- Laura Čyžiūtė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Diena be automobilio planuojama rugsėjo 16-22 dienomis. Visą savaitę bus rengiami dviratininkų žygiai Vilniaus miesto gatvėmis, velokartų ir riedžių varžybos, skelbiami konkursai, po Mindaugo tiltu ketinama organizuoti lazerių šou sveiko gyvenimo temomis.
Automobilį palik namie!
Visą savaitę gyventojų bus prašoma kiek įmanoma mažiau naudotis asmeniniais automobiliais, daugiau pasivaikščioti pėstute, persėsti ant dviračių, naudotis viešuoju transportu. Rugsėjo 19-ąją šiuo tikslu ketinama uždrausti automobilių eismą Vilniaus senamiesčiu. Rugsėjo 21-22 dienomis gyventojai bus kviečiami naudotis visuomeniniu transportu.
„Kiekvienais metais šventės entuziastų vis daugėja. Akcija organizuojama nuo 2002 metų. Aišku pirmaisiais metais automobilių per akciją visai gatvėse nesumažėjo. Kiek pamenu, pirmaisiais akcijos metais net pats Aplinkos ministras atvažiavo su savo automobiliu, tačiau dabar diena be automobilio – kitokia. Į gatves išrieda vis daugiau dviratininkų, daugiau gyventojų persėda į viešąjį transportą“, - sakė viena renginio organizatorių, Vilniaus Sveiko miesto biuro direktorė Danguolė Vaitkienė.
Taip pat šiomis dienomis aktyviai bus skleidžiama informacija apie klimato kaitą, automobilių daromą žalą aplinkai. Bendrovės „Lazerinės idėjos“ direktorius Rimantas Januškevičius, maratonų bėgte ir dviračiais dalyvis ir prizininkas, patikino, kad lazerių šou – viena iš efektyviausių informacijos sklaidos priemonių. Mat besikeičiantys įspūdingo dydžio, (12 m. aukščio ir 30 m pločio) lazeriniai vaizdai po Mindaugo tiltų greitai patraukia vilniečių dėmesį. O po tiltu įmanoma sukurti bet ką: nuo vienspalvių rėmėjų logotipų iki judančios animacijos vaizdų.
Šventės sąmata virš 200 tūkst. litų.
Švenčia visa Europa
Vienas renginio iniciatorių europarlamentaras Justas Vincas Paleckis patikino, kad dauguma Europos miestų dieną be automobilio suvokia ne kaip bausmę, o sugeba paversti linksma švente. Pavyzdžiui, Briuselyje visą savaitgalį draudžiama naudotis automobiliais, išskyrus ypatingus atvejus. Tokiems vairuotojams išduodami specialūs leidimai. Kiti paprašomi nuosavas transporto priemones palikti už miesto ribų arba garažuose ir persėsti ant dviračių, naudotis visuomeniniu transportu. Šis šventės metu gyventojus veža nemokamai.
„Tomis dienomis organizuojamos mugės, koncertai, gyventojų pilni parkai, gatvėse karaliauja dviratininkai, pėstieji, riedutininkai. Pasitaiko vairuotojų ir be specialaus leidimo, bet jie tuomet už vairo jaučiasi labai nepatogiai: jaunimas jiems švilpia, bado pirštais. Po tokių dienų daugėja besinaudojančių visuomeniniu transportu, dviračiais“, - pasakojo J.Paleckis.
Keletas pavyzdžių: Berlyne (Vokietija) šiuo metu dviračiais keliauja apie 15 proc. gyventojų, Kopenhagoje (Danija) – pusė visų miestiečių, Amsterdame (Olandija) – dar daugiau. Visoje Europos Sąjungoje (ES) apie 5 proc. visų gyventojų keliauja dviračiais. Per artimiausią dešimtmetį tikimasi, kad dviratininkų skaičius Europoje patrigubės. Tuo tikslu iš apie 0,9 proc. viso ES biudžeto skiriama dviračių infrastruktūros plėtrai.
Diena be automobilio nei Vilniuje, nei kituose Lietuvos miestuose nebe naujina. Akcija Lietuvoje rengiama nuo 2002 m. Joje kasmet dalyvauja 22 Lietuvos savivaldybės. Tuo tarpu Europoje diena be automobilio minima nuo 1998 m. Idėjos autorė – Prancūzija. Ši idėja staiga išplito po visą Europą. Šiandien dieną be automobilio mini apie 1,5 tūkst. Europos miestų.
