Pereiti į pagrindinį turinį

V. Sviderskis: dėl partijų susijungimo DP bausti negalima (papildyta)

2013-06-03 17:50
V. Sviderskis: dėl partijų susijungimo DP bausti negalima (papildyta)
V. Sviderskis: dėl partijų susijungimo DP bausti negalima (papildyta) / A. Koroliovo/BFL nuotr.

Tuometinio Darbo partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho vienas iš gynėjų baudžiamajame procese Vytautas Sviderskis sako, kad prokuratūra rinkimų į Seimą antrojo turo išvakarėse pateikdama naujus kaltinimus dėl sukčiavimo politikavo, kas jai yra neleistina ir uždrausta įstatymu.

„Oklahomišku tornadu apskriejo rinkėjus nauji prokuroro kaltinimai. Prokuroras panaudojo politikavimui, kuris uždraustas - rinkimų antrojo turo išvakarėse pateikė kaltinimą, tuo pažeisdamas politinio neutralumo principą“, - teismo posėdyje Vilniaus apygardos teisme pirmadienį sakė V. Sviderskis.

Jis teigė, kad jo kliento baudžiamasis procesas nebuvo teisingas ir priminė pašalintojo prezidento Rolando Pakso apkaltą bei tuometiniam valstybės vadovui iškeltas bylas.

„Teismas galėtų neatsižvelgti į vienus ar kitus rūmus, o nagrinėti bylas oriai“, - kalbėjo gynėjas.

Pernai spalio 26 dieną Generalinė prokuratūra vadinamojoje juodosios buhalterijos byloje Darbo partijai, jos lyderiui V. Uspaskichui ir kitiems kaltinamiesiems pateikė kaltinimus dėl sukčiavimo.

Šie kaltinimai atsirado valstybės kaltintojui Generalinės prokuratūros prokurorui Sauliui Verseckui nusprendus perkvalifikuoti kaltinamųjų veiksmus.

Anksčiau Darbo partija ir keturi su ja siejami asmenys buvo kaltinami neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu valstybės institucijoms, siekiant išvengti mokesčių ir apgaulingu pareiškimu apie juridinio asmens veiklą. Šie du Baudžiamojo kodekso straipsniai pagal dabar prokuroro naujai pateiktą kaltinimą pakeisti į Baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 2 dalį, kuris numato atsakomybę už sukčiavimą.

„Atsižvelgdamas į dabartinę teismų praktiką tokio pobūdžio bylose, kad mokestinių prievolių vengimas prieš valstybę yra sukčiavimas“, - tąkart sprendimą perkvalifikuoti kaltinimus BNS aiškino prokuroras S. Verseckas.

Pasak jo, faktinės bylos aplinkybės nekeičiamos, tik duodamas kitoks juridinis įvertinimas.

Pakeitus kaltinimus į sunkesnius, pailgėjo senaties terminas, griežtėjo bausmės. Pagal senesnius kaltinimus, senaties terminas buvo aštuoneri metai, skaičiuojant nuo 2006 metų. Pagal dabartinius kaltininimus, senaties terminas - dešimt metų.

Baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 2 dalis numato, kad tas, kas apgaule savo ar kitų naudai įgijo didelės vertės svetimą turtą ar turtinę teisę arba didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes arba išvengė didelės vertės turtinės prievolės, arba ją panaikino, arba sukčiavo dalyvaudamas organizuotoje grupėje, baudžiamas laisvės atėmimu iki aštuonerių metų.

Advokatas savo kalboje taip pat daug priekaištavo žiniasklaidai, teigdamas kad dėl jos visuomenėje V. Uspaskichas jau nuteistas, be to, per žiniasklaidą buvo daromas poveikis teismui.

„Pagal tai, ką yra rašiusi žiniasklaida, galima ilgai vardinti V. Uspaskicho meilužes, tačiau nebuvo straipsnių, kad V. Uspaskichas buvo blogas Seimo narys, prastai ėjo savo pareigas ar panašiai“, - sakė gynėjas.

Už sukčiavimą ir apgaulingą apskaitos tvarkymą teisiamo buvusio Darbo partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho advokatas Vytautas Sviderskis pirmadienį teisme pareiškė, jog su leiboristais neseniai susijungusios Darbo partijos negalima traukti baudžiamojon atsakomybėn.

Gynėjas tvirtina, kad susijungus Darbo ir Leiboristų partijoms, juridinio asmens - Darbo partijos - egzistavimas baigėsi. Nors tuometinis Darbo partijos vadovas V. Uspaskichas ne kartą tikino, jog susijungus dviems partijoms, naujasis darinys perims visas buvusias Darbo partijos pareigas, taip pat - ir atsakomybę.

Pasak V. Sviderskio, nelikus Darbo partijos nebeliko baudžiamosios atsakomybės subjekto, todėl baudžiamasis procesas jos atžvilgiu turėtų būti nutrauktas, o baudžiamoji atsakomybė negali būti perkeliama kitam juridiniam asmeniui, kuris nėra padaręs nusikalstamos veikos.

Tuometinis Darbo partijos pirmininkas V. Uspaskichas anksčiau yra viešai pareiškęs, kad partijų jungimasis baudžiamajai atsakomybei įtakos neturės.

„Jūs paklauskite advokato, man iš tikrųjų ne tai svarbu - reorganizuota ar ne, man svarbu, kad nebuvo tos sumos. (..) Aš net neminėsiu savo kalboje reorganizuota partija, ar ne. Partija turi gyventi savo eiga. Bet pirmiausia reikia įrodyti, kad ta suma buvo. Tos sumos nebuvo, net nebuvo tyrimo įrodymų tos sumos. Vienas žmogus pasakė ir daugiau diskusijų teismo posėdyje nebuvo dėl tų 25 milijonų. (..) Jeigu buvo noras uždaryti Darbo partiją, jinai jau uždaryta“, - žurnalistams po posėdžio sakė V. Uspaskichas.

Sakydamas savo ginamąją kalbą Vilniaus apygardos teisme pirmadienį advokatas V. Sviderskis taip pat suabejojo, ar dar 2005 metais Valstybės saugumo departamento (VSD) surinkti duomenys gali būti laikomi teisėtais Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos byloje.

Pasak V. Sviderskio, VSD savo turimos medžiagos apie juodąją buhalteriją neperdavė ikiteisminiam tyrimui ir neužkirto kelio naujoms nusikalstamoms veikoms, o siekė tikslo - sulaukti kuo daugiau neteisėtų operacijų.

Jis prieštaringais ir nepatikimais vadino pagrindinės bylos liudytojos Nijolės Steponavičiūtės parodymus.

„Jei moteris jau laukiasi, negalima padaryti jos labiau nėščia, arba jeigu policija užfiksuoja, kad kažkas pavogė automobilį, nebūtina laukti, kol bus pavogtas dar vienas automobilis, kad galėtų bausti už pirmąją vagystę. Atvirkščiai - pareigūnų vienas tikslų tokiu atveju yra užkirsti kelią naujiems nusikaltimams“, - kalbėjo advokatas.

Jis teigė, kad savo baigiamoje kalboje atsakys į prokuroro kaltinimus dėl partijos veiksmų, kurie esą kėlė grėsmę nacionaliniam saugumui.

„Mestas labai baisus kaltinimas ir jis niekuo nepagrįstas“, - sakė V. Uspaskichas, pridurdamas, kad pateiks faktus, ką jis ir partija darė, kad būtų stiprinamas nacionalinis saugumas.

„Advokatas turi teisę dėstyti kalbą, kaip mano esant reikalinga. (..) Daugybę metų kalbama apie užsakovus ir kažkokius scenaristus - arba jie neįvardijami, arba nuolat keičiasi. Nieko naujo“, - gynėjo kalbą apibūdino prokuroras Saulius Verseckas.

Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje pirmadienį savo kalbas pradėjo sakyti kaltinamųjų advokatai.

Pirmasis Vilniaus apygardos teismo posėdyje kalbą pradėjo sakyti kaltinamojo, tuometinio Darbo partijos pirmininko V. Uspaskicho gynėjas V. Sviderskis.

Jis kalbos pradžioje pasakė, kad jo ir kitų kaltinamojo gynėjų kalbos bus netrumpos, bus vertinamos bylos aplinkybės, kurios, gynybos manymu, turi tapti išteisinamojo nuosprendžio pagrindu.

„Politinė korupcija buvo visuotinė, bet kol kas atsakys vienas“, - kalbos pradžioje sakė advokatas V. Sviderskis.

Buvusį Darbo partijos pirmininką V. Uspaskichą baudžiamajame procese gina trys advokatai - V. Sviderkis, Algirdas Miškinis ir valstybės skirta advokatė Leonora Vasiliauskienė.

Prokuroras Saulius Verseckas už dvigubos buhalterinės apskaitos organizavimą, sukčiavimą ir kitus nusikaltimus buvusiam partijos pasiūlė skirti šešerių metų laisvės atėmimo bausmę pataisos namuose. Penkerius metus kalėti prokuroras siūlo Seimo narei Vitalijai Vonžutaitei.

Seimo vicepirmininką Vytautą Gapšį siūloma įkalinti dvejiem metams.

Buvusią partijos iždininkę Mariną Liutkevičienę, kuri ikiteisminio tyrimo metu atskleidė kai kurias „juodosios buhalterijos“ vedimo aplinkybes, prokuroras siūlo bausti vienerių metų laisvės atėmimo bausme, jos vykdymą atidedant tam pačiam laikotarpiui.

Darbo partijai siūloma skirti 1 mln. 250 tūkst. litų baudą.

S. Verseckas taip pat siūlo konfiskuoti partijos veikloje panaudotus nelegalius pinigus - per 25 mln. litų.

V. Uspaskichas sakė, kad tikisi, jog teismas jį išteisins.

Kaltintojas teigė, jog baudžiamojoje byloje surinkta pakankamai įrodymų, kad apgaulinga apskaita Darbo partijoje vesta tuometinio jo pirmininko nurodymu.

Darbo partija kaltinama 2004-2006 metais galėjusi neapskaityti daugiau nei 24 mln. litų pajamų ir 23 mln. litų išlaidų. Byloje tuometinis Darbo partijos pirmininkas V. Uspaskichas, dabartinis partijos pirmininkas, Seimo pirmasis vicepirmininkas V. Gapšys, Seimo narė V. Vonžutaitė kaltinami organizavę apgaulingą partijos buhalterinės apskaitos tvarkymą. Šioje byloje be minėtų trijų parlamentarų kaltinama pati Darbo partija ir buvusi jos finansininkė M. Liutkevičienė.