Quantcast

Vaikų universitete – pažintis su chemijos stebuklais

Vilniaus universiteto programa būsimiesiems studentams įsibėgėja. Antradienį vaikams jame buvo skaitoma paskaita apie stebuklus, kuriuos gali padaryti chemija.

„Kad galėtume kurti stebuklus, būtina apsivilkti stebuklingą chalatą ir užsidėti stebuklingus akinius“, – paskaitos „Ar yra stebuklų“ pradžioje sakė VU Chemijos fakulteto prodekanas doc. Rimantas Raudonis. Jis „studentams“ parodė, kaip cheminių medžiagų veikiami tirpalai keičia spalvas, atskleidė paslaptį, kaip pasidaryti „stebuklingą lazdelę“, sukelti viesulą stiklinėje ar iš paprasto vandens pasigaminti „pieną“.

Vaikų akyse R. Raudonis virto tikru stebukladariu. Dėstytojas aiškino, kad stebuklus žmonės įžvelgia tuose dalykuose, kurių nežino ar mato pirmą kartą. Tačiau vėliau prie jų pripranta ir jie kaip stebuklas jau nežavi. „Stebuklas – vienos cheminės medžiagos pasivertimas kita“, – stebuklo formulę chemijoje atskleidė R. Raudonis.

Po paskaitos vaikai dėstytojui pateikė daug klausimų. Labiausiai juos domino, kaip stebuklus jie galėtų pasigaminti namuose. „Jei geriamosios sodos miltelius užpilsite acto tirpalu, ši ims šnypšti ir burbuliuoti“, – vieną iš stebuklų atskleidė chemikas. Jis vaikus nuramino, kad su chemija jie susipažins vyresnėse klasėse ir tada stebuklus išmoks kurti patys. R. Raudonis pripažino, kad vaikai buvo labai smalsūs ir aktyvumu pralenkė net tikruosius studentus.

„Man ši paskaita buvo įdomi, gaila, kad neparodė jokių sprogimų“, – pasakojo ketvirtokas Paulius. „Tirpalas savo spalvą gali keisti, kai į jį prideda kitų cheminių medžiagų. Jos susijungia, gaunasi kita spalva ir tai atrodo kaip stebuklas“, – susižavėjusi kalbėjo ketvirtokė Aistė.

Kol vaikai stebėjo eksperimentus, jų tėveliai ir mokytojai klausėsi VU docento Boguslavo Gruzevskio paskaitos „Gyvenimo laimė – dovana ar kryptingų pastangų rezultatas?“. Rytoj VU Vaikų universitete užsiregistravę „studentai“ sužinos, „ar verta vabalo bijoti labiau nei katino“.

Paskaitas vaikams VU pradėjo organizuoti šiemet, kai tapo Europos vaikų universiteto tinklo dalimi. Mažiesiems klausytojams iš viso bus surengtos penkios paskaitos, kuriose dėstytojai bandys išaiškinti vaikams rūpimus dalykus.


Šiame straipsnyje: vaikų universitetasIM211950810

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių