Pereiti į pagrindinį turinį

Vieni mero A.Zuoko metai: reitingų kreivė - žemyn

2012-04-14 15:54
Vieni mero A.Zuoko metai: reitingų kreivė - žemyn
Vieni mero A.Zuoko metai: reitingų kreivė - žemyn / Gedimino Bartuškos nuotr.
Turinys

Nei didelės šlovės, nei reitingų aukštumų – vien svajonės ir kaltinimai kitiems. Tiesa, šiek tiek pataisytas įvaizdis, sustiprinta partija. Maždaug taip prabėgo pirmieji Artūro Zuoko metai garbingame sostinės mero poste.

Iš užmojų – šnipštas

„Vilniui reikia tvirtos valdžios, su patirtimi, su idėjomis, reikalą išmanančių profesionalų“, – taip prieš metus skelbė dar tik eilinis kandidatas savivaldos rinkimuose A.Zuokas. Gudrus politikas sugebėdavo atsakyti į pačius sudėtingiausius klausimus – vienoje rinkiminių debatų laidoje jis netgi sugebėjo išaiškinti, kaip išspręsti neegzistuojančio 22-o troleibuso maršruto problemas.

Koks vaizdelis po metų? Kone milijardą litų siekiančios miesto skolos, kaltinimai premjerui ir jo vadovaujamai Vyriausybei, milijardo iš valstybės reikalaujantis ieškinys teismui ir, žinoma, idėjos: miesto taksi parkas, avialinijos, oranžiniai dviračiai, tramvajus ir daugelis kitų. Kol kas – nieko apčiuopiamo.

„Iš kadaise buvusio A.Zuoko populiarumo, kurio pikas buvo 2003-iaisiais, liko tik mažytis to šešėlis“, – konstatuoja sociologas Vladas Gaidys, „Vilmorus“ direktorius. Pastaruoju metu šalies mastu ir taip menkas A.Zuoko populiarumas dar labiau krito praėjusią žiemą, kai gyventojai gavo sąskaitas už šildymą.

Ką pasiekė ir ką nuveikė A.Zuokas nuo praėjusių metų balandžio 19-osios būdamas savo poste? Politologas Lauras Bielinis įsitikinęs, kad Vilniaus meras per pastaruosius metus tik sėkmingai pakoregavo savo įvaizdį. „Per pastaruosius metus A.Zuoko uždavinys buvo paprastas: sušvelninti susiformavusį negatyvų įvaizdį, sukurti placdarmą įsitvirtinimui politiniame lauke, judėjimą “Taip„, kurio dėka jis tampa politine jėga, su kuria turėtų būti skaitomasi. Ar jam pasiseks, pamatysime“, – kalbėjo politologas.

Padalijo įtakos zonas

Tačiau A.Zuokas padarė ir nemažai klaidų. Didžiausia, pasak politologo, paskutinis jo garsiai išreklamuotas žingsnis teistis su pačia Vyriausybe dėl negautų pajamų.

„A.Zuokas tokiu būdu pastatė save prieš visas Seimo partijas, prieš visą Ministrų kabinetą, taigi, prieš daugelį politinių ir ekonominių jėgų. Tokiu būdu jis tikrai nepasieks norimo rezultato, nes jo jėgos potencialas ne tas. Tad jam čia reikės nusileisti ir greičiausiai pralaimėti“, - kalbėjo L.Bielinis.

Merą tegelbėja, regis, tik stabili miesto tarybos koalicija – priekaištų nereiškia nei Lenkų rinkimų akcija, nei Darbo partijos nariai, nei socialdemokratai. L.Bielinis spėja, kad taip yra tik dėl to, kad A.Zuokas "nepaprastai teisingai išdalino pozicijas ir įtakos zonas.

Nuvylė partnerius

Tai, kad A.Zuokas per vienerius metus labai nenustebino, pripažįsta patys jo koalicijos partneriai. Štai Viktoras Uspaskichas, kadais A.Zuoką gyręs, prisipažįsta: meras per vienerius metus pasirodė išties prastai.

„Aišku, iš jo tikėjausi daugiau. Jaunas, energingas, su idėjomis. Nė vienas mano keltas kriterijus neįgyvendintas. Avialinijos, salų pirkimas, taksi – mero užmojai man jau pradeda kelti abejonių. Nors, gal jam dar reikia įsivažiuoti? Čia tik pirmieji metai. Bet, ką galiu pasakyti: man jis įdomesnis nei kiti buvę merai“, – kalbėjo V.Uspaskichas.

Kiti A.Zuoko suburtos koalicijos partneriai apskritai atsitveria tylos siena. Nejaugi nėra ką pasakyti? „LLRA frakcija Vilniaus miesto savivaldybėje keturių partijų koalicinį bendradarbiavimą vertino ir vertins koaliciniuose posėdžiuose, o ne spaudoje. Spaudoje galime komentuoti kitus Vilniaus miesto savivaldybei aktualius klausimus“, – tokio atsakymo raštu „Vilniaus diena“ sulaukė iš LLRA lyderio Valdemaro Tomaševskio. Telefonu politikas apie Vilniaus reikalus ir A.Zuoko vertinimą kalbėtis nepanoro.

„Vilniaus diena“ dėl komentaro kreipėsi ir į A.Zuoko viešųjų ryšių atstovus. Paaiškėjo, kad meras savo per metus nuveiktus darbus iškilmingai pristatys mėnesio pabaigoje surengtoje specialioje spaudos konferencijoje.

Komentarai

Rolandas Paksas

Vilniaus meras 1997–2000 m.

Nesibaigianti viešųjų ryšių akcija – nuo pat pirmos dienos mero poste iki dabar. Ir tai nesiliauja. Taip galėčiau apibendrinti pirmuosius A.Zuoko metus Vilniaus mero poste. Jį pažįstu nuo labai seniai, tai stiprus politikas. Tačiau šie vieneri metai – tarsi ištisas spektaklis, skirtas žiūrovams (miestiečiams), kuriame pagrindinis vaidmenį atlieka A.Zuokas. Ir šis spektaklis sėkmingai tęsiamas.

Suprantama, artėja rinkimai, rinkimų kampanijai taip pat reikia skirti laiko, tačiau visus realius darbus pakeitė kažkokie teigiami vaizdiniai. Man, kaip vilniečiui, darosi kažkaip nebesmagu: kalbame apie metro, tramvajus, avialinijas, tačiau paprasčiausios gatvės nėra lopomos.

Europos Sąjungos sostinėje vairuotojai bijo pamesti ratą važinėdami mieste! Taip, artėja rinkimai, jų kampanijai irgi reikia skirti laiko, tačiau realius darbus, regis, pakeitė miestiečiams brukami teigiami vaizdiniai. Taigi, darosi nebesmagu: kalbame apie tramvajus, metro, bet paprasčiausios gatvės nesulopytos, kiemai nesulopyti, vairuotojai ratą bijo pamesti ES sostinėje!

A.Zuokas vis kartoja: kaip blogai dirbo prieš tai buvę merai. Bet jis prieštarauja pats sau: štai paduoda Vyriausybę į teismą, ir, sakydamas, kad ji kalčiausia, pripažįsta, kad buvę merai „ne prie ko“. Tokia jo retorika, ypač A.Zuoko darbo stilius, vis dar mane stebina.

Juozas Imbrasas

Vilniaus meras 2007–2009 m.

Pigūs triukai ir triukeliai. Visus vienerius metus: tai tanku kur pervažiuoja, tai kažkokie saulės baterijomis varomi stovėjimo automatai... Sutikęs Artūrą paprašysiu: na tai tu nors vieną gatvę išasfaltuok per vienerius metus, ir tai būtų gerai. A.Zuokas - vyras gabus, energingas, daug galėtų padaryti, bet dirba ne taip, kaip reikėtų dirbti miesto naudai darant maksimaliai. Taip, sunkmetis, bet vis tiek. Kada dirbama ne nuoširdžiai, o tik rodant pigius triukus, anksčiau ar vėliau visi supranta, jog tai – blefas.

