Quantcast

Vilniaus savivaldybė: pasikeitė daugiau kaip 4 tūkst. sklypų esančių medžių vertė

  • Teksto dydis:

Vilniuje tęsiant saugotinų medžių inventorizaciją šią savaitę daugiau nei 4 tūkst. sklypų savininkai gauna laiškus, informuojančius apie pasikeitusius jų sklypuose augančių saugotinų medžių atkuriamosios vertės įkainius.

Kaip penktadienį pranešė savivaldybė, ši informacija aktuali planuojantiems tvarkyti želdinius.

„Tai, kad medis auga privačiame sklype, nereiškia, kad to sklypo savininkas gali su juo daryti, ką nori. Medžiai teikia naudą visiems miestiečiams – gamina deguonį, sugeria lietaus vandenį ir vėsina aplinką karštomis dienomis, todėl miestas stengiasi  apsaugoti vertingus medžius ir privačiuose sklypuose“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius.

Jis pabrėžia, kad leidimai kirsti saugotinus medžius išduodami tik išimtiniais atvejais ir dėl svarių priežasčių. Sklypo savininkas už nukirstą medį turi atsodinti atitinkamą medžių kiekį pagal kamieno diametrą. Sklypo savininkas taip pat turi sumokėti miestui kompensaciją, kuri inventorizuotiems saugotiniems medžiams, dar didesnė nei yra nustatyta Aplinkos ministerijos.

Pasak savivaldybės, daugiau nei 110 tūkst. saugotinų medžių jau yra pažymėti interaktyviame žemėlapyje, tarybos sprendimu jiems priskirta didesnė atkuriamoji vertė, taip pat ir augančių privačiuose sklypuose.

Pasitikrinti, ar sklype yra saugotinų medžių, kuriems taikomi didesni atkuriamosios vertės įkainiai, galima pagal unikalų sklypo numerį arba želdynų žemėlapyje pagal adresą.

Apie pasikeitusius atkuriamosios vertės įkainius laiškais informuojami visi sklypo, kuriame auga medžiai, savininkai. Pabrėžiama, kad Vilniuje kai kurie daugiabučiai namai pastatyti taip pat ant privataus sklypo, kurio valdytojai yra butų savininkai.

Nuo gegužės įsigaliojus naujam Želdynų įstatymui, savivaldybės pačios gali nustatyti, kokia kompensacija būtų mokama už pažeistus ar nukirstus dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingus medžius.

Birželį Vilniaus taryba patvirtino saugotinų medžių, kuriems taikomas didesnis atkuriamosios vertės įkainis, sąrašą. Suinventorizavus naujus vertingus medžius, sąrašas kelis kartus papildytas ir patvirtintas tarybos posėdžiuose.

Anot savivaldybės, šiuo metu inventorizuotas trečdalis miesto želdinių teritorijos – apie 50 ha. Per ateinančius metus pasitelkus dronus, planuojama inventorizuoti ir likusius želdinius. Saugotinų medžių, kuriems taikomas didesnis atkuriamosios vertės įkainis, sąrašas turėtų pasipildyti dar trigubai.

Pagal atkuriamosios medžių vertės įkainius skaičiuojama kompensacija, kurią turi sumokėti sklypo savininkas už nukirstą ar pažeistą saugotiną medį. Nukirsti medį galima tik gavus savivaldybės leidimą.

Be leidimo nukirtus ar kitaip pakenkus saugotinam medžiui, pažeidėjui tenka mokėti dešimt kartų didesnę nei atkuriamoji medžio vertė baudą.

Atkuriamosios vertės įkainiai netaikomi nesaugotiniems medžiams: vaismedžiams, invaziniams medžiams, tokiems kaip baltažiedės robinijos, uosialapiai klevai, ar avarinės būklės medžiams. Leidimo kirsti jiems nereikia, tačiau prašoma informuoti savivaldybę apie planuojamus darbus.

Saugotiniems miesto medžiams taikomas Aplinkos ministerijos nustatytas atkuriamosios vertės įkainis. Minėtiems 110 tūkst. medžių, įtrauktiems į Vilniaus savivaldybės saugotinų medžių sąrašą,  taikomas Vilniaus savivaldybės nustatytas įkainis.NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
yra labai daug medžių kurie nei vertingi nei naudingi nes jie garsiai nusiperdus lužtu arba griūtu.

Tikiu!

Tikiu! portretas
Malkos brangsta!
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių