Quantcast

Teisme – byla dėl J. Noreikos-Generolo Vėtros veiklos vertinimo

Vilniaus apygardos administracinis teismas antradienį išnagrinėjo bylą dėl buvusio karininko Jono Noreikos-Generolo Vėtros vertinimo.

Teismas pranešė, kad JAV gyventojas Grantas Arthuras Gochinas (Grantas Arturas Gochinas) siekia įpareigoti Genocido ir rezistencijos tyrimo centrą pakeisti istorinę išvadą dėl J. Noreikos veiklos Antrojo pasaulinio karo metais.

Pareiškėjas teigia, kad centras, svarstydamas jo prašymą, neaptarė jo pateiktų dokumentų ir išvengė temos apie Žemaitijos žydų žudynes.

Vilniaus apygardos administracinis teismas sprendimą šioje administracinėje byloje numato skelbti kovo 27 dieną.

2015 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Birutė Burauskaitė pasirašė pažymą, kad „vokiečių okupacijos laikotarpiu Jonas Noreika nėra dalyvavęs žydų masinėse naikinimo operacijose Telšių ir Šiaulių apskrityse“.

Dokumente teigiama, kad okupacinei nacių valdžiai jį, kaip ir kitus lietuvių civilinės administracijos pareigūnus, „pavyko įtraukti į su žydų izoliavimu susijusių reikalų tvarkymą“.

Pernai Lietuvos žydų bendruomenė ir kai kurie intelektualai pareikalavo pašalinti J. Noreikai skirtą atminimo lentą nuo Lietuvos Mokslų akademijos Vrublebskių bibliotekos pastato sostinės centre.

Jie teigia, kad toks garbingas atminimo ženklas nedera, įvertinus tai, kad J. Noreika, būdamas Šiaulių apskrities viršininku, pasirašė raštus dėl žydų geto steigimo ir žydų turto tvarkymo.

J. Noreikos atminimo lentos gynėjai akcentuoja, kad J.Noreika vėliau karo metais buvo pats įsitraukęs į antinacinę veiklą, buvo Gestapo areštuotas ir uždarytas į Štuthofo koncentracijos lagerį. Jų teigimu, pasirašydamas raštus J. Noreika negalėjo nuspėti, kad gete esantys žydai bus žudomi.

Jie taip pat pabrėžia J. Noreikos nuopelnus antisovietiniame pogrindyje, kai jis su bendražygiais aktyviai ruošėsi sukilimui. J. Noreika buvo suimtas 1946 metų kovą, o kitąmet okupacinės sovietų valdžios sušaudytas.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje gyveno daugiau nei 200 tūkst. žydų. Vokietijos okupacijos metais daugiau kaip 90 proc. iš jų nužudė naciai ir vietos kolaborantai.NAUJAUSI KOMENTARAI

Justise

Justise portretas
Vis tik nemažai fašistų Lietuvoje. Jus irgi reikėtų teisti vien už šlykščius komentarus. Potencialūs budeliai

o ka ten vertinti

o ka ten vertinti portretas
pasiusti velniop ta zydiara ir visas vertinimas .Geriau ivertinkite kodel zydai neatidave budelio Dusanskio .

Vilkmergietis

Vilkmergietis portretas
J. Noreika kolaboravo su naciais ir buvo nusikaltėlis, vienas iš Holokausto aktyvių vykdytojų. Už lojalumą naciams J. Noreika buvo paskelbtas garbės kalinių. Šiaulių geto kalinis Leiba Lipšicas ne buvo paskelbtas garbės kalinių. J. Noreika karta į savaitė turėjo teisė gauti maisto siuntinį iš giminių Lietuvoje ir t.t.
VISI KOMENTARAI 8

Galerijos

Daugiau straipsnių