Vaikas serga – mokesčiai vis tiek kapsi

Portale peticijos.lt iniciatyvūs tėvai pradėjo rinkti parašus prieš, jų teigimu, Vilniaus miesto tarybos nustatytą nelogišką sergančio vaiko mokestį ir taupymą vaiko maisto sąskaita sostinės darželiuose. Savivaldybės atstovai teigia, kad naujovės įvedamos rūpinantis vaiko gerove.

Brangsta viskas

Nemaloni žinia, kad į darželius vaikus leidžiantiems tėvams teks labiau patuštinti pinigines, vilniečius pasiekė prieš sausio 1-ąją. Miesto taryba sprendimą dėl didėjančių mokesčių už darželį priėmė lapkričio 18 d.

Iki šiol už vienos dienos vaiko maitinimą lopšelyje tėvai mokėjo 1,81 euro, o darželyje – 2,07 euro. Be maitinimo, dar kainavo ir kiekviena diena – 0,72 euro mokestis visoms šeimoms ir 0,29 euro mokestis socialiai remtinoms šeimoms už kiekvieną mėnesio dieną, vadinamasis ugdymo mokestis.

Nuo sausio ir už maitinimą, ir už ugdymo paslaugas teks mokėti daugiau. Maitinimo mokestis darželinukams pakilo iki 2,50 euro, o lankantiems lopšelį – iki 2,20 euro.

Mokestis ir už ugdymą pakilo iki 1 euro, o socialiai remtinoms šeimoms – iki 0,50 euro.

Vilniaus miesto savivaldybės mero patarėja Edita Tamošiūnaitė žurnalistams teigė, kad kainas teko kelti ir dėl geresnių, ekologiškų produktų darželiuose, ir dėl bendro kainų kilimo.

Pastarąjį kartą, E.Tamošiūnaitės teigimu, kainos buvo nustatytos kone prieš dešimtmetį – 2010 m., o 2014-aisiais esą tik buvo perskaičiuotos į eurus.

"Kainos nekito nuo 2010-ųjų, o kaip žinoma, perkame ekologiškus produktus, įdiegėme sveikuolišką maitinimą ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Per šiuos devynerius metus maisto produktai pabrango, juo labiau – ekologiški, todėl – dar brangesni. Daug diskutavome su ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacija, įvertinome kainą ir kėlėme minimaliai, iki 20 proc.", – teigė E.Tamošiūnaitė.

Kainas teko kelti ir dėl geresnių, ekologiškų produktų darželiuose, ir dėl bendro kainų kilimo.

Ji skaičiavo, kad vieną vaiką auginantiems tėvams per mėnesį išlaidos turėtų pabrangti apie 10 ar daugiau eurų.

E.Tamošiūnaitės teigimu, darželiai per šį laiką gerokai patobulėjo, todėl tėvai neturėtų piktintis ir pabrangusia bendrojo ugdymo kaina.

"Ugdymo mokestis buvo litas, konvertavome į eurus, buvo 0,72 euro, o dabar suapvalinome tą sumą. Bet ir administravimo prasme, ir ikimokyklinės įstaigos įsigyja daug įvairiausios edukologijos, ugdymo priemonių, sensorinius kambarius įrengia", – pokyčius vardijo mero patarėja.

Naujovės diskriminuoja

Vis dėlto permainos darželių sistemoje tenkina toli gražu ne visus vilniečius. Sausio viduryje buvo pradėti rinkti parašai pasirašyti peticiją, kuria nepritariama nelogiškam sergančio vaiko mokesčiui ir taupymui vaiko maisto sąskaita sostinės darželiuose.

Peticijoje teigiama, kad "Vilniaus miesto taryba, nepasitarusi su vilniečiais, nuo sausio 1 d. pakeitė ikimokyklinukų maitinimo tvarką. Nors po to viešai deklaravo, kad tvarkos pakeitimai susiję su nežymiu mokesčių didinimu, – neva nuo 2010 m. mokestis nekito, o viskas juk brangsta, – tačiau pakeitė ne tik mokesčių dydį.

Bene labiausiai tėvams kliūva tai, kad anksčiau vaiko ligos atveju už maistą tėvams nereikėjo mokėti jau nuo pirmos ligos dienos, dabar gi – nuo trečios. E. Virkečio nuotr.

Bene labiausiai tėvams kliūva tai, kad anksčiau vaiko ligos atveju už maistą tėvams nereikėjo mokėti jau nuo pirmos ligos dienos, dabar gi – nuo trečios. Kitaip sakant, vaiko ligos atveju tėvai vis tiek dvi dienas dar turės mokėti už vaiko maitinimą darželyje, nors sergantį vaiką patys maitins namuose.

"Savivaldybė tokiu būdu neva bando išvengti tėvų piktnaudžiavimų, kai vaikas be rimtos priežasties nevedamas į darželį. Tačiau kuo kalti sąžiningi tėvai, kurie gydo vaikus namuose, o ne sergantį vaiką veda į darželį? Ir kodėl tada susirgę vaikai yra diskriminuojami lyginant su tais vaikais, kurių tėvai gali paimti "mamadienį" ar dirba slankiuoju grafiku: juk priešingai, nei dėl ligos, jiems už tų dienų maistą mokėti nereikės. Gal 5 eurai už nevalgytą dviejų ligos dienų maistą savivaldybės tarybos nariams yra menkniekis? O jei vaikas serga 2 kartus per mėnesį ar daugiau?" – klausia peticijos autoriai.

Gal 5 eurai už nevalgytą dviejų ligos dienų maistą savivaldybės tarybos nariams yra menkniekis?

Keista tėvams atrodo ir tai, kad anksčiau surinktas mokestis už vaikų maitinimą galėjo būti skiriamas tik vaikų maitinimui – maisto produktams įsigyti, dabar neribota šio mokesčio dalis galės būti skiriama virtuvių įrangos priežiūrai. Atsiradusi naujiena, kad iki 10 proc. sumos gali būti skiriama sveikos mitybos skatinimui, tėvams yra suprantama, tačiau neribotas vaiko maitinimo mokesčio panaudojimas virtuvių įrangai, jų manymu, sudaro prielaidas taupyti biudžeto lėšas vaikų maisto sąskaita. Užuot padidėjusį mokestį darželyje skyrus kokybiškesniam maistui įsigyti, sudaromos prielaidos "taupyti" vaikų maisto sąskaita, neribotą dalį maitinimo mokesčio skiriant biudžetinės įstaigos įrangai. Juolab kad ir iki šiol vaikų maitinimo bloko aprūpinimui galėjo būti skiriamos lėšos iš mokesčio už ugdymą, kuris taip pat nuo sausio 1 d. padidėjo.

"Ar turėtų būti diskriminuojami susirgę vaikai ir sąžiningi jų tėvai vien todėl, kad savivaldybei trūksta išmonės, kaip išvengti kai kurių tėvų nesąžiningumo? Ar turi būti sudaromos prielaidos neribotai taupyti vaiko maisto sąskaita? Mes galvojame, kad ne," – rašoma peticijoje.

Rūpinasi gerove

"Vilniaus dienai" pasiteiravus, kaip tėvų priekaištus ir nuogąstavimus vertina Vilniaus miesto savivaldybė, Viešųjų ryšių skyriaus atstovė atsakė, kad vienos dienos vaiko maitinimo dienos normos nekeistos nuo 2010 m. Per devynerius pabrango visi maisto produktai, ypač ekologiški, darželiams sunku užtikrinti kokybišką vaikų maitinimą, todėl keičiasi vaikų maitinimo kaina. Taip pat pabrango įvairios edukacinės, kanceliarinės bei buities priemonės, todėl pakeltas ir vaiko ugdymo reikmėms skirtas mokestis.

Savivaldybės atstovų teigimu, priimtame tarybos sprendime reikalavimas pateikti vaiko ligą pagrindžiančius dokumentus susijęs su vaiko teisių ir interesų užtikrinimu. 10 dienų nelankymo terminas yra traktuojamas kaip riba, kada tėvai privalo pateikti iš esveikata.lt informaciją, siekiant pagrįsti, kad vaikas ugdymo įstaigos nelanko dėl ligos ir tėvai imasi veiksmų, kad vaikui būtų suteikta medicininė pagalba.

"Rūpinantis vaiko gerove ir siekiant apsaugoti jo teises lankyti ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo grupę (priešmokyklinis ugdymas yra privalomas) bei išvengti tėvų piktnaudžiavimo vaiko liga ir įsivesti saugiklius, nutarta, kad mokestis būtų mokamas už pirmas 2 dienas", – rašoma savivaldybės atsiųstame atsakyme, ir patikinama, kad už sutaupytas lėšas perkami kokybiškesni ir brangesni maisto produktai.

Į klausimą, ar bus kažkaip reaguojama į tėvų nuomonę dėl nuo sausio 1 d. įsigaliojusios tvarkos, konkretaus atsakymo nepavyko gauti – savivaldybė informavo, kad "šiuo metu analizuojami duomenys dėl vaikų lankomumo".NAUJAUSI KOMENTARAI

Kopūstas.

Kopūstas. portretas
Nereikia Kriuštis, nebus tada nei vaikų, nei bėdų. Nereikia norėt jog jūsų vaikus Valdžia užaugintų.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių