Quantcast

Vilnelės upėje - polka su ragučiais

Savaitgalį Pavilnių regioniniame parke „Eko karta“ pradėjo Lietuvos vandens telkinių valymo sezoną. Valyti unikalios Vilniaus upės, Vilnelės, susirinko beveik 60 žmonių.

Užsakytas oras, gera kompanija, skanus maistas ir dalyvių atsakingas požiūris į savo veiklą ir aplinką – užtikrino renginio sėkmę.

Atsakas amžiniems skeptikams – mes keičiame

Šalia aktyvistų dalyvaujančių tokiuose ir panašiuose renginiuose, deja nuolat atsiranda skeptikų sakančių – „viena pakelta šiukšlė nieko nepakeis“, „tokios akcijos žemės neišgelbės“, „vienas žmogus negali nieko įtakoti“ ir pan. Tokiems skeptikams vertėtų apsilankyti bent viename panašiame renginyje ir stebėti su kokiu užsidegimu jaunoji karta čiumpa šiukšlių maišus ir prisiima atsakomybę už švarią aplinką.

Būdama atvira ekologiniam švietimui jaunoji karta ne tik iškuopia kitų (greičiausiai tų pačių skeptikų) paliktas šiukšles bet ir niekada nebešiukšlins patys. Ir tai dar ne viskas – šiuo, žaliuoju, virusu jie užkrečia savo bendraamžius, o kartais net ir suaugusius žmones, mokytojus ar tėvus. Rezultatas – ketvirtais metais iš eilės organizuotame Vilnelės valyme tris kartus mažiau šiukšlių. Galbūt dar po keturių metų tokios akcijos išvis nebereikės

Išmaudytas brakonierius

Į Vilnelės upę atplaukia neršti lašišos ir šlakiai. Kuo upė švaresnė, tuo daugiau žuvies galima sulaukti. Tačiau jei šiukšlių kasmet mažėja, apie brakonierius to pasakyti kol kas negalima. Renginio metu visai šalia Belmonto krioklių buvo pričiuptas „sliekininku“ vadinamas brakonierius. Paklaustas ar negėda „sliekininkas“ tik nusijuokė ir atsakė „nei kiek“, bet vos išvydęs, koks gausus Vilnelės „sanitarų“ būrys artėja puolė bėgti, tačiau paslydo ir su visa meškere įkrito į vandenį.

Tam, kad jaunajai kartai nereikėtų gėdingai bėgioti ateityje, renginio metu buvo mokoma atsakingos žvejybos – muselinės. Vaikai ir jaunimas buvo mokomi žuvis gaudyti ant dirbtinio masalo, o pagautas paleisti atgal, kad Lietuvos vandens telkiniuose niekad netrūktų žuvies.

Žalios Lietuvos praeitis

Neatsitiktinai renginio metu stengtasi atsigręžti į praeitį. Kuomet Lietuvos vandens telkiniai buvo žuvingi, o pakrantės švarios. Kuomet visi maitinosi natūraliais produktais ir konservantų nei žinoti nežinojo. Visi valę Vilnelę buvo pakviesti į ekologišką pikniką, kur galėjo pasivaišinti žemaitišku kastiniu su ekologiškomis bulvėmis, įvairiais ekologiškais užkandžiais, saldėsiais ir ypatinga gilių kava. O kad nepersivalgytų lietuvių liaudies šokių susirinkusius mokė liaudies ansamblio „Ugnelė“ šokėjai.

Į Vilnelės valymo akciją be iniciatyvinės grupės „Eko karta“ ir „Ozono“ komandos, susirinko įvairiausi žmonės. Kritinę masę sudarė nuolatiniai šios akcijos dalyviai SOS kaimo vaikai lydimi energingojo Dėdes Vacio. Vilniaus moksleivius atstovavo komandos iš „Minties“ ir „Žemynos“ gimnazijų, Pavilnių regioninio parko direkciją - specialistė Marina Markevičienė. Džiugiausia, jog prisijungė pavieniai žmonės, tiesiog norėjo prisidėti prie švaresnės aplinkos kūrimo. Vilnelės „sanitarų“ vedliais tapo muselininkai, valantys upę ne tik nuo šiukslių bet ir nuo brakonierių.


Šiame straipsnyje: vilnelės valymas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių