvairių signalų, programa gali subyrėti“, - sakė A.Barauskas.

R.Vilkaičio projektų vykdytojų atsitraukimas negąsdina. Jis leido suprasti, kad rengiant VEKS programą buvo nepelnytai atsisakyta kai kurių įdomių ir palyginti pigių projektų.
„Jei kils problemų, aš asmeniškai paskambinsiu tiems žmonėms, atsiprašysiu ir pakviesiu įgyvendinti tuos projektus“, - tikino R.Vilkaitis.

Gėda, liūdna ir baisu

Komiteto nariai pripažino, kad dabartinė VEKS situacija yra katastrofiška. Jie retoriškai klausė, ką veikė ankstesnė Kultūros ministerijos vadovybė ir VEKS direkcija. 

„Mes dirbame prie šito klausimo tikrai ne pirmą kartą. Man ir gėda, ir liūdna, ir baisu, kad per šitiek laiko problema neišspręsta. Tai, ką gavome iš Kultūros ministerijos užsakyto VEKS finansinio audito, buvo kraupu. Tai buvo beraštiškumo ir nesugebėjimo valdyti pavyzdys. Supratome, kad kažkas kažką darė negerai. Abejonių kelia komercinis Bjork koncertas, kuris nežinia, ką davė Lietuvai. Antras pavyzdys: VEKS atidarymo šventė, kuri yra žemiau kritikos. Tai labai agresyviai nuteikiantys faktai, dėl to atsiranda nepasitikėjimas.  Šiandien kaltinti naują ministrą yra neetiška, nes jis gavo tokį palikimą. Siekiame to, kad tiek tūkstantmetis, tiek VEKS turi būti visos Lietuvos, o ne kelių Vilniaus elitinių kontorų pasipinigavimo reikalai“, - kalbėjo komiteto narė Dalia Teišerskytė.

Bandys išpešti papildomų milijonų

R.Vilkaitis atkreipė dėmesį, kad blogai yra ne tai, kad Vilnius tarptautinės bendruomenės akyse gali pasirodyti esąs nepatikimas partneris kaip skelbia kultūrininkai.

„Blogiau, jei mes programos pinigus išvogsime, o tokių tendencijų, kurias netgi pavadinčiau faktais, tikrai yra“, - kalbėjo ministras. Ministro teigimu, šiuo metu vyksta pakartotinis viešosios įstaigos finansų auditas.

Posėdžiavę politikai sutarė kreiptis į finansų ministrą ir premjerą. Esą kilus realiam pavojui dėl VEKS programos išlikimo, jai įgyvendinti iš Vyriausybės bus bandoma išpešti papildomai bent 5 mln. litų.


Šiame straipsnyje: VEKS

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių