Balsavimas esant saviizoliacijoje: VRK leidžia balsuoti iš automobilio, NVSC – ne

Vilniuje nuo trečiadienio bus įsteigtas specialus išankstinio balsavimo punktas, kuriame atvykę automobiliu vieni galės balsuoti ir saviizoliacijoje esantys rinkėjai, teigia Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė.

Ji pabrėžė, kad šis punktas nėra skirtas išimtinai saviizoliacijoje esantiems asmenims ir jie balsuoti galės tik gavę epidemiologų leidimą palikti izoliavimosi vietą.

„Vyriausioji rinkimų komisija nusprendė, jog Vilniuje, savanorių 124 adresu esančioje vietoje, atsiras papildoma išankstinio balsavimo vieta, kur rinkėjai atvykdami savo automobiliu ir būdami vieni automobiliuose, be kitų asmenų, galėtų pasinaudoti savo teise balsuoti. Jei tuos asmenis, esančius saviizoliacijoje, kitos institucijos išleis, tai galės ir tie asmenys pasinaudoti galimybe. Bet už izoliacijos tvarkos pažeidimą numatyta atsakomybė“, – BNS sakė L. Matjošaitytė.

Ji pabrėžė, kad leidimą palikti saviizoliacijos vietą gali duoti tik Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Pasak jos, balsavimas vyks taip: atvykęs rinkėjas turėtų pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, tuomet komisijos narys, patikrinęs rinkėjo tapatybę, atspausdins išankstinio balsavimo lakštą ir perduos rinkėjui biuletenius bei vokus, rinkėjas automobilyje, komisijos nariui nestebint, užpildys biuletenius. Tuomet rinkėjas sudės biuletenius į vokus ir juos užklijuos, o komisijos narys rinkėjo akivaizdoje vokus paims ir įmes į urną.

L. Matjošaitytė anksčiau teigė, kad VRK neturi kitų galimybių kaip tik per viešąją erdvę informuoti rinkėjų apie galimybę  balsuoti namuose, nes gauti duomenų apie esančius izoliacijoje iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) kreiptis į juos tiesiogiai negali dėl asmens duomenų apsaugos.

Namuose nori balsuoti apie 900 besiizoliavusių

Pirmadienį iš daugiau kaip 28 tūkst. izoliuotis turinčių žmonių balsavimui namuose registravosi vos 230 rinkėjų. L. Matjošaitytė BNS sakė, kad po VRK kvietimų aktyviau registruotis, antradienį prašymų padaugėjo iki maždaug 900, tačiau ji apgailestavo, jog Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) antradienį oficialiai atmetė VRK prašymą leisti informuoti rinkėjus per gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą.

Pasak jos, PAGD informavo, kad tokia žinutė galėtų būti siunčiama tik gavus operacijų vadovo, t.y. sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimą, be to, pabrėžiama, kad sistema leidžiama informuoti tik apie susidariusią ar gresiančią ekstremalią situaciją.

„Prieš porą valandų, sakyčiau, 700 buvo, dabar dar pora šimtų prisidėjo. Tai tikrai reaguoja žmonės, registruojasi, linija 1855, turbūt, taps karštąja linija. Bet norėtųsi informuoti ir apie rinkimus, kokias priemones turėti – asmens apsaugos priemones, asmens dokumentą, rašymo priemonę. Norėtųsi informuoti rinkėjus ir tokia žinute, vis tik, tai valstybinės reikšmės įvykis. Mums neleido atsižvelgiant į tai, kad gyventojų informavimas apie rinkimus ir vykstančius procesus neatitinka minėtos sistemos paskirties“, – teigė VRK vadovė.

Balsavimo drive-in punktas, tikiu, sudarys sąlygas atlikti pilietinę pareigą esantiems saviizoliacijoje ir tai padaryti pirmiausia saugiai ir patogiai.

Anot jos, PAGD aptarė klausimą ir su Sveikatos apsaugos ministerija ir antradienį turėjo ieškoti sprendimų, „bet sprendimų nesurado“.

Ji pabrėžė, kad izoliavęsi ne savo savivaldybėje registruotis balsavimui namuse gali tik iki antradienio vakaro, jei izoliavosi savo savivaldybėje – iki trečiadienio vakaro, bet žadama „daryti kas įmanoma“ sudarant galimybę bent jau savoje savivaldybėje esantiems balsuoti ir jei šie registruosis vėliau.

Vilniaus savivaldybė skelbia, kad naujame balsavimo punkte „Statyk ir važiuok“ aikštelėje balsuoti bus galima trečiadienį ir ketvirtadienį nuo 7 iki 20 val. vakaro, taip pat ir antrojo turo metu spalio 19-22 dienomis. Šioje aikštelėje balsavimo metu draudžiama palikti automobilius. Atvykus į šį balsavimo punktą, su savimi reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, tušinuką, taip pat – dėvėti kaukę.

„Balsavimo drive-in punktas, tikiu, sudarys sąlygas atlikti pilietinę pareigą esantiems saviizoliacijoje ir tai padaryti pirmiausia saugiai ir patogiai. Su šiuo punktu Vilniuje turėsime net šešias skirtingas vietas, kuriose šiuo metu galima balsuoti“ – pranešime teigia Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Vilniuje per išankstinį balsavimą savo valią rinkėjai taip pat gali pareikšti Vilniaus miesto savivaldybės pastate, Konstitucijos pr. 3, - Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centre (Saulėtekio al. 26), A. Sacharovo aikštėje prie Spaudos rūmų, Lukiškių aikštėj bei Vilniaus rajono savivaldybės pastate (Rinktinės g. 50).

Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną, pirmadienį-ketvirtadienį vyksta balsavimas iš anksto.

NVSC: negalės balsuoti iš automobilio

 Saviizoliacijoje esantys žmonės negalės pasinaudoti nuo trečiadienio Vilniuje pradėsiančiu veikti specialiu išankstinio balsavimo punktu, kuriame bus balsuojama neišlipant iš automobilio, sako Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

Galimybę balsuoti specialiame punkte neišlipant iš automobilio nuo trečiadienio sudarė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ir Vilniaus savivaldybė, kad tuo galėtų pasinaudoti ir saviizoliacijoje esantys žmonės.

Tačiau NVSC atstovė Justina Petravičienė BNS teigė, kad įstatymas, nustatantis galimybes laikinai palikti saviizoliacijos vietą, nėra pasikeitęs ir jokios papildomos išimtys dėl rinkimų jame nėra numatytos, tad į specialųjį punktą balsuoti atvykęs žmogus pažeistų saviizoliacijos tvarką, o jei ir kreiptųsi leidimo tai daryti – jo negautų.

„Tas teisės aktas tikrai nėra papildytas specialiomis nuostatomis, susijusiomis su rinkimais (...) Yra aiškios numatytos teisinės išimtys, kada žmogus gali kreiptis į NVSC dėl leidimo palikti saviizoliacijos vietą, tai yra numatyti punktai, kitų punktų ir papildymų nebuvo įtraukta“, – sakė J. Petravičienė.

Jos teigimu, vienintelė išimtis, kai galima palikti savo izoliacijos vietą, yra taikoma į mobiliuosius patikros punktus atlikti PGR tyrimo dėl COVID-19 ligos vykstantiems žmonėms. Tokiu atveju būtina turėti registraciją patvirtinančią trumpąją žinutę.

„Pagal rinkimų nuostatas buvo numatyta, kad žmonės, kurie yra saviizoliacijoje, išreikšti norą balsuoti gali pateikdami prašymą Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK). Tuomet jau NVSC, kaip ir buvo numatyta, informuos VRK, ar žmonės serga COVID-19 liga, ar yra izoliacijoje dėl turėto sąlyčio, ar yra mažos rizikos sąlytį turėję, kai grįžo iš užsienio. Ir nuo to priklausys, kokias apsaugos priemones turi naudoti pas žmones einantys. Kitokių aplinkybių tikrai nežinome“, – apie galimybę balsuoti esantiems saviizoliacijoje pasakojo NVSC specialistė.

J. Petravičienė priminė, kad trečiadienis yra paskutinė diena pateikti tokio tipo prašymus ir užtikrinti pilietinės pareigos atlikimą.

Pirmadienį iš daugiau kaip 28 tūkst. izoliuotis turinčių žmonių balsavimui namuose registravosi vos 230 rinkėjų. VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė BNS sakė, kad po VRK kvietimų aktyviau registruotis, antradienį prašymų padaugėjo iki maždaug 900, tačiau ji apgailestavo, jog Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) antradienį oficialiai atmetė VRK prašymą leisti informuoti rinkėjus per gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą.

Pasak jos, PAGD informavo, kad tokia žinutė galėtų būti siunčiama tik gavus operacijų vadovo, t.y. sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimą, be to, pabrėžiama, kad sistema leidžiama informuoti tik apie susidariusią ar gresiančią ekstremalią situaciją.

Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną, pirmadienį-ketvirtadienį vyksta balsavimas iš anksto.NAUJAUSI KOMENTARAI

Bum barabum

Bum barabum portretas
Matijosaityte, baigtum save kelusi i padanges. As nei TV ziuriu, nei LT spauda skaitau, pats irgi esu izoliuotas ir kaip balsuoti ieskojausi nete, nes tai mano pilietine pareiga neleisti ir vel laimeti kremliaus kolukio pirmininko karbauskio valstieciu ir darbininku partijai.. O ateinu i homosovietine lt spauda patrolinti tik ant koloradiniu rusu vatniku net per daug neskaitydamas ka ten raso. Taip kad va taip va.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių