Trakų rajono jaunimo iniciatyvos ragina bendruomenę gyventi be diskriminacijos

 • Teksto dydis:

Trakų rajono jaunimas, savo bendruomenėje susidūręs su įvairių formų diskriminacija – pavyzdžiui, dėl amžiaus ar lyties, nusprendė imtis iniciatyvos bei ieškoti būdų šią problemą spręsti.

Susibūrusi jaunimo iš Lentvario ir Rūdiškių grupė jau beveik metus vykdo projektą „Čiotkai“ – organizuoja įvairias diskusijas ir renginius, skatinančius bendruomeniškumą, supratingumą bei toleranciją.

Iniciatyvinės jaunimo grupės mentore tapo tuometinė Lentvario jaunimo centro darbuotoja Brigita Ruzienė. Ji pasakoja, jog vietinis jaunimas dažnai susidurdavo su nepritarimu, nesuvokimu, įžeidinėjimu ir panašiomis reakcijomis – neretai vien dėl amžiaus ar net lyties. „Pavyzdžiui, bendruomenėje jaunas žmogus buvo vertinamas kaip nepatikimas arba skeptiškai žiūrima į merginas žaidžiančias, tarkim, futbolą. Vieną dieną mes pradėjome kalbėti, kaip tą būtų galima pakeisti. Išvystėme įvairių idėjų, o sužinoję apie „Europos solidarumo korpuso“ programą, kuri remia jaunų žmonių vietines iniciatyvas, supratome, kad turime galimybę jas įgyvendinti. Taip Lentvario jaunimo centre ir gimė projektas „Čiotkai“. Pavadinimas prilipo pats – su jaunimu kalbant, kad reikia kažkokio čiotko sprendimo“, – pradžią prisimena jaunimo darbuotoja.

Pagrindinės temos, kurias nagrinėja projektas, yra diskriminacija lyties ir amžiaus pagrindu, tačiau stengiamasi paliesti ir kitas diskriminacijos rūšis. Tam jaunimas organizuoja įvairius renginius, kurie vienytų bendruomenę. „Pradėjome vasarą, tad jaunimas organizavo sportines veiklas, pavyzdžiui, tinklinio ir krepšinio turnyrus, orientacinės šeimų varžybas. Kviesdami dalyvauti skatinome nepaisyti lyties ir amžiaus – taip atkreipdami dėmesį į lyčių ir amžiaus lygybės temą. Taip pat vyko diskusijos bei kūrybinės dirbtuvės jaunų žmonių diskriminacijos ir įgalinimo bei lyčių lygybės temomis. Žiemą iniciatyvinė grupė įgyvendino ekspromtu gimusią socialinę akciją – padarė dėžutes, į kurias žmonės galėjo sunešti nenaudojamas pirštines, kepures, šalikus, ir surinktus rūbus išdalino benamiams. Itin svarbu, kad jaunimas, iniciatyviai veikdamas, sukūrė santykį su Trakų rajono savivaldybe, atkreipė dėmesį ir į jaunų žmonių pilietiškumą“, – pasakoja B. Ruzienė.

Kviesdami dalyvauti skatinome nepaisyti lyties ir amžiaus – taip atkreipdami dėmesį į lyčių ir amžiaus lygybės temą.

Tiesa, pradžioje jaunimo iniciatyva sulaukė daugiau neigiamos, nei teigiamos reakcijos. „Kai tik pradėjome, iš kai kurių žmonių buvo jaučiamas pasipriešinimas ir menkinantis požiūris, kad „Oi, jaunimėlis čia prisigalvojo, – prisimena viso projekto metu jaunuolius lydinti B. Ruzienė. – Tačiau svarbiau, jog buvo ir tokių, kurie, suprasdami temų bei jaunimui taip reikalingo palaikymo svarbą, džiaugėsi dėl iniciatyvos ir rašė palaikymo žinutes, vieni kitus skatino dalyvauti renginiuose. Tai buvo didelė ir labai reikalinga motyvacija tęsti, kas pradėta. O dabar matomas didelis skirtumas – per metus sugebėjome atkreipti dėmesį į įvairaus pobūdžio diskriminaciją, tikrai pasikeitė valdžios institucijų ir bendruomenės požiūris į jaunus žmones. Pavyzdžiui, Trakų rajono savivaldybė jau yra užmezgusi kontaktą su projekto iniciatyvine komanda ir tarėsi dėl bendruomenę vienijančių veiklų. Pasikeitė ir žmonių nuomonė – bendruomenė pamatė, kad jaunimas tikslingai organizuoja ir įgyvendina renginius, vykdo, tai ką suplanavę, atsirado patikėjimas jaunu žmogumi“, – teigia jaunimo darbuotoja.

Kaip sako mentorė, projektas pakeitė ir pačius organizatorius. „Iniciatyvinę komandą sudaro 11 jaunuolių, kurie, mano – visą procesą stebėjusios – nuomone, labai sustiprėjo kaip asmenybės, įgavo pasitikėjimo – dabar drąsiau gali pasakyti, ką galvoja, geba reflektuoti, daryti išvadas. Kai kurie įsitraukė į jaunimo reikalų tarybą, kiti savanoriauja. Jie nebebijo išbandyti naujų galimybių. Suprato, kad patys gali kurti savo gyvenimą ir priimti sprendimus“.

„Europos solidarumo korpuso“ programos parama pasinaudoti ir savo vietos bendruomenei naudingus projektus įgyvendinti gali įvairios jaunimo (18–30 m.) grupės ir organizacijos, sudarytos iš ne mažiau kaip penkių asmenų. Daugiau informacijos – www.solidarumokorpusas.lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ciotkai

Ciotkai portretas
mazumu nukripimu gynimas,diskriminuojant aplinkinius ,o tai nieko gero nezada aplinkiniams tik 'mazumoms' !

Ciotkai

Ciotkai portretas
tai rusiskas zodis ,jaunimas ruseja per angliska kalba ... .

Trakų muziejuje diskriminacija

Trakų muziejuje diskriminacija portretas
Valdžia atleidzia visus vyresnius, o gal nori apsistatyti savais ir žmonės nieko negaki padaryti, ten baisu
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių