Quantcast

Vilniuje atidaroma didikams Sapiegoms skirta tarptautinė paroda

Vilniaus paveikslų galerijoje Vasario 16-ąją atidaroma tarptautinė paroda, skirta vienai garsiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didikų giminių – kunigaikščiams Sapiegoms.

Parodoje „Kryžiai yra dorybės ženklas, o Strėlė – pergalės... Sapiegos – valstybininkai, meno mecenatai ir kolekcininkai“ pristatoma apie 300 eksponatų. Ją lydi mokslinis katalogas su teminiais įvadiniais straipsniais bei eksponatų apibūdinimais, pranešė Valdovų rūmai.

Parodos dėmesio centre – Sapiegų genealogija, valstybinė veikla, menų ir mokslų mecenavimas, fundacijos, kolekcionavimas.  

Joje eksponuojama beveik 100 Sapiegų giminės atstovų portretų bei 200 unikalių dokumentų ir knygų, Sapiegoms priklausiusių tapybos, tekstilės, grafikos, auksakalystės ir kitų meno kūrinių, ginklų, kitų istorinių relikvijų.

Autentiški XVI–XIX amžių eksponatai ir ikonografinė medžiaga atskleidžia šios giminės atstovų nuopelnus Lietuvos, Lenkijos ir kitų Vidurio Rytų Europos kraštų meniniam bei kultūriniam paveldui, Lietuvos valstybingumo raidai.

Per 17 istoriškai aprėpiamų kartų yra žinoma 380 Sapiegų ir Sapiegaičių. 51 Sapiegų giminės atstovas buvo aukštas valstybės pareigūnas, 30 iš jų – Lietuvos valstybės senatoriai, taip pat buvo 11 Lietuvos kanclerių ir pakanclerių. Užimtų svarbiausių pareigybių Lietuvoje skaičiumi Sapiegos nusileido tik Radviloms.

Giminės istorija, valstybinė veikla LDK, paskyrimai į aukščiausius valstybės postus atsispindi portretų ekspozicijoje. Žymiausias jų – Lietuvos kancleris, etmonas ir Vilniaus vaivada Leonas Sapiega, aktyviai dalyvavęs kuriant 1588 metų Trečiąjį Lietuvos Statutą ir jį paskelbęs.

Apie Sapiegų giminės nuopelnus kultūros ir meno plėtrai byloja jų indėlis į LDK sakralinio meno paveldą. Du jiems priklausę švč. mergelės Marijos paveikslai buvo vainikuoti popiežių karūnomis.

Greta sakralinės dailės kūrinių demonstruojamos ir XIX–XX amžių sandūroje sukauptos pasaulietinio pobūdžio meno vertybės – paveikslai, meniniai audiniai, kiti taikomosios dailės kūriniai. Ekspoziciją užbaigia Sapiegų bibliotekų turtingus rinkinius primenančios vertybės – knygos, dokumentai, grafikos darbai, piešiniai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių