Pereiti į pagrindinį turinį

Už grotų atsidūrė kažkada įtakingos „udavų“ grupuotės nariai

2009-09-11 19:42
Už grotų atsidūrė kažkada įtakingos „udavų“ grupuotės nariai
Už grotų atsidūrė kažkada įtakingos „udavų“ grupuotės nariai / Vytauto Liaudanskio nuotr.
Turinys

 

Policijos departamento ir Generalinės prokuratūros pareigūnai sulaikė šešis „udavų“ (dar žinomi, kaip „smaugliai“) nusikalstamos grupuotės narius.

Įtariami turtiniais nusikaltimais

Po ilgo ir kruopštaus tyrimo, visus įtariamuosius Vilniaus 1-asis teismas leido suimti. Suėmimai vyko ketvirtadienį ir penktadienį.

„smaugliai“ įtariami vagystėmis, sukčiavimu, plėšimais ir kitais nusikaltimais.

Naujienų portalo „Delfi“ duomenimis, nuo nusikaltėlių yra nukentėjusi ir viena draudimo bendrovė. Grupuotės nariai joje buvo apdraudę kelis butus. Iš vieno jų imitavę vagystę, jie iš draudimo bendrovės gavo kelių tūkstančių litų išmokas.

Ikiteisminį tyrimą kontroliuoja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas. Pasak jo vyriausiojo prokuroro Algimanto Kliunkos, tyrimas tik pradėtas, todėl apie jį anksti kalbėti.

Prokurorai bijo, kad gali būti pakenkta tyrimui, todėl neskelbia nei sulaikytųjų pavardžių, nei jų sulaikymo detalių. „Žmonės dirba ir, kol niekas neaišku, visuomenei nebūtina apie tai žinoti“, - sakė A.Kliunka.

Reikalaudavo duoklės

Nepriklausomybės pradžioje „smaugliai“ buvo antra pagal svarbą Vilniaus nusikalstama grupuotė po „Vilniaus brigados“.

Grupuotę subūrė ir jai vadovavo broliai Aleksandras, pravarde Fitilis ir Eduardas, pravarde Bumbula Kliukai bei Vaclovas Keturka, vadintas Griša.

„smaugliai“ užsiėmė turto prievartavimu, skolų išmušinėjimu, klastotų pinigų, narkotikų platinimu ir kitais nusikaltimais.

Prieš trejus metus „udavų“ grupuotės nariai pripažinti kaltais dėl prieš 13 metų iš Vilniaus rajone esančios „Cestos“ mėsos perdirbimo įmonės rinktos duoklės.

Šios įmonės vadovai teisme teigė, kad 1992 m. su „smaugliais“ susipažino Gariūnų turgavietėje. Tada buvo tokie laikai, kad verslininkai turėdavo mokėti duoklę už apsaugą, taip vadinamąjį „stogą“.

„Cestos“ vadovai nusprendė pasinaudoti „udavų“ paslaugomis ir sutiko kas mėnesį jiems mokėti po 200 JAV dolerių.

Kai po kelerių metų įmonė nusprendė atsisakyti grupuotės „pagalbos“, jiems ne tik buvo padidinta duoklė iki 500 JAV dolerių per mėnesį, bet ir teko „maitinti“ gaujos narius - šie retkarčiais užsukdavo į „Cestą“ ir kiek norėję pasiimdavo mėsos gaminių.

Per visus reketo metus „Cestos“ savininkai „smaugliams“ sumokėjo daugiau nei 273 tūkst. litų.

Kelerius metus šiai gaujai duoklę mokėjo ir vieno sostinės autoserviso vadovas bei kinų restorano savininkas.

Gauja buvo pagrobusi ir Rusijos piliečius Igorį bei Viktoriją Kuvšinovus. Už juos buvo prašyta išpirkos. Tačiau sutuoktiniams pavyko pabėgti. Grįžę į Maskvą jie nusiuntė pareiškimą Lietuvos policijai.

Smūgis gaujai
Triuškinantis smūgis „smaugliams“ buvo suduotas 2004 m. gruodį, kai Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Vilniaus Vytriausiojo policijos komisariato ir Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinė “ Aras “ pareigūnai sulaikė grupuotės „sielas“ - E.Kliuką (gim.1966 m.) ir A.Kliuką (gim.1972 m.).

Jiems buvo pareikšti kaltinimai nusikalstamo susivienijimo organizavimu ir dalyvavimu jo veikloje, plėšimais, turto prievartavimu, skolų išmušinėjimu, klastotų pinigų platinimu, sukčiavimais, narkotinių priemonių platinimu, transporto priemonių vagystėmis bei jų kontrabanda.

Prieš tai „valymą“ tarp „smauglių“ padarė Finansinių nusiklatimų tyrimo tarnyba. Susidomėjusi jokios realios veiklos nevykdančiomis keliomis dešimtimis bendrovių, pareigūnai įvairiuose miestuose sulaikė daugiau nei 30 įtariamųjų klastojusių dokumentus.

Sulaikytų sukčių grupuotės branduolį sudarė “smauglių“ grupuotės nariai.