„Vilniaus amatų paveldas“ pristato audėjų amatą

Sausį prasidėjęs ir visus metus truksiantis nacionalinės programos „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ ir VšĮ „Amatų gildija” projektas - „Vilniaus amatų paveldas“ toliau skleidžia amato tradiciją Vilniuje. Šįkart - audėjų.

Iki XVI a. vid. amatininkų cechų įkūrimas Vilniuje priklausė nuo karaliaus valios. 1522 m. Vilniaus magistratas iš karaliaus Žygimanto Augusto išsikovojo teisę pačiam steigti cechus ir 1578 m., praėjus 56-iems metams nuo karališkosios privilegijos Vilniaus magistratui, buvo patvirtintas Vilniaus audėjų cecho statutas. Tai pirmasis Vilniaus magistrato patvirtintas amatininkų cecho steigimo statutas.

Audėjų specializacija buvo gana įvairi. Vieni jų audė lino audinius ir jais prekiavo specialiose miestui priklausančiose parduotuvėse. Aksomininkai audė specialų gauruotą, minkštą į aksomą panašų audinį. Bene gausiausią audėjų būrį sudarė gelumbės audėjai ir pakirpėjai. Vilniuje buvo gaminamas lengvas gelumbės audinys - štametas, storas šiurkštus koltrišas ir kitų rūšių gelumbės audiniai. Kandidatas į audėjų cecho meistrus privalėjo išausti rankšluostį ir plonos drobės gabalą.

„Audžiam Vilniaus miesto istoriją - Vilniaus audėjų cechas“ edukacinio renginio metu bus skaitoma paskaita apie pirmąją Paragaudžio juostą, kuri buvo rasta archeologinių kasinėjimų metu. Ši paskaita pristatys audimo amato istorijos pradžią ir visi norintys galės pabandyti išausti šią juostą. Taip pat edukacinio renginio lankytojai turės galimybę pabandyti juostas pinti, austi rankinėmis staklėmis, išmėginti savo jėgas įdomiausiuose audimo etapuose - audinio metimas ir audimas.

Vilniaus istorinį audėjų amatą edukaciniame renginyje pristatys tautodailininkė - meno kūrėja Vita Babičienė ir Vilniaus dailiųjų amatų asocijacijos narė, VšĮ „Audimo manufaktūra“ vadovė Virginija Stigaitė.

Audžiam Vilniaus miesto istoriją - Vilniaus audėjų cechas edukacinio renginio metu taip pat bus galima aplankyti vienintelį Vilniuje XVI a. Vilniaus amatininkų cecho pastatą, adresu Rūdninkų g. 13, kuris per ilgus šimtmečius išlaikė nepakitusią planinę struktūrą.

Vieta: Rūdninkų aikštė

Laikas: Liepos 16 d. 10-18 val.

 

Programa:

10 val. - Edukacinio renginio pradžia, amato pristatymas.

10:30 val. - Paskaita “Paragaudžio juosta. Archeologiniai tyrinėjimai“.

11 val. - Praktinis užsiėmimas “Juostų pynimai“.

12 val. - Paskaita “Audimo amato raida Vilniuje“.

12:30 val. - Metimo demonstravimas. Komentrai, aiškinimai, atsakymai į klausimus.

14:30 val. - Paskaita “Slucko juostos“.

15 val. - Praktinis užsiėmimas „Metimo atlikimas“.

10-12 val., 13-17 val. - Vienintelio Vilniaus amatininkų cecho pastato lankymas (Rūdninkų g. 13).

12-18 val. - Paragaudžio juostos audimo demonstravimas.

12-18 val. - Praktinis užsiėmimas “Audimas staklėmis“.

18 val. - Renginio uždarymas.


Šiame straipsnyje: Vilniaus amatų paveldasaudimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių