Pereiti į pagrindinį turinį
Turinys

Vietoje mėgstamos muzikos – dūmai ir išgąstis. Savaitgalį sostinėje vykęs renginys „Muzika už Lietuvą be rasizmo“ žlugo. „Tai, kas įvyko – lyg teroristinis aktas“, – pareiškė koncerto organizatoriai.

Į policiją nesikreipė

Į renginį „Muzika už Lietuvą be rasizmo“ šeštadienio pavakarę laisvalaikio centre „Kablys“ susirinkę vilniečiai buvo nemaloniai nustebinti – įpusėjus koncertui kažkas iš klausytojų sviedė dūminį užtaisą.

Sutrikę koncerto organizatoriai iš pradžių paprašė palaukti, o vėliau pareiškė, kad koncertas – baigtas. Klausytojai ir dalyviai pradėjo skirstytis taip ir nesulaukę žymiausios tą vakarą turėjusios groti grupės „Skamp“.

Provokacija surengta prieš grupei lipant į sceną. Keliems šimtams susirinkusiųjų vakaras buvo sugadintas. Tačiau kaltų – nėra.

„Mes taip pat norėtume žinoti, kas paleido dūminį užtaisą. Renginys buvo tik įpusėjęs, nebuvo daugiau nei pusę grupių pagroję. Kaip tik mes turėjome groti ir kažkas paleido tą dūminė „šaškę“, – pasakojo Vilius Alesius, vienas koncerto organizatorių.

Tačiau į policiją renginio organizatoriai kažkodėl nesikreipė. „Nematėme prasmės. Visi žmonės išbėjo, o apsauga nieko nematė, nei pagavo, tai tiesiog...“, – aiškino V.Alesius.

Tačiau jis neslėpė, kad to ir buvo galima tikėtis – juk koncerto pavadinimas provokuojantis: „Hitler‘s Death“ (angl. „Hitlerio mirtis“), kaip buvo skelbiama, buvo nukreiptas prieš rasinę ir tautinę neapykantą.

„Taip, tai provokacija. Aš nesu matęs tokio dalyko ir nežinau, kaip čia reikėtų vertinti, bet šiame kontekste incidentą aš prilyginčiau teroristiniam aktui. Juk žmonėms grėsė pavojus gyvybei – dūmai paleisti buvo uždaroje patalpoje. Įmesti tokį užtaisą – gan pavojingas dalykas“, – svarstė V.Alesius.

Jo teigimu, apsaugai taip pat buvo nurodyta lankytojus tikrinti atidžiau, tačiau šie, matyt, savo darbo gerai neatliko. Tiesa, dūminis užtaisas – skardinės dydžio, tad pastebėti jį gan keblu.

Rankų nenuleis

Tačiau nemalonus incidentas organizatorių nė kiek netrikdo. Jie minties surengti dar vieną tokį koncertą šiemet ar kitąmet neatsisako.

„Aišku, kad rengsime ir tikrai bandysime. Nežinau dar, ar šiais metais dar kartą, bet kitais metais tai tikrai. Gal ir kitoje vietoje. Bus pretekstas jį rengti dar sykį“, – apie ateitį kalbėjo V.Alesius.

Didelių finansinių nuostolių dėl žlugusio koncerto organizatoriai tikina nepatyrę, mat renginys buvo nemokamas. Didžiausias nuostolis, žinoma, moralinis.

„Koncertas buvo tik įsibegėjęs, rinkosi kaip tik žmonės, nes sutemo. Būtų buvę dar daugiau žmonių. Bet ką padarysi, kad taip atsitiko“, - apgailestavo V.Alesius.

Šį koncertą rėmė Norvegijos ambasada ir Gintaro Steponavičiaus, liberalo švietimo ir mokslo ministro paramos fondas. Koncertas buvo rengiamas dėl to, kad esą „užsimerkti prieš vis didėjančias kraštutinai nacionalistiškai nusiteikusių asmenų gretas – negalima“.

Mintis surengti koncertą kilo po to, kai Viktoras Diawara, „Skamp“ atlikėjas, per Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną kovo 11-ąją, gatvėje buvo išvadintas beždžione. Tačiau V.Diawara į policą taip ir nesikreipė. V.Alesius yra sakęs, kad tada ir kilo mintis surengti tokį koncertą.