Tegul rimčiau dirba vyras, jau suaugęs, užtenka, į premjerus nori, tegul realiai darbo darbus, o ne tuos triukus. Ir tada rimčiau atrodys. Tęsia jis tuos nerimtus žaidimėlius, o galėtų pakeisti liniją ir duoti kokios naudos miestiečiams. To jam ir linkiu.

A.Zuokas – kaip tas erelis, kuris turėjo labai gerą šansą pasirodyti, bet taip nepakilo. Bepigu jam prisiminti „senuosius“ laikus: ekonomika augo, buvo „mindauginės“, A.M.Brazauskas gatves išgrindė trinkelėmis, pastatė naują tiltą sostinėje – viskas iš Vyriausybės pinigų. Buvo velniškai dėkinga proga A.Zuokui tada pasirodyti kaip aktyviam, šauniam miesto kūrėjui, statybininkui. O šiandien to nėra.

Vilius Navickas

Vilniaus meras 2009–2010 m.

Tegaliu pasidžiaugti, kad A.Zuokas tęsia mano kadencijos metu pradėtus darbus. Štai ir Sereikiškių rekonstrukcija pajudėjo, kurią suplanavome, taip pat dėl Sapiegos ligoninės nuomojimo. A.Zuokas tęsia ir daugiau mūsų pradėtų darbų. Be to, pastebėčiau, kad krizės metu vargu ar galima ką nors daugiau nuveikti apart skolų mažinimo.

Mero idėjos dėl avialinijų, taksi – tai čia noras, idėja, siekiamybė. Kad tai realu – labai abejočiau. Bet, kita vertus, jei nieko nedarysi, nieko ir nebus. Suprantama: nėra pinigų, yra krizinis laikotarpis – tokiu metu ne vienam merui būtų nelengva dirbti. Bet gerai, kad darbai, kuriuos pradėjome – tęsiami. Vien už idėjas A.Zuoką galima girti. Kalbant apie miesto skolas, apie kurias vis kartoja A.Zuokas, priminsiu, kad vadovaujant man, miesto skolos mažėjo.

Raimundas Alekna

Vilniaus meras 2010–2011 m.

Neišpildytų pažadų metai. Taip pavadinčiau prabėgusius A.Zuoko metus mero poste. Stebina, kad iš tikro entuziazmas jau jo nebe toks, koks buvo anksčiau. Be to, lyderio savybes, regis, prarandantis. Kai žmogus ieško, kas kaltas dėl nesėkmių, akivaizdu, kad tai pralaimėtojo mentalitetas.

Stebina tai, kad A.Zuokas vis grįžta prie senų idėjų, kartais nieko bendro neturinčių su realybe, su vilniečių gerove. Be to, ir tos A.Zuoko idėjos jau nebe tokios gausios, nebe tokios patrauklios ir, sakyčiau, vis labiau utopinės. Taigi, galbūt meras išsisėmė. A.Zuokas – autokratinis lyderis, jis netoleruoja, jei kas nors, be jo, eina ta pačia kryptimi. Taip aiškinčiau, kad visiškai nesigirdi kitų koalicijos partnerių. Taigi, už tai koalicijoje tokie visi ramūs: tai yra patogi situacija nieko neveikti. Kai nieko nedarai, nelabai yra ką ir kritikuoti.

Prieš rinkimus buvo kalbos apie didelius atlyginimus, mažesnes šildymo kainas. Akivaizdu, tai buvo pigus populizmas, niekas apie tai jau nebekalba; apie tai neužsimena ir meras.

A.Zuokas dabar siekia sustiprinti savo vadovaujamo judėjimo pozicijas centrinėje valdžioje, taigi visą dėmesį skiria vien tam. Koalicijos parteriai – socialdemokratai, „darbiečiai“ ir lenkai taip pat mąsto apie būsimus rinkimus.