Quantcast

Vilniuje - Jungtinės Karalystės meno įžymybės

Pernai XXI a. kultūros sostinės statusu džiaugėsi Liverpulis, o šių metų kultūros sostinė Vilnius sulauks Jungtinės Karalystės šiuolaikinio vaizduojamojo meno, kino ir džiazo įžymybių.

Pirmadienį, liepos 20 d., prasidedanti džiazo programa kviečia į jaukią “Piano.lt” salę susipažinti su Didžiosios Britanijos džiazo korifėjų „John Law's Art of Sound Trio“ pristatomu garsų menu (Art of Sound).

Pasak festivalio „Vilnius Jazz“ vadovo Antano Gusčio, Britanijos džiazo lobiu vadinamo pianisto ir kompozitoriaus Johno Law garsų menas ypatingas savo paprastumu – jo moderni muzikinė kalba nereikalauja jokių modernių priemonių, jis yra akustinio džiazo šalininkas.

Baigęs klasikines ir džiazo studijas, J. Law jau porą dešimtmečių žvalgo moderniojo free ir kompozicinio džiazo sandūrų ribas. Savą garsų meno idėją muzikas plėtoja nuo 2007 m., grodamas solo ir su klasikinio formato džiazo trio. Nuo pirmojo albumo Johno Law ir jo „Art of Sound Trio“ publiką ir kritiką pavergė elegantišku, intymiu, nuoširdžiu ir skaidriu garsų menu, subtiliai oponuojančiu šiam triukšmingam pasauliui.

Pasak A.Gusčio, žymusis laisvųjų improvizacijų meistras atsiskleidžia ne tik kaip konstruktyvus muzikas, bet ir kaip ryškus melodistas bei lyrikas, kuriantis trapią garsinę atmosferą, santūrią estetiką ir priverčiantis suklusti ir įsiklausyti į kiekvieną jo muzikos niuansą.

„Art of Sound Trio“ muzikinio audinio ažūrą išplėtotomis melodinėmis linijomis raižo vienas iškiliausių Didžiosios Britanijos kontrabosininkų Sam Burgess, o Izraelio kilmės būgnininko Asaf Sirkis mušamieji ir perkusija suteikia jam nepaprastą faktūrą ir koloritą.

Galerija „Vartai“ liepos 22. d. atidaromoje pristatys Jungtinės Karalystės menininką Roger Palmer ir Londone gyvenančią lietuvių menininkę Pauliną Eglę Pukytę.

Pasak parodos kuratorės Augustinos Matusevičiūtės, R. Palmer kūrinius galima interpretuoti kaip kolonizacijos ir migracijos ženklus. Menininkas, pasitelkdamas fotografijos, piešinių ir video meno medijas, ieško sąlyčio taškų tarp tolimų pasaulio kraštų.

Parodoje eksponuojamos devynios sidabro želatinos fotografijos iš skirtingų šalių: Kolumbijos, Kubos, Egipto, Jamaikos, Malaizijos, Namibijos, Panamos, Pietų Korėjos ir Jungtinių Amerikos Valstijų. Kiekviena fotografija nurodo vietos pavadinimą, tačiau jos kilmė išlieka nepaaiškinta.

Tuo tarpu Paulina Eglė Pukytė video, fotografijos, teksto ir rastų artefaktų pagalba pasakoja „tikras istorijas“. Menininkė fiksuoja iš pažiūros nereikšmingas kasdienio gyvenimo situacijas ir užkoduoja jas pasakiškais pavadinimais arba sureikšmina ištraukdama jas iš konteksto.

Didžiosios Britanijos filmų programoje „Menų spaustuvės“ dėka bus parodyti šios šalies klasikos šedevrai: ne vieną meno atstovą įkvėpęs Michaello Powello „Raudoni bateliai“, Monty Pythonų anarchistinė religijos ir Holivudinių biblinių motyvų satyra „Brajeno gyvenimas“, šmaikščiai ironiškas ir provokuojantis Sally Potter filmas „Orlando“, skandalingai pagarsėjęs Peterio Greenaway filmas „Virėjas, vagis, jo žmona ir jos meilužis“ bei begalę apdovanojimų laimejęs Alfredo Hitchcocko trileris „Rebeka“, paremtas Dafnės Du Maurier romanu.

„Šiuos garsių režisierių kūrinius privalo pamatyti kiekvienas, besidomintis kino istorija“, – sako festivalio Kino pavasaris direktorė Vida Ramaškienė. Filmai rugpjūčio 1-8 d. bus rodomi kino centre „Skalvija“, o trumpametražių filmų programa rugpjūčio 4 d. - galerijoje „Vartai“.


Šiame straipsnyje: artscape

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių