Quantcast

Streikuoja Europos humanitarinio universiteto dėstytojai

Lietuvoje veikiančiame baltarusių Europos humanitariniame universitete (EHU) streikuojantys dėstytojai kaltina administraciją pažeidinėjant akademinę laisvę ir kitus demokratijos principus.

Administracija vadina nesusipratimu

Universiteto administracija įvykį vadina nesusipratimu ir teigia, kad akcijos negalima vadinti streiku, nes dėstytojų autorinės sutartys yra pasibaigusios.

Baltarusijos politologas Dzianisas Meljancovas BNS teigė, kad streiką 7 dėstytojai pradėjo praėjusią savaitę, rugsėjo 28 dieną, po to, kai EHU administracija paskyrė naują Politikos mokslų ir Europos studijų bakalauro programos koordinatorių, nepasitarusi ir nepasikonsultavusi su dėstytojų bendruomene.

Kreipsis į ministeriją

Tuo metu Seimo narys Gintaras Songaila ruošiasi kreiptis į Švietimo ir mokslo ministeriją (ŠMM) dėl 1992 metais Minske įkurto ir nuo 2004 metų tremtyje, Lietuvoje, veikiančiame EHU vykstančio politologijos dėstytojų streiko.

„Apgailėtina, kad naujai įsteigtame universitete naudojami seni metodai," - BNS sakė konservatorius G.Songaila.

Pasak protestuojančio dėstytojo D.Meljancovo, administracija neleido dėstytojams siūlyti į koordinatoriaus postą jų kandidatų.

„Mes bandėme aptarti kitus du kandidatus, tačiau Politikos mokslų departamento vadovė Sviatlana Navumava pasakė, jog tai nediskutuotina, ir jei mes nesutinkame su paskyrimu, galime palikti universitetą," - kalbėjo D.Meljancovas.

Visgi, anot Baltarusijos politologo, tai nereiškia, kad nepatenkinti akademikai paliks EHU.

„Mes ne palikome universitetą, o pradėjome streiką, išplatinome atvirą laišką tiek administracijai, tiek žiniasklaidai, jame pristatėme savo reikalavimus. Mes nesiekiame balsavimo renkant vadovybę, norime tik dalyvauti svarstant kandidatus į vadovaujantį postą, taip išlaikyti akademinę laisvę," - teigė Baltarusijos politologas.

Pasak jo, EHU statutas numato, kad vadovybės paskyrimai būtų koordinuojami ir aptariami su departamente dirbančiais dėstytojais ir mokslininkais. D.Meljancovas teigė, kad šiuo metu EHU paskaitų neskaitantys 7 dėstytojai sudaro apie pusę departamento dėstytojų, o protestuojančiuosius palaiko tiek kitų departamentų, tiek politikos mokslų departamento dėstytojai, neperimdami jų dėstomų kursų.

Įžvelgia pažeidimus

„Esame giliai susirūpinę dėl rimtų akademinės laisvės ir savivaldos principų, kurie numatomi EHU statute, pažeidimų," - rašoma 7 EHU dėstytojų pasirašytame atvirame laiške.

Laiške taip pat teigiama, kad akademikai nesutinka su vienašališkais ir neskaidriais sprendimais skirstant personalo ir vadovybės pareigas, tarp kurių minimi A.Rolenoko, A.Stepanovo, K.Tkachevo bei S.Navumovos paskyrimai, dėstytojų bendruomenės 2009 metų žiemą surengtų vadovybės rinkimų rezultatų anuliavimas.

Baltarusijos politologas taip pat teigia, kad studentų asociacija pasiūlė organizuoti forumą, kuriame dalyvautų dėstytojai, EHU administracijos atstovai ir studentai. Šiuo metu tariamasi dėl laiko ir vietos.

Streikuojantis dėstytojas tikino, kad antradienį Baltarusijos opozicija išreiškė paramą protestuojantiems dėstytojams.

Nedirbs, kol neatsižvelgs į reikalavimus

Dėstytojai sako nedirbsiantys tol, kol nebus patenkinti jų reikalavimas iš naujo persvarstyti kandidatus į paskirtą Politikos mokslų ir Europos studijų bakalauro programos vadovybę.

Politikos mokslų departamento vadovė S. Navumava BNS teigė, kad dėl dėstytojų streiko susidarė „nemaloni situacija", o įvykusį konfliktą įvardino kaip „gryną nesusipratimą".

„Mano kolegos iš karto griebėsi kraštutinių priemonių, jie nesikreipė į mane kaip administratorę, nesikreipė į Senatą ir rektoratą (...) Jie labai netiksliai pateikė situaciją", - teigė S.Navumava.

Anot vadovės, dėstytojų protesto negalima vadinti streiku, nes esą jie EHU šiuo metu nedirba.

„Tai nėra streikas ta prasme, kad tie žmonės nedirba universitete (...) Mes visi dirbame pagal autorines sutartis, jų autorinės sutartys baigėsi rugsėjo 30 dieną ir tada, kai jie paskelbė, kad nedirbs EHU, jie jau nedirbo, taigi negalima to vadinti streiku", - tikino S.Navumova.

Pasak vadovės, protestuojančiuosius jau pakeitė nauji dėstytojai, bet, S.Navumavos teigimu, tai nereiškia, kad protestuojantiesiems nėra galimybės grįžti į universitetą.

Anot pašnekovės, dėl politikos mokslų departamento direktoriaus ar Politikos mokslų ir Europos studijų bakalauro programos koordinatoriaus posto sprendimus, remiantis Statutu, priima administracija, tačiau, pasak S.Navumovos, galima siūlyti dokumentą keisti.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių