Pereiti į pagrindinį turinį

Valdovų rūmams – sensacingasis Žygimanto Augusto gobelenas

2009-04-21 16:59
Valdovų rūmams – sensacingasis Žygimanto Augusto gobelenas
Valdovų rūmams – sensacingasis Žygimanto Augusto gobelenas / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.
Turinys

Iš Prancūzijos aukciono į Lietuvą atkeliavo unikalus eksponatas – Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Žygimantui Augustui priklausęs herbinis gobelenas.

Unikalus gobelenas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų  rūmų kolekcijai buvo įsigytas už 32 tūkst. eurų aukcione Paryžiuje. Dar 25 proc. šios sumos teko sumokėti kaip aukciono komisinius – taigi iš viso jam išleista beveik 40 tūkst. eurų. „Tai – reali rinkos kaina, tačiau istorinė jo vertė – neįkainojama“, - sakė Nacionalinio muziejaus LDK valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas.

XVI a. gobelenas unikalus įvairiais aspektais. Tai – vienintelis iki šiol rastas gobelenas, kuriame atsispindi LDK heraldika. „Šios  kolekcijos gobelenai – vieni paslaptingiausių ir romantiškiausių. Paslaptingiausių, nes nėra išlikę jokių dokumentų, kaip Žygimantas Augustas juos įsigijo. O romantiškiausių, nes jie primena kunigaikščio ir Barboros Radvilaitės meilės istoriją. Šis gobelenas dar spalvotas, o po Barboros Radvilaitės mirties Žygimantas Augustas paskelbė gedulą ir liepė austi tik juodai baltus gobelenus“, - pasakojo senosios tekstilės tyrinėtoja doc.dr.Ieva Kuizinienė.

Dėl gobeleno aukcione varžėsi prancūzai, privatūs lenkų kolekcionieriai ir du Lenkijos muziejai. „Šiuo atveju mūsų stiprybė buvo tokia, kad neturime specialaus fondo tokiems radiniams įsigyti, todėl niekas nesitikėjo, kad mes dalyvausime. Kai gobelenas buvo parduotas mums, lenkai dar valandą trypčiojo aplinkui negalėdami patikėti ir laukė, kad išaiškės kokia nors klaida“, - juokėsi aukcione dalyvavęs kolekcininkas Vilius Kavaliauskas.