Romas Adomavičius, Vilniaus miesto vicemeras
Psichologiškai mes pririšti prie savo automobilių, bet Europoje situacija kita, jie gerokai pažengę. Ateina ir mums laikas keistis. Dėl to miestas taip pat ėmėsi priemonių, kurios gali paskatinti gyventojus rinktis alternatyvias transporto priemones.
Pavyzdžiui, jau kovą ketiname riboti tranzitą per senamiestį. Ateityje planuojame visiškai uždrausti automobilių eismą šioje miesto dalyje. Senamiesčiu ateityje riedės tik viešasis transportas.
Svarstome, kaip sutvarkyti miesto visuomeninį transportą, kad būtų patogus, greitas ir patrauklus. Kokia bus įdiegta nauja viešojo transporto rūšis – dar diskutuojama. Galbūt tramvajus ar metro. Šiuo metu pradedamas rengti miesto specialusis planas visuomeninio transporto išvystymui.
Taip pat turime pastatyti aplinkkelius ir taip nukreipti automobilių srautus. Būtina mieste ir jo prieigose pastatyti daug automobilių stovėjimo aikštelių. Vilniaus svečiai ir priemiesčių gyventojai galėtų šalia miesto nemokamai pastatyti automobilį ir patogiai atvažiuoti į miesto centrą visuomeniniu transportu.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I Vilniuje pagerbs Holokausto aukų atminimą2
Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I Vilniuje pagerbs Lietuvos Holokausto aukų atminimą. ...
-
V. Benkunskas susitiko su socialdemokratais, tęsia koalicijos derybas su „laisviečiais“18
Išrinktasis Vilniaus meras konservatorius Valdas Benkunskas šią savaitę susitiko su socialdemokratais, tęsia koalicijos derybas su Laisvės partija. ...
-
„YIT Lietuva“ už daugiau nei 4 mln. eurų tęs „Erudito Licėjaus“ modernizavimą
Praėjusių metų rugsėjo 1-ąją, užbaigus I-ojo etapo patalpų kapitalinį remontą, Vilniaus centre duris atvėrė nauja bei modernizuota „Erudito Licėjaus“ mokykla. Šią rekonstrukciją atliko tvarios miestų plėtros ir statybų bend...
-
Gudri statybos vystytojų sukčiavimo schema: žmonės liko ir be pinigų, ir be namų9
Įsigyti būstus Vilniaus pakraštyje besikuriančioje gyvenvietėje ketinę žmonės liko nieko nepešę. Pirkėjai tikina, kad liko ne tik be pažadėtų namų, bet ir be sumokėtų tūkstančių. Nors nukentėję žmonės kreipėsi į teismus &n...
-
Gyventojai: laimė, kai nėra baimės, kad nukris kokia bomba3
Vakar Tarptautinės laimės dienos proga saulėtame Vilniuje kalbinti tautiečiai apie tai, kas jiems yra laimė ir kada jie jaučiasi patys laimingiausi. ...
-
Vilniaus rajono jaunimas kviečiamas dalyvauti savanorystės programose2
Atostogos ar laisvalaikis yra puiki galimybė ne tik keliauti, skaityti knygas ar ilsėtis, bet ir prisidėti prie visuomenės, savo vietovės bendruomenės bei savirealizacijos, pasirenkant savanorystę. Savanorystės dėka jaunimas gauna galimybę ne tik pad...
-
Informacija apie šią savaitę nagrinėjamus socialinių išmokų prašymus
Šią savaitę bus nagrinėjami būsto šildymo išlaidų kompensacijų prašymai, pateikti nuo 2022-10-26 iki 2022-10-27. ...
-
Trečius metus iš eilės vilniečiai savo eglutėmis papildys Kalėdų mišką1
Vilniaus savivaldybė tęsė gražią tradiciją ir kovo 25 d. nuo 10 val. kvietė persodinti po žiemos švenčių išsaugotas egles ar kėnius sostinės Kalėdų miške. ...
-
Dėl nacionalinio saugumo apribota dalis Vilniaus žemėlapių duomenų
Vilniaus miesto savivaldybė antradienį pranešė, kad dėl nacionalinio saugumo bus koreguojami Vilniaus ortofotografiniai žemėlapiai, laikinai nebus galimybės peržiūrėti kai kurios infrastruktūrinės informacijos. ...
-
Patarėja: iki NATO susitikimo Vilniaus vadovai turi pasirūpinti gatvių asfaltavimu, švara2
Iki liepą Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo naujai išrinkti sostinės vadovai turės pasirūpinti gatvių asfaltavimu ir miesto švara, sako prezidento patarėja Asta Skaisgirytė. ...