Quantcast

Užgavėnių linksmybės Vilniuje: mugė, blynai ir Morės kremavimas

Aikštėje priešais Vilniaus Rotušę nuo pat ryto klegėjo ir šurmuliavo margaspalvė minia – vilniečiai ruošėsi palydėti žiemą ir atsikratyti nekenčiamo jos simbolio – Morės.

Šventės pradžia buvo skirta mažiesiems renginio dalyviams. Ant Rotušės laiptų įrengtos scenos užkopęs velnias mojavo šakėmis ir stengėsi kuo daugiau vaikų įtraukti į linksmybių sūkurį. Tuo pat metu po aikštę marširavo uoliausia pragaro valdovo pagalbininkė – meška. Abu personažai nestygo geros nuotaikos ir idėjų.

Mažyliai bėgo ratuku aplink mešką, vėliau vyko geriausios kaukės konkursas – visi norintys galėjo pademonstruoti savo gabumus lipdydami kaukes iš sniego. Tuo pat metu buvo galima pasivaišinti karštais blynais su uogiene, riestainiais, kitais skanėstais.

Popiet į linksmybių virtinę buvo įtraukti ir suaugusieji. Apie 14 val. nuo Valdovų rūmų link Rotušės pajudėjo iškilminga procesija. Kelione „nuo arklio uodegos link kremavimo stoties“ pakrikštyta eisena su dainomis, šokiais ir kitomis linksmybėmis į paskutinę kelionę išruošė žiemos negandų kaltininkę – Morę.

Ruošėsi Morės kremavimui

Viena iš renginio organizatorių Vilniaus etninės kultūros centro vyriausioji koordinatorė tautodailininkė Marija Lingienė papasakojo, kad šiųmetės Užgavėnės – ypatingos. Pirmiausia – dėl pačios Morės.

„Daugiausia žmonių ir dalyvių laukiame vakarinėje dalyje, nes šiemet Morės atsikratysime ypatingai – ją kremuosime“, – vakaro paslaptį atskleidė pašnekovė.

Nors liturginiame kalendoriuje Užgavėnių šventė šiemet numatyta vasario 21 d., M.Liugienė įsitikinusi, kad renginys Rotušės aikštėje su senosiomis tradicijomis nesikerta.

„Anksčiau Užgavėnės būdavo švenčiamos 5 dienas – nuo ketvirtadienio iki antradienio, tad mes į šitą laiko tarpą sutelpam“, – tvirtino Užgavėnių organizatorė.

Aikštėje – tautodailininkų mugė

Jau kelintus metus vykstanti Užgavėnių šventė neįsivaizduojama ir be amatininkų bei menininkų darbų. Pastarųjų Rotušės aikštėje susirinko kelios dešimtys. Kol vieni prekeiviai siūlė karštus užkandžius ir arbatą, kiti su pasididžiavimu demonstravo savo kūrybą.

Šiųmetėje mugėje ypač populiarūs buvo veltiniai, šiltos pirštinės. Nestokojo dėmesio ir tradicinių kaukių gamintojas Pranas Petronis. Pats užsidėjęs vieną iš savo rankų darbo kaukių vyriškis ir praeiviams siūlė išbandyti savo rankų miklumą, bei prisidėti prie kaukės gaminimo.

„Aš tokia kaukę per dieną padarau. Bet ne tik kaukes, viską, ką tik įmanoma, iš medžio gaminu“, – atviravo tautodailininkas.

Vakare įvyko grumtynės

Sutemus Rotušės aikštė virto tikrų tikriausia teatro arena po atviru dangumi. Čia įvyko žutbūtinė Kanapinio ir Lašininio kova. Pastarajam teko nusileisti, tad susirinkusieji lengviau atsikvėpė - nors ir laukia pasninko dienos, tačiau pavasaris jau ne už kalnų.

Nurimus kovai išmušė ir Morės paskutinioji. Kad ir kaip stengėsi išvengti kremacijos „malonumų“ milžiniška kaliausė, tai jai nepavyko. Morė skendėjo ugnyje ir degdama skleidė šilumą miniai džiūgaujančių šventės dalyvių.


Šiame straipsnyje: UžgavėnėsmugėšventėsMorė

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių