Quantcast

Siūlomos santuokos vietos Vilniuje: Gedimino pilis, Pučkorių atodanga ir Tauro kalnas

„Vilniaus rotušė, Tauro kalnas, Gedimino pilis, Verkių dvaras ir Pučkorių atodanga“, – tokias pagrindines vietas tuoktuvėms įvardijo sostinės savivaldybės Ryšių su visuomene vyriausias specialistas Mindaugas Savickas.

Nors netradicinių vietų santuokoms sąrašą sostinės valdžia ketina svarstyti bent iki gruodžio, keletas minėtų pasiūlymų jau yra „vertinami teigiamai“.

Sąrašo kurpti neskuba

Internete klaidžiojantys vaizdo klipai, kuriuose užsieniečiai meilės priesaiką taria paplūdimyje, leisdamiesi parašiutu ar panirę į vandenyno dugną, jau seniai žadino lietuvių fantaziją. Ne vienas pasvajodavo apie ypatingesnę ceremoniją, nei gali pasiūlyti, tarkime, Vilniaus santuokų rūmų aplinka.

Todėl Teisingumo ministerijos iniciatyva nuo rugsėjo jauniesiems leisti įžadus vienas kitam duoti ne tik civilinės metrikacijos įstaigose, bet ir įvairiose reprezentacinėse vietose, pavyzdžiui, parkuose ar pilyse, nudžiugino daugelį bendru gyvenimo keliu norinčių eiti porų. Jau dabar būsimi jaunavedžiai prasitaria, kad dėl išskirtinės atmosferos ir galimybės tuoktis savarankiškai pasirinktame kampelyje paklotų ir daugiau nei 210 litų. Būtent tokia suma šiandien numatyta už teisę rinktis ceremonijos vietą.

Teisingumo ministerija tikisi, kad svarstyti parengtus teisės aktų projektus, kuriais liberalizuojama santuokų sudarymo tvarka, Vyriausybė imsis vos grįžusį iš atostogų. O kada dėl tuoktuvėms tinkamų vietų sąrašo spręs Vilniaus miesto taryba? Ar sąrašas bus parengtas iki rugsėjo vidurio, kai pirmąkart po atostogų posėdžiauti rinksis tarybos nariai?

Leis tuoktis net ant stogo?

Nurodymo sudaryti bent preliminarų santuokoms tinkančių vietų sąrašą Vilniaus civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai dar negavo. Savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Savickas aiškino, kad kol kas laukiama Vyriausybės žodžio.

Kai teisingumo ministro įsakymo dėl civilinės metrikacijos taisyklių papildymo ir Vyriausybės nutarimo dėl valstybės rinkliavos projektams bus galutinai pritarta, tada esą veiksmų imsis ir Vilniaus savivaldybė.

"Kiek žinau, kol kas yra minimi keli variantai: Rotušė, Gedimino pilis, Verkių dvaras ir Pūčkorių atodanga", – vardijo M.Savickas.

Sostinės vicemeras Vidmantas Martikonis, ne kartą viešai bodėjęsis Vilniaus santuokų rūmais, tikino, kad reprezentacinėmis miesto vietomis apsiribota nebus. Girdi, jis asmeniškai santuokoms siūlysiąs ir egzotiškesnių variantų.

"Iškilmingos miesto vietos yra viena, bet, manau, reikia pagalvoti ir apie įdomesnes. Nežinau, ar būtina labai griežtai viską reglamentuoti ir nuo to nė žingsneliu nenukrypti į šoną. Mes į šį reikalą pažiūrėsime demokratiškiau ir liberaliau. Jei jaunieji nori tuoktis ant stogo – galbūt ir tai galima. Arba oro balione. Juk šis įvykis turėtų įsiminti visam gyvenimui, kad jaunieji dar ir anūkams papasakotų", – savo poziciją dėstė V.Martikonis.

Pirma matuos, paskui kirps

Vilniaus vicemeras įsitikinęs, kad vietų sąrašą būtina sudaryti gerai apgalvojus. "Nemanau, kad tai bus padaryta pirmame tarybos posėdyje. Tiek metų santuokų projektas gulėjo nejudintas, todėl dabar verčiau neskubėti. Kur nulėksime? Geriau devynis kartus pamatuoti ir dešimtą kirpti", – kalbėjo V.Martikonis. Jis neabejojo, kad šventės dar šiemet vestuves atšokti suplanavusioms poroms delsimu miestas nesugriaus. "Tie, kurie vestuves jau suplanavę, vietas santuokų rūmuose yra užsisakę iš anksto. Todėl mūsų sprendimai jaunavedžių planams nepakenks", – sakė V.Martikonis.

Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus patarėja Vaida Vincevičiūtė aiškino, kad Vyriausybei pritarus, jog santuokos būtų liberalizuojamos, o miestų savivaldybėms dar nepatvirtinus vietų sąrašo, dėl konkrečios tuoktuvių vietos jaunieji galės tartis su civilinės metrikacijos įstaigos darbuotoju. Jis pats nuspręs, ar pasiūlyta vieta tinkama santuokai sudaryti, ar atitinka bendrus padorumo ir moralės principus, nekelia pavojaus saugumui ir sveikatai.

Norėtų didinti rinkliavą

"Norėdamas į kišenę įsidėti, rasi būdą – tai priklauso nuo žmogaus sąžinės. Galiu kalbėti tik už save: siūlysiu kuo liberaliau ir kuo plačiau viską leisti", – pabrėžė V.Martikonis, tačiau neatmetė galimybės, kad egzotiškos vietos tuoktis gali kainuoti brangiau. Jei leistų įstatymai, savivaldybė esą spręstų, ar nereikėtų tam tikrais atvejais nustatyti didesnės nei 210 litų rinkliavos.

V.Vincevičiūtė atkreipė dėmesį, kad priėmus įstatymą savivaldybės didesnių mokesčių už santuokas nustatyti negalės.

Savivaldybės visus savo pasiūlymus gali teikti tik iki tol, kol santuokų registravimą liberalizuojantys teisės aktų projektai pateikti visuomenei ir suinteresuotoms institucijoms derinti. "Pakoreguoti gavus pastabas, artimiausiu metu jie bus pateikti Vyriausybei svarstyti. Tada pasiūlymai jau bus baigti", – aiškino V.Vincevičiūtė.


--------------------------------------------------------------------------------

Saulius Pilinkus, Vilniaus Rotušės ceremonimeistras

Dėl tokio valdžios sprendimo man graudu. Esu santuokų registravimo liberalizavimo idėjos skeptikas. Žinoma, galima padaryti viską, tačiau reikia nuoseklumo. Turi būti sudėlioti aiškūs atskaitos taškai ir kriterijai, sukurti mechanizmai. Dabar jokio mechanizmo nėra. Jei iš tikrųjų būtų leista tuoktis Rotušėje, reikėtų keisti jos statusą iš viešosios įstaigos į biudžetinę, visiškai išlaikomą miesto savivaldybės. Reikia atsakyti į daugybę klausimų: kas tuoks, kaip bus archyvuojami dokumentai, kas už viską atsakingas ir pan. Dabar neįsivaizduoju, kaip galėtume tai daryti. Pirmiausia turi būti sukurti mechanizmai, o tik tada įstatymai. Lietuva gali pasiskelbti, kad dalyvauja Mėnulio tyrimo programoje, bet kaip ji tai darytų realybėje?


Šiame straipsnyje: santuokavestuvės parke

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių