Quantcast

Vilniaus valdininkai nenori nemokamų atostogų (papildyta 13.12 val.)

Šimtus žmonių atleidusioje Vilniaus savivaldybėje - vis prastesni popieriai. Meras Vilius Navickas siūlo daugybei tarnautojų kas mėnesį eiti bent po 2 dienas nemokamų atostogų, ir taip - iki kitų metų pabaigos. Tokiu būdu žmonės per 15 mėnesių gautų algą tik už 14.

Nubrauks mėnesio algą

Trečiadienį mero pasirašytame potvarkyje nurodoma, kad tokį siūlymą miesto vadovas teikia „atsižvelgdamas į sudėtingą Vilniaus miesto savivaldybės finansinę padėtį“. V.Navickas rekomenduoja sostinės savivaldybės administracijos direktoriu bei savivaldybės kontrolieriui imtis neatidėliotinų veiksmų ir siūlyti valdininkams eiti nemokamų atostogų. Na, terminas „siūlyti“ dokumente yra daugiau formalus, mat įstatymai tiesiog neleidžia darbuotojų priverstinai varyti nemokamų atostogų.

Remiantis mero potvarkiu, sostinės Tarybos sekretoriato, Savivaldybės administracijos bei Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos valstybės tarnautojams ir darbuotojams tektų kas mėnesį imti po mažiausiai dvi dienas nemokamų atostogų. Skausmingos taupymo procedūros pradžia - jau šis mėnuo, o tęstis ji turėtų iki kitų metų pabaigos.

Jei kiekvienas minėtųjų įstaigų valdininkas kas mėnesį ims po dvi dienas nemokamų atostogų, per ateinančius 15 mėnesių (t.y. iki kitų metų pabaigos, kaip ir nurodoma mero potvarkyje) kiekvienas jų nemokamai atostogaus po 30 dienų. Taip savivaldybės tarnautojai neteks sumos, viršijančios viso mėnesio darbo užmokestį.

Darbuotojai atostogų nenori

Absoliuti dauguma savivaldybės darbuotojų mero raštą dėl nemokamų atostogų išvydo tik šiandien. Visiems kelia šypseną kitokiu šriftu parašytas žodis „r e k o m e n d u o j u“. Visiems aiškų, ką reiškia savivaldybėje išeiti nemokamų atostogų savo noru. Jeigu lieps skyriaus ar departamento vadovas - nemokamomis atostogomis naudotis teks, antraip neklusnieji bus baudžiami tarnybiniais patikrinimais, papeikimais, o per darbuotojų kvalifikacijos vertinimą žiūrėk, ir pareigose pažemins. O papeikimą gauti išart po reorganizacijos yra už ką: mat visuose skyriuose trūksta darbuotojų, užduotys vėluoja. Jau dabar darbuotojai juokauja: 200 išėjo su išeitinėmis išmokomis, likusieji išeis su drausminėmis nuobaudomis.

Portalo kalbinta savivaldybėje pagal darbo sutartį dirbanti moteris atviravo nenorinti naudotis jokiomis nemokamomis atostogomis. mat visų pagal darbo sutartis dirbančių žmonių algos stebėtinai mažos: siekia apie 1,2 tūkst. litų. Reiškia, per mėnesį darbuotojui dėl poros nemokamų dienų tektų atsisakyti apie 120 litų.

„Jeigu reikės, tai eisme, bet kaip bus darbas organizuojamas - net nežinau. Kažkam mane pavaduoti reikės. Ir noro nėra, nes atlyginimai maži. O virš 100 litų per mėnesį prarasti - man tai nemaža suma“, - sakė pavardės ir pareigų nenorėjusi atskleisti darbuotoja.

Savivaldybėje dirbantys valstybės tarnautojai uždirba gerokai daugiau. Daugumos jų algos siekia apie 3 tūkst. litų ir daugiau. Tačiau į mero rekomendaciją eiti nemokamų atostogų tarnautojai žiūri ne ką palankiau. Mat per mėnesį dėl papildomų dviejų laisvų dienų jiems tektų atsisakyti apie 300 litų.

„Man ši suma ne maža. Jeigu reikėtų dviejų dienų laisvų reikalams sutvarkyti - dar pagalvočiau, ar imčiau atostogas ar pasirinkčiau pinigus. Be to, po reorganizacijos mūsų skyrius sumažėjo vienu trečdaliu. Tokiomis sąlygomis išlesti žmogų pora dienų nemokamų atostogų būtų sunku. Likę kolegos turėtų dirbti viršvalandžius, už kuriuos niekas nemoka“, - atkleidė tarnautoja, tačiau pati prisistatyti nepanoro.

Papildyta: Profsąjunga priešinsis

Vilniaus savivaldybės darbuotojų profesinę sąjunga papiktino V.Navicko rekomendacija, kuria siūloma darbuotojams eiti pora dienų ir daugiau per mėnesį nemokamų atostogų. Šiandien mero pasiūlymas bus svarstomas profesinės sąjungos komitete. Profesinės sąjungos pirmininkas Darius Šaluga atskleidė, kad greičiausiai darbuotojams bus siūloma nesinaudoti nemokamų atostogų teise.

„Mero pasiūlymą vertinčiau labai neigiamai. Juk profesinė sąjunga dar prieš reorganizaciją, apklaususi darbuotojus, siūlė valdžiai tokį taupymo būdą. Tačiau buvo pasirinktas skausmingesnis taupymo variantas: vykdyti reorganizaciją ir išmesti virš 200 žmonių. Dabar pasirodo, kad valdžiai neužtenka įvykdytos reorganizacijos, dar reikia papildomo taupymo! Darbuotojų pajėgos sumažėjo, darbo krūviai nenormaliai išaugo ir dar tie žmonės bus verčiami dirbti ir už tuos, kurie bus nemokamose atostogose ir jiems už tai niekas nesumokės“, - piktinosi D.Šaluga.

Meras „pasirašo“

Sostinės meras V.Navickas portalui teigė, esą toks siūlymas - neišvengiamas, atsižvelgiant į savivaldybės kišenėse švilpaujančius vėjus. Politikas užtikrino, kad miesto valdžia solidarizuosis su eiliniais tarnautojais ir taupymo neužkraus vien ant jų pečių.

„Su malonumu“, - sakė V.Navickas, paklaustas, ar pats eis nemokamų atostogų. Mero pavyzdžiu turėtų pasekti ir vicemerai bei kiti aukšti savivaldybės pareigūnai.

Tiesa, bent jau viena išimtis garantuota - vicemeras Vidmantas Martikonis dirba visuomeniniais pagrindais ir darbo užmokesčio negauna, taigi jam paprasčiausiai nėra ko atsisakyti.

Tryliktos algos nebus?

Lig šiol savivaldybės tarnautojai galėjo guostis bent jau tuo, kad jiems paprastai mokamas vadinamasis tryliktas atlyginimas. Tačiau šiemet kiauras miesto biudžetas to veikiausiai neleis padaryti, ir per jau minėtą 15 mėnesių laikotarpį valdininkai faktiškai turės susitaikyti ne su vienos, o su dviejų algų netektimi.

Meras užtikrino, kad tryliktoji alga šiais metais - greičiau mokslinė fantastika, nei bent minimaliai tikėtina realybė. „Apie tai jokių diskusijų nebuvo. Manau, ir taip viskas aišku“, - sakė V.Navickas.

Kiek sutaupys - nežino

Savivaldybės Finansų valdymo ir paskaitos departamento direktorius Edmundas Kačkus pabrėžė, kad meras tik rekomenduoja darbuotojams taupyti miesto lėšas. Esą darbo užmokesčiui numatytų lėšų netrūksta, tiesą sakant, po reorganizacijos, jų dar ir lieka. Mat metų pradžioje tvirtinant biudžetą algos buvo numatytos visiems 933 savivaldybės tarnautojams, tačiau nuo spalio 1-osios jų dangoraižyje liko 710. Reiškia, likusiųjų algoms šiemet reikia nebe 42 mln. litų, o 34 mln. litų. savivaldybė jau sutaupė 8 mln. litų.

Galbūt meras Vilius Navickas siekia kitų tarnautojų sąskaita į biudžetą grąžinti lėšas, kurios atleistiems 223 tarnautojams išmokamos kaip išeitinės kompensacijos. Jų bendra suma siekia apie 2 mln. litų. Tačiau E.Kačkus šią prielaidą kategoriškai atmetė.

„Nenorėčiau sieti šių dviejų dalykų. Mero rekomendacija tai yra vienas iš būtų, kaip sutaupyti dalį miesto lėšų. Jeigu šitoje vietoje sutaupytume kažkiek pinigų, tai juos skirtume kitoms išlaidoms. Juk mes turime skolų už 2008 metus labai daug: metų pradžioje jų buvo apie 180 mln. litų. Dabar apie trečdalį, o gal ir pusę jų grąžinome“, - sakė E.Kačkus.

Spręs patys darbuotojai

Personalo skyriaus direktorius Antanas Gadeckis pabrėžė, kad meras darbuotojams tik rekomenduoja kiekvieną mėnesį imti pora ir daugiau dienų nemokamų atostogų. Esą kiekvienas jų, pardedant departamentų, skyrių vadovais ir baigiant eiliniais darbuotojais bei valstybės tarnautojais, nuspręs patys - verta pasinaudoti rekomendacija ar ne.

Egzistuoja ir kita medalio pusė: ką tik baigėsi savivaldybės pertvarka. Sumažėjo administracijos darbuotojų skaičius, likusiems tarnautojams darbo padaugėjo trečdaliu, dalis jų susidūrė su naujomis pareigomis ir nespėja laiku atlikti užduočių. Tačiau A.Gadeckis mano, kad darbuotojus leisti nemokamų atostogų iškart po reorganizacijos nėra rizikinga.

„Dėl to savivaldybės darbas tikrai nesustos. Juk atostogų neišeis visi vienu metu. Kiekvieno padalinio vadovas privalės sudaryti darbuotojų atostogų grafiką, kad darbas vyktų sklandžiai, kad nenukentėtų nei miestiečių interesai, nei savivaldybės tikslai ir uždaviniai“, - tikino Personalo skyriaus vadovas.

R.Adomavičius: geriau dirbti už „ačiū“

Sostinės vicemeras Romas Adomavičius portalui teigė, esą aukščiausi savivaldybės vadovai dar nesitarė dėl nemokamų atostogų. „Aš normaliai į tai reaguoju. Jeigu priimtas toks sprendimas, reiškia, turime taip daryti. Aš nežinau, kiek ta rekomendacija palies vicemerus. Kol kas nebuvo dėl to tartasi, bet jeigu reikės - atostogų eisime, jeigu reikės dirbti - dirbsime“, - pridūrė politikas.

Pašnekovo teigimu, tokios mero rekomendacijos - tiesioginis visoje valstybėje vykstančios taupymo politkos atgarsis. „Meras vadovaujasi orientyrais, kuriuos jam nubrėžė Vyriausybė. Visų ministerijų darbuotojai taip pat eina nemokamų atostogų. Visi puikiai supranta, kad reikia taupyti“, - sakė jis.

Tiesa, mero pavaduotojas teigė manantis, kad nemokamos atostogos nėra pati geriausia išeitis. Esą geriau būtų kiek labiau pasiaukoti dėl miesto ir dirbti negaunant atlygio. „Mano akimis žiūrint, nemokamų atostogų gali išeiti tik žmogus, kuris neturi, ką veikti. Kiti, kurie turi darbų, geriau kad juos dirbtų, bet už tas dvi dienas negautų atlyginimo. Jų tarpe ir aš. Tuo labiau, kad ką tik baigėsi reorganizacija. Tai nuo spalio leisti žmones nemokamų atostogų būtų nelogiška. Pirma reikia darbus suorganizuoti esant mažesniam darbuotojų skaičiui. Kokį mėnesį kitą būtų galima su rekomendacija palūkėti“, - svarstė R.Adomavičius.


Šiame straipsnyje: vilniaus savivaldybė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių