Quantcast

Vilniaus taryba patvirtino 23 proc. mažesnę šilumos kainą

Jeigu Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) pritars, ateinantį šildymo sezoną vilniečiams šiluma turėtų kainuoti 17,3 ct/kWh be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Praėjusį sezoną vilniečiai už šildymą mokėjo 5 ct daugiau - 22,56 ct/kWh.

Galėjome mokėti dar mažiau

Tvirtinant naują kainą, taryboje netrūko ginčų. Vilniaus valdžia ne kartą išreiškė pasipiktinimą, kad sostinės vartotojai būtų galėję mokėti dar mažiau, 15,96, ct/kWh, jeigu pernai šildymo kaina būtų ne vieną, o du kartus perskaičiuota.

Portalas primena, kad antrą kartą „Vilniaus energija“ prašė kainą pakoreguoti vasarį - norėjo ją padidinti dar 50 proc. dėl drastiškai šoktelėjusios gamtinių dujų kainos. Tačiau tuo metu į pabaigą ėjo bazinės kainos galiojimas. Ji perskaičiuojama kas penkerius metus. Reiškia, norint keisti kainą reikėjo gauti visus dokumentus ir naujai bazinei kainai perskaičiuoti, tačiau tuometinė Vilniaus miesto valdžia su „tvarkiečiu“ Juozu Imbrasu priešakyje VKEKK reikiamų dokumentų nepateikė. Dėl to per praėjusį šildymo sezoną „Vilniaus energija“ patyrė apie 125 mln. litų nuostolių, kuriuos šiemet privalės padengti visi Vilniaus miesto šilumos vartotojai.

Tačiau tiek Vilniaus miesto savivaldybė, tiek ir pati „Vilniaus energija“ nusprendė nuostolių grąžinimą gyventojams išdėstyti ne per 2 metus, kaip tai įpareigoja įstatymai, o per 4 metų terminą ir taip papildomai 1,3 ct sumažinti šildymo kainą Vilniaus miesto vartotojams. Kompensaciją išdėsčius per 2 metus, gyventojams tektų mokėti papildomai po 2,5 ct/kWh. Tiesa, šiam variantui dar privalės pritarti VKEKK. Komisija per 15 dienų turi priimti galutinį sprendimą.

Jeigu komisija patvirtintų tarybos priimtą sprendimą, nuo ateinančio spalio 60 kv. metrų buto gyventojui šildymas  kainuotų apie 270 litų per mėnesį. Tuo tarpu praėjusį vasarį vartotojas buvo priverstas per mėnesį už paslaugą atriekti net 360 litų.

Kodėl mes turime kompensuoti nuostolius?

Tačiau prie šilumos prilipdoma nuostolių dalis sukėlė abejonių tarybos opozicijai. Ši atkreipė dėmesį, kad dar parėjusią savaitę kalbėta apie 118 mln. litų patirtų nuostolių. Šiandien tarybos sprendimo projekte jau įrašyta 125 mln. litų suma.

Opozicinė Tvarkos ir teisingumo partijos frakcija abejojo milijoninių nuostolių pagrįstumu. Frakcijos seniūno Gedimino Rudžionio nuomone, 125 mln. litų greičiausiai yra ne „Vilniaus energijos“ patirti nuostoliai, o negautas pelnas, kurį bendrovė ketina pamažu iš gyventojų susirinkti. Todėl pasiūlyta tarybai nebalsuoti už antrą sprendimo projekto dalį, kurioje kalbama apie milijoninių nuostolių sugrąžinimą „Vilniaus energijai“ gyventojų sąskaita.

Klausimą pristatęs savivaldybės Energetikos ir statinių skyriaus vedėjas Kęstutis Karosas patikino, kad nuostolių pagrįstumą patikrino VKEKK.

Prieštaravimai neįtikino

Antrai klausimo daliai nepritarė ne viena savivaldybės tarybos opozicinė frakcija. Esą nesąžininga, kad vienos bendrovės nuostolius privalės padengti vartotojai, kurie niekaip neįtakoja nei dujų kainos ir vietoje VKEKK ar savivaldybės nepriiminėja nuostolius nešančių sprendimų.

„Vilniaus gyventojai negali būti įkaitai vienos verslo bendrovės, kuriai sudarytos išskirtinės sąlygos. Nereikia spekuliuoti. Prisiminkite, kad „Vilniaus energija“ visada siūlė patvirtinti ženkliai didesnes šilumos kainas. Jos po mėnesio bus vėl perskaičiuotos, ir esu tikra, ne mažėjimo linkme. Juk dujos artėjant šildymo sezonui visada brangsta“, - atkreipė dėmesį „Fronto“ frakcijos narė Jūratė Žeimienė.

„Kodėl vilniečiai turi mokėti už kažkieno klaidas? Be to, kylant PVM'ui, mes branginame šaltą vandenį. Ar tai neturės įtakos šildymo kainai? Kaina natūraliai kis. Neikite pigaus melo keliu. Pasakykite, kiek iš tikrųjų šildymas gyventojams kainuos“  - tūžo opozicinės Lenkų rinkimų akcijos frakcijos narys Jaroslavas Kaminskis.

Vilniaus vicemeras Romas Adomavičius patikino, kad šalto vandens kaina koreguojama atsižvelgiant į padidėjusį PVM ir esą šildymo kainai jokios įtakos neturės.

Nepaisant opozicijos prieštaravimų tarybos valdančioji koalicija balsavo už visas klausimo dalis. Pagrindinis argumentas - iš sprendimo išbraukus punktą apie kompensacijas, VKEKK vienašališkai nustatytų ne 4, o 2 metų terminą, per kurį vartotojai privalėtų padengti 125 mln. litų bendrovės nuostolių. Dėl to jiems šildymas galėtų šoktelėti nuo 17,3 ct/kWh iki 19 ct/kWh be PVM.


Šiame straipsnyje: šilumos kainaVilniaus energija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių