Vilniečiai, turintys negalią, lieka be „Socialinio taksi“ pavežėjimo paslaugų

Nuo gegužės 2 d. Vilniaus gyventojai, turintys negalią, lieka be „Socialinio taksi“ pavežėjimo paslaugų. Nepaisant didžiulio paslaugų poreikio savivaldybė finansavimo šioms paslaugoms šiemet nesuteikė.

„Išnaudojome savo turimus resursus ir esame priversti stabdyti paslaugų teikimą Vilniaus miesto gyventojams. Tai, kad po 10 metų veiklos sostinėje žmonės su negalia lieka be galimybės išeiti iš namų, nukeliauti į gydymo, darbo, švietimo, kultūros įstaigas – didelis žingsnis atgal. Lietuvoje mūsų paslaugų dar laukia ne viena savivaldybė, tad savo dėmesį ir resursus šiuo metu nukreipsime į plėtrą“, – teigia „Socialinio taksi“ vadovė Solveiga Ratkevičiūtė.

Finansavimo negavo po reorganizacijos

2012 m. įsteigta VšĮ „Nacionalinio socialinės integracijos instituto“ programa „Socialinis taksi“ per dešimtmetį išaugo ir po instituto reorganizacijos 2020 m. tapo VšĮ „Socialinis taksi“. Ir nors VšĮ „Socialinis taksi“ dirba ta pati komanda, turima ir naudojama ta pati techninė bazė bei žinios šiems metams finansavimo paslaugų teikimui iš Vilniaus miesto savivaldybės negavo, nes buvo traktuota kaip neturinti pakankamai patirties.

Pasak S. Ratkevičiūtės, Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio miestų savivaldybės šią situaciją išsprendė ir „Socialinis taksi“ ten sėkmingai veikia. Deja, iš Vilniaus miesto savivaldybės administracijos buvo gautas atsakymas, kad teisininkai sprendimo nemato.

„Vilniuje nėra kitų tiekėjų, kurie galėtų mobilumo žmonėms su negalia paslaugas teikti tokiomis apimtimis ir sąlygomis – visą parą, savaitgaliais, neribojant kelionės tikslo ir laiko, su galimybe nukelti /pakelti nepritaikytame pastate. Todėl negavus finansavimo veiklą tęsėme naudodami savo resursus ir laukdami dar sausio mėnesį žadėtų savivaldybės viešųjų pirkimų ar konkurso skelbimo“, – sako „Socialinio taksi“ vadovė.

Konkurso pirminė techninė specifikacija buvo paskelbta kovo gale, joje – mobilumo paslaugų pirkimas, apimantis tik žmones judančius neįgaliojo vežimėliu, planuojamų paslaugų apimtis – 700 paslaugų per metus, tik darbo dienomis. Kai 1738 klientus Vilniaus mieste turintis „Socialinis taksi“ per mėnesį 2021 m. vidutiniškai suteikdavo 700 paslaugų ir tai nepatenkindavo esamo poreikio.

„Šiandien kalbame apie modernų ir pažangų Vilnių, kuriame žmogus su negalia negali išeiti iš namų. Atnaujiname parkus, gražiname miestą, bet pažeidžiamiausios grupės gyventojai jo pamatyti negali, nes neišspręstos mobilumo problemos ir realios strategijos šiuo klausimu savivaldybė neturi“, – teigia „Nacionalinio socialinės integracijos instituto“ direktorė Monika Stankevičiūtė.

Atnaujiname parkus, gražiname miestą, bet pažeidžiamiausios grupės gyventojai jo pamatyti negali, nes neišspręstos mobilumo problemos ir realios strategijos šiuo klausimu savivaldybė neturi.

VšĮ „Nacionalinio socialinės integracijos instituto“ programa „Socialinis taksi“ veiklą pradėjo 2012 m. 2020 m. išaugęs į VšĮ „Socialinis taksi“ ir iki šiol paslaugas teikė 14 savivaldybių: Vilniaus miesto ir rajono, Kauno miesto ir rajono, Klaipėdos miesto ir rajono, Panevėžio miesto, Jonavos, Utenos, Ukmergės, Zarasų, Šiaulių, Radviliškio rajonuose ir Visagino mieste.

„Socialinis taksi“ nėra vien negalią turinčių žmonių pavežimas – tai ir pagalba išeinant iš namų, daiktų nunešimas, įsodinimas, palyda ir viskas, kas užtikrina asmens, turinčio negalią, savarankiškumą ir nepriklausomybę. Ši paslauga užtikrina efektyvų judėjimo negalią turinčių žmonių kelionių organizavimą į ekonominio ir socialinio užimtumo vietas (darbą, įvairias organizacijas, ligoninę, universitetą, kiną, teatrą, parduotuvę, susitikimus). Didelis dėmesys skiriamas paslaugos kokybei, automobilio vairuotojai-asistentai apmokyti būtinosios pagalbos, bendravimo įgūdžių.

Vilnius tikina, kad neįgalieji neliks be pavežėjimo

Vilniaus savivaldybė tikina, kad neįgalieji neliks be pavežėjimo paslaugų, sostinėje nuo ateinančio pirmadienio nustojus veikti „Socialiniam taksi“.

„Socialinis taksi“ penktadienį pranešė, kad savivaldybė šiemet programai nesuteikė finansavimo, nes po reorganizacijos iniciatyva neatitiko formalių kriterijų dėl patirties teikiant paslaugas.

Vilniaus miesto savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Nadežda Buinickienė BNS patvirtino, kad situacija susiklostė tokia, kaip nurodė „Socialinis taksi“, tačiau paslaugas sostinėje teikia ir daugiau įstaigų, taip pat planuojama skelbti viešąjį pirkimą.

„Tokia panaši situacija ir yra, labai apgailestaujame dėl susidariusios situacijos, kadangi buvo sukurtas naujas juridinis vienetas, jie neatitiko kriterijų dėl vienerių metų patirties, todėl nebuvo skirtas finansavimas, bet tie formalūs reikalavimai yra ministerijos patvirtintos tvarkos apraše“, – sakė N. Buinickienė.

Pasak N. Buinickienės, paslaugos yra užtikrinamos, tačiau jų gali trūkti, ir dėl to planuojama skelbti viešąjį pirkimą. Savivaldybės atstovė pažymėjo, kad jame galės dalyvauti ir finansavimo negavęs „Socialinis taksi“.

„Šią paslaugą organizuoja ir kitos paslaugų įmonės ir įstaigos: ir Socialinių paslaugų centras, ir Maltos ordino pagalbos tarnyba, Asmenų su stuburo pažeidimais asociacija, dar kelios organizacijos“, – sakė N. Buinickienė.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių