Stiklo kvartale Kalėdų laukimas prasidėjo nuo šv. Martyno šventės: eglutę statė net 15 vyrų

Vilniaus senamiesčio Stiklo kvartalas jau laukia Kalėdų: kvartalo gatvelėse išsirikiavo eglučių armija, tarp namų nusitęsė šviesos girliandų kasos, pakvipo imbieriniais sausainiais, cinamonu ir gvazdikėliais, netgi elnias Rudolfas atvyko pažiūrėti į 10 metrų aukščio danišką žaliaskarę, kurią pro „Senatorių pasažo“ duris įtraukė 15 vyrų.

Šiais metais pasažas paankstino savo kiemo puošybą ir prisijungė prie tradicinės šv. Martyno šventės, kurią jau penktus metus švenčia Stiklo kvartalo rezidentai – kvartalo gatvelėse įsikūrusios meno galerijos, restoranai ir mažos parduotuvėlės.

„Kuriame vietą, kurioje būtų jauku ir gera susirinkti kaimynams, švęsti, pirkti dovanas ir kartu laukti Kalėdų. Nepaisant to, kokiais sudėtingais laikais gyvename, mūsų tikslas yra kurti džiaugsmingas akimirkas“, – sako Lietuvoje gyvenantis danas, „Senatorių pasažo“ įkūrėjas Nielsas Peteris Pretzmannas.

E. Čingos ir D. Rozmanaitės-Bružienės nuotr.

Nuo šv. Martyno jau galima tikėtis žiemos, tai – sena lietuvių šventė, dar vadinta senosiomis vėlinėmis. Viduramžiais – svarbi derliaus nuėmimo pabaigos šventė, po kurios prasidėdavo Kalėdų laukimas. Paprastai per šv. Martyną lietuviai valgydavo stiprią vakarienę, kuriai ruošdavo gerą kepsnį, o jį užgerdavo sezoniniais gėrimais. Vaikai pavakare rengdavo žibintų procesijas, kurioms žibintus gamindavo patys. Kai kur Lietuvoje ši tradicija dar išlikusi, ją atgaivinę, švenčia žalieji vaikų darželiai. Olandų vaikai su savo pagamintais žibintais iki šiol lanko kaimynus, žibintų procesijos rengiamos ir Austrijos mokyklose, čia egzistuoja netgi specialios žibintų gaminimo dirbtuvės. Daugelyje šalių per šv. Martyną vyksta meno ir muzikos vakarai, degustacijos.

Vilniaus Stiklo kvartalas sostinėje Kalėdų dvasią paskleidžia bene anksčiausiai. Ši vieta iš kitų Vilniaus vietų išsiskiria ne tik jaukia aplinka. Už jos slypi stipri kaimynystė ir bendrystė. Kasmet kvartalo rezidentai kartu užsisako mažų eglučių vazonuose iš lietuviško ūkio, stato jas prie savo durų ir šv. Martyno vakarą užžiebia pirmąsias Kalėdų laukimo švieseles. Prasideda pasakiškas laikas, kviečiantis pasivaikščioti po gatveles, užsukti į kiemus, kuriuose šeimininkai seka savo kalėdines istorijas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Pagaliau

Pagaliau portretas
Elitas puošiasi, na svarbu kad bent sviestu viskas, o ne apsimetu kad elektra brangi

Beraščiai ar Nežiniukai

Beraščiai ar Nežiniukai portretas
Stiklo ar Stiklių?

su...os... komsomolcai,

su...os... komsomolcai, portretas
Tauragėje gal ir yra stiklo kvartalas, bet Vilniuje yra Stiklių gatvė ir kvartalas
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių