Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniaus valdžia skriaudžia šizofrenijos aukas?

2009-07-09 17:54
Turinys

Po Vilniaus miesto savivaldybės langais ketvirtadienį piketavo Vilniaus VPSR-psichosocialinės reabilitacijos centro atstovai. Mat centras, šiemet nesulaukęs žadėtos finansinės paramos, privalėjo sustabdyti veiklą, o ligonius paleisti tiesiog į gatvę.

Teatralizuota protesto akcija prasidėjo 12.45 val. Europos aikštėje. Susirinkę protestuotojai valdžiai šaukė gėda, kiti viduryje aikštės imitavo, kaip valdininkai engia ligonius. Ant patiesto juodo polietileno karaliavo vienas protestuotojų, vaidinantis valdininką, kuris stumdė jį glaudžiu ratu supančius tramdomaisiais marškiniais vilkinčius protestuotojus.

Dar iškalbingesni buvo akcijos dalyvių transparantai: „S.Šriūbėnas + P.Paulionis + R.Paulionis = neįgaliųjų ašaros!”, „Ar prisimenate 7, 8, 10 Dievo įsakymus?“, „Pasiimate pinigus, pasiimkite ir negalią“.

Šia teatralizuota protesto akcija Vilniaus VPSR-psichosocialinės reabilitacijos centro atstovai tikisi atkreipti Vilniaus valdžios dėmesį į finansavimo problemą. Mat šiemet centras nesulaukė žadėtųjų 280 tūkst. litų. Dėl to centro veikla buvo sustabdyta, nuo kovo atlyginimų negauna 12 darbuotojų, o centre besilankę ligoniai atsidūrė tiesiog gatvėje. Mat pastariesiems patiems privačiai gydytis per brangu. Centro duomenimis, vienam asmeniui tai kainuotų apie 5 tūkst. litų.

Vilniaus VPSR-psichosocialinės reabilitacijos centro direktorė Rūta Lukošaitytė atkreipė dėmesį, kad jų pacientai – viena jautriausių visuomenės dalių, sergantys šizofrenija. Skaičiuojama, kad nuo šios ligos kenčia apie 1 proc. visos populiacijos. Vien Vilniuje šia liga sergančiųjų yra 8 tūkst. gyventojų.

„Mes esame įsipareigoję paslaugas teikti 120 vilniečių. Padedame jiems atstatyti prarastus kasdienio gyvenimo įgūdžius, lavinti bendruosius darbinius įgūdžius ir integruotis po reabilitacijos į visuomenę, kad jie galėtų savarankiškai gyventi. Jų gydymas trunka iki 18 mėnesių. Be lėšų veiklos vykdyti negalime. Vicemeras Stanislovas Šriūbėnas pradžioje žadėjo, kad finansavimas bus, tik po savaitės, kitos. Praėjo trys – keturi mėnesiai, mes pinigų nesulaukėme. O ligoniai palikti gatvėje. Jie priversti sėdėti namuose, o būsena tai blogėja“, - piktinosi  R.Lukošaitytė.

Teatralizuota protesto akcija truko 15 minučių. Per ją nė vienas iš valdžios atstovų neišėjo pasidomėti centro ir jo globojamų ligonių problemomis.

Vilniaus miesto savivaldybėje sveikatos klausimus kuruoja vicemeras S.Šriūbėnas  bei savivaldybės Socialinių reikalų departamento direktorius Regimantas Paulionis.