Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniaus teatre „Lėlė“ - „Tuteišiai“

2009-04-09 17:19
Vilniaus teatre „Lėlė“ - „Tuteišiai“
Vilniaus teatre „Lėlė“ - „Tuteišiai“ / Diena Media arch. nuotr.
Turinys

Tuteišiais Lietuvoje įprasta vadinti daugiausia Vilniaus regiono vietinius gyventojus, turinčius nepermaldaujamą polinkį keisti lenteles su gatvių užrašais. Bent jau tokius juos paišo žiniasklaida. Didžiojo baltarusių klasiko Jankos Kupalos „tragikominės scenos“ – ir apie juos, ir ne.

Už Lietuvos rytų sienos yra šalis, kurios dauguma gyventojų ilgą laiką save vadino būtent tuteišių – t.y. tiesiog „vietinių“, „čionykščių“ – vardu.

Viena okupacija vijo kitą, keitėsi teritorijos šeimininkai, o vietiniams dažniausiai teko statistų vaidmuo. Taikytis ar nesitaikyti prie vis naujų sąlygų, priešintis ar prarasti orumą – tokia „tuteišių“ dilema. Jau keisti lentelę su gatvės užrašu – ar dar ne?

Kokia kalba rašyti gatvių pavadinimus – klausimas, aktualus šiandieninėje Baltarusijoje. Taip buvo ir beveik prieš šimtą metų, kai buvo sukurti dabar legendiniai „Tuteišiai“.

Sovietmečiu tragikomedija buvo pusiau uždrausta: labai jau neparankiai interpretavo baltarusių istoriją. Vietoj oficialios ir vienintelės teisingos „amžinosios slavų vienybės“ – sudėtinga lenkų, vokiečių, rusų, sovietų ir kitų veikėjų raizgalynė. Ir pasimetę vietiniai.

Toks buvo Minskas po Pirmojo pasaulinio. Toks jis talentingai pavaizduotas jau antrą dešimtmetį Gardino srities lėlių teatro scenoje statomoje tragikomedijoje J. Kupalos pjesės motyvais.
Vieno geriausių Baltarusijos lėlių teatro spektaklyje suaugusiems vaidina ir groja žinomiausias Gardino bardas Viktaras Šalkevičius. Jo autorinės dainos – retas šiuolaikinės baltarusių kultūros reiškinys, pripažintas tarptautiniu mastu.
„Tuteišiai“ atklysta į Vilnių. Jie nesensta. Tai tebėra gyvoji istorija. Daug ką šioje pjesėje – kaip ir Baltarusijos istorijoje – atras lenkas, rusas, lietuvis.

Desperatiškos savo tapatybės paieškos postmoderniame pasaulyje – nelengvas uždavinys, kuris tenka ne tik valstybę pagaliau sukūrusiams baltarusiams, bet ir kiekvienam. Tad „Tuteišius“ „vietinės reikšmės tragikomedija“ galima pavadinti tik ironiškai.

Vienintelė galimybė Vilniuje pamatyti Gardino srities lėlių teatro spektaklį „Tuteišiai“ – teatre „Lėlė“ (Arklių 5), balandžio 16 d., 18 val.. Spektaklis skirtas suaugusiems, vaidinamas baltarusių kalba.